pic ten 4-20ma çıkış almak için yardım

Başlatan ahmet_ozcan, 08 Mart 2008, 10:17:31

ahmet_ozcan

arkadaşlar pic ten 4-20ma çıkış almak istiyorum. ama bunu  nasıl yapabileceğim konusunda bilgi eksikliğim var.
mesela 18b20 ile sıcaklk ölçüp okunan sıcaklığa göre 4-20ma çıkış almak için ne yapmam lazım.
biraz araştırma yaptım 115u diye bir entegre buldum ama bunu pic ile nasıl sürebilirim bunu çözemedim.(ingilizcem çok zayıf)
bu konuda çalışma yapmış arkadaş varsa yardımcı olabilirse sevinirim.
iyi çalışmalar.

Andromeda

o entegrenin "datasheet"  web adresi neresi acaba?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

fatihsatir

Picten nasıl 4-20mA arası nasıl yapacağını bilemiyorum ama çıkış gerilimini değiştirerek entegreye verdiğinde(adını şimdi unuttum) sana istenen dewğerler arasında mA vermekteydi. Datasheetleri ve forumu inceleyerek bulabilirsin.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

ahmet_ozcan

Alıntı yapılan: "elek"o entegrenin "datasheet"  web adresi neresi acaba?

http://pdf1.alldatasheet.co.kr/datasheet-pdf/view/56892/BURR-BROWN/XTR115U.html

datasheet bu ama nereye ne bağlamam gerektiğini tam olarak anlayamadım.

ahmet_ozcan

Maxim

arkadaşlar yanlışım varmı ?

pic in çıkışında DAC kullanarak 1 volt ile 5 volt arası bir gerilim aldığımızı düşünelim ve bu dac ın çıkışı ile şase arasınada 250 ohm luk %1 toleranslı bir direnç takarak 4-20ma çıkış almış olmazmıyız ?

mesela bir örnek ..
DS18B20 sıcaklık 0 dereceyken DAC out 1 volt = çıkış 4ma
sıcaklık 100 dereceyken DAC out 5 volt = çıkış 20ma

Klein

direnç üzerinden 4-20 mA akım akıtmak istiyosan yöntem doğru olabilir. Ama eğer sen bu çıkışı dış dünyaya bağlayacaksan ve yük direnci senin kontrolünün dışında ise; geribesleme almadan olmaz.

Geribesleme kontrolü için de bir ADC ye ihtiyacın var.  Gerilim çıkışına sabit bir  direnç bağlarsın. Direncin ucunu da çıkarsın dışarı. Aynı zamanda direncin bu ucu ADC ye girer. Direnç üzerindeki gerilim düşümünden hatttan ne kadar akım geçtiğini bulursun. Çıkışını da bu bilgiye göre artırır veya azaltırsın.

ahmet_ozcan

arkadaşlar bu daha profesyönel bir yöntem gibi geliyor bana birde sizlerin fikirlerini alayım.
pic ten zaten 0-5v çıkışı rahatlıkla alabiliyoruz. 0-5v giriş için nasıl değişiklik yapmamız gerektiğini alttaki tabloda vermiş.
daha garanti ve şaşma olasılığı daha az gibi geliyor bana.
lütfen düşüncelerinizi yazın.

yas

5 nolu pini giriş olarak kullan, 4 nolu pini grounda bağla
Kolay gelsin.

dikerelektronik

ahmet_ozcan arkadaşım,en son verdiğin şemadaki entegre ismi nedir ve alldatasheet temidir. iyi çalışmalar dilerim.

bahri

tam olarak amper kontrolüyle neyi kontrol edeceğini söylememişsin ama
söylediğin sistem mantıklı bir sistem değil.yüke göre amper hesabı değişir.en mantıklısı arkadaşlarında dac olarak söyledikleri (ancak tam olarak dac değildir) pwm ile voltaj çıkışını değiştirerek istediğini yaparsın diye düşünüyorum.

ahmet_ozcan

arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum.
ben bu işten şimdilik vazgeçtim.
bu entegrede Türkiyede yok numarası pek önemli değil onun için.
hepinize kolay gelsin