Baskı devreye yüksek akımları aktarmak için konektör

Başlatan xenix, 05 Şubat 2008, 13:51:35

xenix

PCB üzerine 75 amper akımı taşımak istiyorum. Bi cihazda bu iş için kullanılan konektörlerden gördüm. İsmi "power tap" diye geçiyor. Nereden bulabiliriz bu konektörleri, yardımcı olabilirseniz sevinirim :)

Konektörün resimleri:

arslan74

Merhaba,

Büyükce bir PAD yap ve kablonu bunun üzerine lehimle. Daha da sağlam olmasını istiyorsan o zaman Pad'in içine bir delik atar sonra da içinden bir somulu vida gecirerek kalboyu sıkabilirsin.

Selamlar

xenix

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için, haklısınız, ama bu devrenin biraz hoş görünmesi gerekiyor, papuç bu resimlerdeki gibi kolaylıkla vidalanıp çıkarılabilmeli. Eğer bu konektörü yada buna yakın birşeyi bulabilirsem çok iyi olacak.

taner-e

Piyasada satılan vidalardan birini referans alarak pcb üzerinde delik aç, vida deliğinin etrafını via'larla doldur (simetrik olarak olursa güzel gözükür) daha sonra vidanın baş kısmını alttan pcb'ye lehimlersin. Sağlam olması için üst kısımdanda somun atarak lehimleyebilirsin, pabucuda bu somunun üzerine getirip ayrı bir somunla vidalarsın.

X-Fi

70A lik bi akımı 5mm kabloyla zor taşıyabiliyorsun plaketin üzerinde ne işi var merak ettim eğer ki bu 12V 70A ise bagaj anfilerindede oldugu gibi vidalı bakır aktarıcılar var onlardan kullan eğer somunla yapmak istiyorsan iki yada üç tane kullan plaketin bi köşesini sadece bu akım için ayır ve üç tane somun dizerek üçlü kabloyla aktarabilirsin  ;)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

xenix

Cevaplar için teşekkür ederim, devreye 3 faz 400V girecek. Araştırdım, 100µm kalınlıkta pcb yolunu altlı üstlü kullanıp 10mm genişliğinde yapınca 100 amper taşıyabiliyormuş. Böyle yüksek akımlar için ne genişlikte yol kullanılmasını hesaplayan bi site buldum, adresini göndereceğim bu başlığa.