Telemekanik twido PLC+XBTGT4230

Başlatan sdonmez, 17 Ocak 2008, 08:27:47

sdonmez

Telemekanik twido PLC, XBTGT4230 dokunmatik ekran ve bu sisteme bağlı modbus'a sahip motor sürücüm var.  Aralarında modbus üzerinden basit veri alışverişi (sürücü parametrelerini değiştirmek gibi) yaptırmak istiyorum.  Çok basit de olsa data yazma-okuma örneklerini inceleyebileceğim bildiğiniz site veya başka döküman var mı ya da yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum

i_erciyes

Merhaba
Ben size izlemeniz gereken yoku tarif edeyim.
İlk başta sizin plc programınızı yazmanız gerekiyor. Motora hareket ve yön verecek parametlereleri (word ve bit) atayınız.
Daha sonra vijeo designer da proje dosyasını oluşturun.
Proje menüsün alt kısmındaki I/O MANAGER da bulunun modbus haberleşme ayarlarını plc haberleşme ayarları ile aynı yapın.
Eger plc sembol kısmında tanımladıgınız isimleri görmek ve ona göre atama yapmak isterseniz modbus ayarları kısmında IEC61131 kısmını tikli bırakın.

Vijeo designer Variable kısmında target menüsüne sag tıklayın, new variable> new tıklayın. Ordan twido plc nin kayıtlı oldugu dosyayı gösterin ve   degişkenleri istediginiz degişkene atayın.

Eger motor parametlerine direk operatör panelinden ulaşmak istiyorsanız. Motorun içindeki adresleri direk tanımlayabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi Vijeo designer ın help dosyasında var. Dogru düzgün başka bi kaynakta bulamadım.

İyi çalışmalar.

sdonmez

teşekkür ederim.
PLC ye hiç gerek kalmayacak aslında çünkü sürücünün digital parametreleri ile motorun her türlü kontrolü mümkün. yani ekrandan direkt sürücüye ulaşabilirsem sadece parametrelerle oynayarak yapabilirim sanırım.  

ı/o managerdan sürücüyü modbus rtu olarak seçtim. ekrana da bir tane switch buton yerleştirdim.  Bu butona basıldığında sürücünün 3 tane parametresine ki bu parametrelerden biri +-32767 diğerleri 0..65535 arasında değer alıyor, ulaşıp değiştirebilmek istiyorum.

Vijeo designerdan sürücü bağlantısı için Slave Equipment address=1 ve IEC61131 seçili olarak girdim.

Sürücüde Modbus'da kullanılan  01,03,15 (0F), 16(10) gibi fonksiyonlar var.  

Ekrandaki butona basıldığında 16 (write multiple registers) fonksiyonu ile sürücümdeki Starting Address'i 00C8, Max data number'ı 100 olan parametre tablosundaki misal 40,41 ve 42. parametrelere veri yazmak istiyorum.  Bu starting address falan komutta nereye yazılıyor?

Örnek bir veri atamanın nasıl yapıldığını yazabilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla...

i_erciyes

Merhaba
Öncelikle yazacagın adresslerin word veya bit mi onlara bakmalısınız. Projeninz tam nasıl bimiyorum ama bencemantıksal işlemleriniz için plc kullanın o zaman öz önce anlattıgım şekilde kolayca haberleşme yapabilirsiniz. Mantıksal işlemleri panel pc'de de yapabilirsiniz ama o zaman butonlar için fonksiyorlar ve kendi içinde degişkenler atamanız geekmektedir.
Yada direk sadece çalıştır dur yapacaksanız sadece belirli adreslere veri yazacaksanız  IEC61131 tikli olmasın. Sürücünün kontrol edeceginiz modbus adresini bulun, bu adreslere direk olarak butondan erişebiliriniz.
Örnek olarak:
Eklediginiz butonun özelliklerinden function setting>>destination variable>>new variable butonuna tıklayın ve ordan adresi girin.
Fuction setting blogunda butonunuzun nasıl çalışacagı ile ilgili seçenekler var ordan ayar yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

sdonmez

Sürücüye basit pozisyon uygulaması yaptıracağım.  PLC'lik işi yok tahminimce.  Ekrandan direkt sürücüye ulaşarak pozisyon parametrelerine gitmesi gereken pozisyonun koordinatlarını (toplam 4 değer) yazacağım sadece.  Ama sürücünün "serial identification number" değeri sürücü üzerinden 0..255 arasında ayarlanıyor. bu değere 1 atadığımızı düşünürsek, ekrandan slave equipment address değeri de 1 yapılacak sanırım.

Değişken tanımlaması yaparken Variable Name'e bi isim verdik diyelim, Scan Group'da ise eklediğimiz equipment device'ın yani sürücünün ismini seçiyoruz.  Ya sonra? Device adress kısmında [...] ya tıklayınca açılan penceredeki Address, offset değerlerine ne yazacağız?

i_erciyes

Merhaba
Offset kısmına sizsin yazacagınız degişkenin modbus adresini gireceksiniz.