Elektrik faturasını azaltan sistem nedir bu?

Başlatan GeVeZe, 20 Ocak 2008, 03:04:16

mucitotomasyon

files

indüktif yükü rezistif hale getirmek için seri olarak kondansatör bağlamak gerekmez mi?  böylece seri rezonans devresi ile XL= Xc  olacaktı. Bu devrede paralel bağlanmış. işin teorik kısmını yanlış hatırlıyor olaiblirim. seri bağlı olması gerekir sanıryorum

aslan_korhan

Yok hep parallel bağlı. Bendeki devrede de 5 adet 2.2uF kondensatör parallel bağlı. Ayrıca 1 adet 330K 1W direnç kondensatörleri boşaltmak için parallel bağlı...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

files

Kompanzasyon panosu da nu şekil oluyor her halde. duruma göre çeşitli paralel kapasiteler devreye girip çıkıyor.

Ozaman bu devrelerde otomatik durum olmadığı için aslında  şebekeyi kapasitif hale getirerek zararı bile olur.
http://www.herevelazim.com.tr/TeleShop/ProductsDetail.jsp?id=1948

hademe

Bu cihaz Türkiyede ev ortamında kullanıldığında tasarruftan ziyade tüketimi arttıracaktır. Hali hazırda meskenlerde reaktif sayaç kullanılmıyor ve bu şekilde bir cihazla endüktif yüklerinizi aktif bölgeye kaydırmaya çalışarak sayacın daha fazla yazmasına sebep olacaktır. Sonuçta reaktif kullanımın meskenlere bir yaptırımı yok. Mevzuatta açıkmı var o zaman hepimiz yüklerimizi endüktife kaydıralım diye düşünebilirsiniz ama elektrik idareleri kendi trafo ve dağıtım merkezlerinde ne kadar reaktif kayıp var biliyor ve bunu bir şekilde faturalara yansıtıyor.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

bigbey

Bence böyle bir ürün kullanmaktansa endüktif yüklere paralel uygun değerde kapasite eklenirse daha efektif bir kullanım olacaktır. Yük'e bağlı anahtardan sonra kapasite bağlantısı yapılırsa yük çalıştığında kapasite devrede olacağı için gereksiz yere şebekeyi kapasite ile beslememiş oluruz.
TA6R

erkan614

acaba bukadar kişi bu konuyu çözemedik mi ne? :lol:
bu cihaz ne yapıyor kompanzasyonmu yoksa harmonik bastırmamı?

bu arada @files bobinle kondansatörü paralel bağlarsanda bir rezonans noktası elde edersin ki bu kompanzasyonun temelidir.
(bu kısmı mantıklı sallıyorum) paralel rezonans devresinin seri rezonansa göre avantajı akımı daha rahat endüktif yüke verirsin

upayi

Bnec ebunlar basit sey gibi.Cunku bu rekalmda nalatilan asanayide yıllardan beri yapılan kompanzasyon dene seyi eve yapıyor.Ve kablodaki kayip enerji diyor.fasa fiso.
Bu cihaz 210 volt elektrigi aliyor. misal yani 240 volt a reguele edit gonderiyor.Bu sayede 20 volt fazla gonderme gibi seyler duymustum.Ayrica mesela bizim elekrigin frenkansı 50hz ya saniyede 50pozitif alternanas 50 negaitf alternanas 100kere anahtarlaniyor toplam bu cihaz bide 60hz yapar tamam olay bitti

Ayrica buzadalobi gibi cihazlarda enerji tasarrfu saglıyor diyor akkor flamanlıda saglamiyor paso kompanzasyon sistemi yaw bunu elektronige iyi meraki olan herkes yapabilir diyorum
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

bigbey

Alıntı yapılan: "upayi"Bu cihaz 210 volt elektrigi aliyor. misal yani 240 volt a reguele edit gonderiyor.Bu sayede 20 volt fazla gonderme gibi seyler duymustum.Ayrica mesela bizim elekrigin frenkansı 50hz ya saniyede 50pozitif alternanas 50 negaitf alternanas 100kere anahtarlaniyor toplam bu cihaz bide 60hz yapar tamam olay bitti

Lütfen bilgi aktarırken doğru bilgi aktaralım doğruluğunu araştırarak bilgi yazalım.
Türkiyede kullanılan elektrik enerjisi 50 Hz' dir. bu Bahsedilen sistemin 210 volttan 240 volt'a yükseltip regüle etme olasılığı da yoktur.
Sanayide kullanılan enerji frekansı da 50 Hz dir. Şebeke sistemimiz enterkonnekte sistem olarak her ülkenin her yerinde aynıdır.
TA6R

ilker_32

Bu güç tasarrufu dedikleri şey sanırım kompanzasyon panolarındaki gibi bişiy oabilir. AC kondansatörlerle yapıyorlar heralde. Reaktif güçle aktif gücü bir seviyeye getirip bişiy yapıyorlardı  :lol: Ama evlerde bu tür şeyler yasak diyorlar.

bsafak

Ewet Arkadaşım böyle aletler var  işe de yarıyor mantığı ise şebekeden gelen akım saf sinüs değil içerisinde bir çok harmonikler var mesela yan komşun saç kurutma makinası çalıştırdığında şebekeden sana bir takım harmonikler yollar  bu aletler harmonikleri kompanze ederek saf 50hz sinüs dalgası çıkmasını sağlar bu sayede saatimiz doğru bir ölçüm yapar (50hz)

files

saat sanki çok hassas  olup da harmonik nedeniyle fala mı gösteriyor? ozaman Şebekeye 50Khz dalga bindirsek 1000 kat fazla yazabilirm. i

Harmoniği yutması doğrudur. TV ekranında görünen paraziti filan giderebilr ama buyüzden doğru ölçüm yapılması sağlanıyor kısmı bana biraz yanlış gibi geldi.

mmuhittin

Harmoniklerden dolayı saat fazla yazar neden?
bozuk sünüslü şebekeden enerji alıyorsanız kullandığınız güç hatlarında ısınma vs oluşacaktır diğer bir etkende aletleriniz düzensiz enerji çekecektir bundan dolayı saatiniz size fazla yazabilir.

Bu elektrik kurumu reaktif enerji bedelini aşınca sizden süs olsun diye para almıyor onun da bu enerjiyi üretebilmek için daha çok çalışması gerekiyor.
Hatta dağıtım trt yol su işgaliye vs ücreti diye tekrar alıyor  :P

GeVeZe

Masrafı azaltmanın bi yolunu buldum. Bu sinüs dalgalarının birbirinden uzak olması kayıp yaptırıyor, öyle anladım. PFC dedikleri bişiy var, önce AC yi DC ye çeviriyor. Sonra DC yi AC yapıyorlar. Araya akü felan yada büyük kondansatör koyuyolar. Elektrik gidip gelsede hiçbişey olmuyor. Ayrıca masraflar azalıyor. Çıkış AC si sürekli kontrol ediliyor, 50hz şaşmıyor.
Bu hayatta bilgeler, bilge olmaya çalışan özentiler, uçkur peşine düşener, pervane olmayı ve peşinde koşturmayı sevenler, duygularıyla hareket edenler, popülerliği hayat sayanlar, adilik yaşamdır diyenler vardır. Ne öğrenirsen öğren önce hangisi olduğunu