FPGA konusunu yeniden alevlendirelim!

Başlatan CoşkuN, 18 Şubat 2008, 09:31:53

CoşkuN

FPGA konusundaki paylaşımlarımızı yeniden canlandıralım diyorum.Kimler bu konuyla uğraşıyor, kimler geliştirme kiti aldı, nelerle uğraşıyorlar? Türkiye'de FPGA ile profesyonel tasarımlar yapılıyor mu? Yoğun olarak FPGA kullanan şirketler var mı? FPGA'lerin geleceğini nasıl görüyorsunuz, adlarını daha sık duyacak mıyız?
Hadi picproje camiası ,ses verin!

salih18200

Niğde eem 3. sınıf öğrencisiyim bizim bölümde fpga dersleri veriliyor hatta bi iki ay içerisinde neredeyse hiçbir ünide bulunmayan fpga labımız açılmış olacak anlıycağınız elektronikte fpgalerin önü açık. :lol:

SpeedyX

Şimdilik PAL, GAL ve CPLD ile uğraşabildik,
MACHXL adlı programlama dilini bilen kullanan var mıdır acaba?

raltin

Bende EBay'den 1 tane alsammı diye düşünüyom ama ne programcısı nede örnek bi devre olmadığı için sadece bakışacağım bi parça siparişi vermek istemiyom.

Ersin

@raltin,
Xilinx in sayfasinda oldukca ornek bulunmakta.Xess firmasinin kendi bordlari icin ornekler var.Ayrica opencores.org ta da ornekler mevcut.
Diger fpga firmalarini pek incelemedim ama xilinx en cok ornek oldugunu okumustum forumlardan birinde.

kaplan_65

Türkiye işlemcisini arıyor sitesinde arşiv kısmında da bilgiler mevcut.

cputurkey
KAZIM ASLAN Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik  Mühendisliği...

muuzoo

Bu dönem ilk 1 ay xilinx firmasına ait fpga üzerinde çalışacağız. Mart ayında Quartus 2 setleri gelecek. Geldiklerinde o setler üzrinde çalışacağız. Elimden geldiğince uygulamaları paylaşmaya çalışırım.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

kadirbas

Selamlar arkadaşlar

Alıntı yapılan: "salih18200"Niğde eem 3. sınıf öğrencisiyim bizim bölümde fpga dersleri veriliyor hatta bi iki ay içerisinde neredeyse hiçbir ünide bulunmayan fpga labımız açılmış olacak anlıycağınız elektronikte fpgalerin önü açık. :lol:

salih18200 arkadaşım, aslında bi çok üniversitede FPGA ile ilgili çalışmalar ve FPGA kitleri var. Dolayısıyla siz ilk olmayacaksınız  :D Ama üniversitenizde bu konuyla ilgili derslerin verilmesi çok güzel bişey. Umaırm bu imkanlardan sonuna kadar yararlanabilirsiniz...

Alıntı yapılan: "ratin"Bende EBay'den 1 tane alsammı diye düşünüyom ama ne programcısı nede örnek bi devre olmadığı için sadece bakışacağım bi parça siparişi vermek istemiyom.

Bence hiç düşünmeden Xilinx kitlerinden birini al ve başla. Zaten bolca kod bulacaksın İnternet üzerinde. Programlayıcı gibi bir sorunun da olmaz. Zaten kitler JTAG programlama kabloları ya da USB arayüzleriyle beraber gönderiliyolar. Benim elimde şu anda "Spartan3AN Starter Kit" var. Henüz bu bord ile bişeyler yapmadım ama ufak tefek çalışmalarım oldukça atarım arkadaşlar...

Niyazi_SARAL

Merhaba,
Ben Çizgi Elektronik'ten Niyazi SARAL, http://www.cizgi-tagem.org/

Gömülü Sistemler ve özellikle FPGA platformları ile ilgileniyorum. Cpu-Turkey projesi ve Gömülü Sistemler ve Uygulamaları Sempozyumu projelerini de yürütüyorum.

Sitenizde bir yarışma düzenleyebilirmiyiz acaba ? Bir tasarım yarışması... Örneğin bir Pic devresinin FPGA'ler ile gerçekleştirilmesi gibi...

Herkesden özür dileyerek bunları yazdım, yeri ve şekli, procedürlerinizi bilmiyorum. Umarım ilgi çeker ve site yöneticileri uygun görürler.
"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır

kadirbas

Niyazi Bey,

böyle bir organizasyon olursa ilk katılacaklardan olurum herhalde  :)

Öneriniz için teşekkürler. Umarım site yöneticileri bunu değerlendirecektir...

Bu arada bu önerinizi admin@picproje.org adresine atarsanız yöneticilere  daha hızlı şekilde ulaşabilirsiniz sanırım...

Niyazi_SARAL

Alıntı yapılan: "kadirbas"Niyazi Bey,

böyle bir organizasyon olursa ilk katılacaklardan olurum herhalde  :)

Öneriniz için teşekkürler. Umarım site yöneticileri bunu değerlendirecektir...

Bu arada bu önerinizi admin@picproje.org adresine atarsanız yöneticilere  daha hızlı şekilde ulaşabilirsiniz sanırım...

Sağolun, ayrıca inceledikçe farkına vardım, gerçekten bir değermiş burası. Ve insanlar da bunu biliyorlar.

Admin'lere mesaj attım. Umarım bugün değerlendirirler. Güzl fikirlerim var ve bu ortam için gerçekten faydalı olabilir.
"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır

ground

Teşekkürler Niyazi Bey,

En kısa sürede bu projeyi şekillendirmeye çalışacağız.

Görüşmek Üzere..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

electrofish

Bu tür organizasyonlar artması hepimizin dileğidir sanırım.
Niyazi Bey yaptığınız çalışmalar gerçekten çok sevindirici.Ülkemizde bu alanda büyük bir eksikliği doldurmak adına çok önemli yaptıklarınız.

Klein

Muhakkak ki güzel bir organizasyon olur.
Ama baştan hatalı başlamış bir organizasyon. Pic devresinin FPGA ile gerçekleştirilmesi  gibi bir konu kişmseye bişey kazandırmaz. Adam zaten PIC kullanıyor.  internetten bir PIC Core bulup onun üzerine program yazmasının pek faydalı bir çalışma olacağını zannetmiyorum .
Eğer böyle bir yarışma olacaksa FPGA üzerinde hiç MCU Core kullanılmadan bir ürün ortaya çıkarılmalı. Ya da yarışmanın konusu MCU Core tasarlamak ( ama olmayan bir işlemcinin çekirdeği , yani hayalimizdeki işlemcinin çekirdeği) olmalı. Bu yarışma sonucunun ülkeye ve  sektöre hayırlı olmasını istiyorsak,  yarışma sonucunda ortaya çıkacak şeylerin de led yakıp söndürmenin ötesine geçmesi gerekir.

kadirbas

Alıntı yapılan: "Klein"Muhakkak ki güzel bir organizasyon olur.
Ama baştan hatalı başlamış bir organizasyon. Pic devresinin FPGA ile gerçekleştirilmesi  gibi bir konu kişmseye bişey kazandırmaz. Adam zaten PIC kullanıyor.  internetten bir PIC Core bulup onun üzerine program yazmasının pek faydalı bir çalışma olacağını zannetmiyorum .
Eğer böyle bir yarışma olacaksa FPGA üzerinde hiç MCU Core kullanılmadan bir ürün ortaya çıkarılmalı. Ya da yarışmanın konusu MCU Core tasarlamak ( ama olmayan bir işlemcinin çekirdeği , yani hayalimizdeki işlemcinin çekirdeği) olmalı. Bu yarışma sonucunun ülkeye ve  sektöre hayırlı olmasını istiyorsak,  yarışma sonucunda ortaya çıkacak şeylerin de led yakıp söndürmenin ötesine geçmesi gerekir.

Belki yeni bir çekirdek oluşturulmasının daha faydalı olacağı konusunda haklısınız fakat; PIC ya da alışkın olduğumuz herhangi başka bir mikro-denetleyicinin oluşturulmaya çalışılmasının, bu konuda atılacak güzel bir başlangıç adımı olabileceğini düşünüyorum. Yani bu şekildeki çalışmaları da yabana atmamak lazım. Örneğin; çok çok basit bir çekirdek oluşturmak, bazı şeyleri tekrar keşfetmeye çalışmak gibi geliyor olsa da, bir çok yeni başlayan insana sağlanacak daha anlaşılır ve yararlı bir kaynak olacak gibi geliyor bana. Bu sayede hem üzerinize yeni başlayanların da ilgisini çekmiş, hem (bu gibi bilgi paylaşım sitelerinin anlayışında olduğu gibi) paylaşımı arttırmış, hem de ortaya bir başlangıç basamağı koymuş olacaksınız.

Belki yarışma adı altındaki bu güzel çalışma, bir kaç farklı kategoride düşünülebilir ve farklı boyutlardaki, bilinen ya da sizin sunduğunuz fikirdeki gibi hiç olmayan işlemcilerin tasarlanması hedeflenebilir.