mosfet_transistör ve opto

Başlatan pwm_007, 13 Ocak 2008, 14:09:02

pwm_007

bu allttaki sorulara vereceginiz cevaplar benim için cok önemli bazı sordugum hocalar bile yarım yamalak cevaplar veriyor.kafa karıstırıyor hatta kitaba bak ordakini yap yada netten hazır devre yap vb. cevaplar  ben ezbere iş yapmak istemiyorum lütfen yardımcı olun teşekkürler

yapacagım step motor sürücü devresinde pic'in cıkıs uclarından opto ve optonun sürdügü mosfetler var

bugüne kadar npn transistörün beyzine artı emitere eksi collector ile artı arasına yük baglanmıs devreler ezbere yapıyorum

şimdi;
npn ve pnp transistörü tetikleyip artıyı veya eksiyi nasıl sürerim beyz direncim ne olmalı

n kanal ve p kanal mosfetleri nasıl tetiklerim g-d-s uclarını nasıl baglayıp kac sekilde sürebilirim

opto tlp 521 in artı ve eksisine 5 volt verdigimde e-c uclarını artıyı sürersem nasıl eksiyi sürersem nasıl baglamam gerekir direnç miktarı vb

birde bazı devrelerde bir n kanal ve bir p kanal mosfet arasına bagl yük sürülüyor bu nasıl oluyor

zener tam olarak ne görev yapar gerilim sabitleyicimi ters ve düz polaritesi nasıldır.

erkan614

mosfet sürücüler var onlardan kullan forumda ve googlede bi araştır
forumdaki arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi vericeklerdir zaten
okuldaki hocaların istediğin bilgileri her zaman cevaplamaz ya bilmiodur yada görmezden gelir

iyi çalışmalar