PIC ile Kodlamalı alıcı verici?

Başlatan abte, 22 Mart 2008, 23:50:02

abte

Merhabalar. Sitede bir çok alıcı verici devres mevcut. Fakat benim aradığım aynı kanalda çalışacak olan 100 lerce alıcı verici sisteminin birbirinden etkilenmeden çalışması. Bunun içinde her kanalında kendi içinde kodlanmasını istiyorum.

Mesela :
İki tane 1. kanaldan haberleşen alıcı vericim var. iki vericininde tuşuna bastığımda verdiğim kodlar sayesinde kendi alıcısını bulması gibi.

Konu hakkında yapılmış devre veya PIC projesi mevcut ise yol göstermenizi rica edicem. PIC de yeniyim.  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

SpeedyX

ZigBee protokolü bu iş için sanırım. Size pic bilgisi değil, haberleşme metodu yada protokolü lazım.

arslan74

Alıntı yapılan: "abte"Merhabalar. Sitede bir çok alıcı verici devres mevcut. Fakat benim aradığım aynı kanalda çalışacak olan 100 lerce alıcı verici sisteminin birbirinden etkilenmeden çalışması. Bunun içinde her kanalında kendi içinde kodlanmasını istiyorum.

Mesela :
İki tane 1. kanaldan haberleşen alıcı vericim var. iki vericininde tuşuna bastığımda verdiğim kodlar sayesinde kendi alıcısını bulması gibi.

Konu hakkında yapılmış devre veya PIC projesi mevcut ise yol göstermenizi rica edicem. PIC de yeniyim.  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Merhaba,

RF ile PIC bilgilerinin birbirleriyle alakası yok. Yani PIC'i öğrendiin zaman rf sistemlerinide öğrenmiş olmassın. Bunlar cok ayrı uc konular. Eğer PIC'i kullanarak RF ile haberleşme yapmak istiyorsan öncelikle. İki konuyuda cok iyi bilmen gerekiyor. İşin asıl kritik yanı cok ileri seviyede bir konuya el atiyorsun. Öncelikle tek kanal üzerinden haberleşmeyi yapabiliyorsanız en azından işin temellerini öğrenmiş oluyorsunuz. Bundan sonra 100 kanalla haberleşmenin zorluğunu kendiniz düşünün artık. Ama arkadaşımın size öğrediği zigbee sistemle istediğiniz yapabilirsiniz.

Ama onula proje yapabilmeniz için uC ve C bilginiz cok ileri bir seviyede olacak. Eğer ikisinde hakim değilseniz, başarmanız cok zor olur. Zigbee aynı anda 256 cihaz ile haberşemesine olanak veriyor. Ancak özel rf donanımın yanında 32Kb yazılımla bu işi yapiyor. Zigbee protoklünün yazılımı mevcudur. Yanlızca o kütüphaneyi kullanmanız gerekiyor. Microchip bununla ilgili örnek projeler var onları incelebilirsiniz. Hatta bunun için demo boardları var. Onları alarak başlayabilirsiniz.

Texsas instumentin uC+ZigBee modul bileştirilmiş entegreleri var. Onlarıda kullanabilirsiniz.

Selamlar,

Hasan ARSLAN

pcb

Basit olarak verici ile gönderilen 1 değerini alıcı ilk olarak bulamıyorsa bu veriyi pas geçer bunu farklı olarak XYZ vb gibi değiştirebiliyoruz. Başlangıç kod u verici ve alıcı ile aynı ise verici string ini alıcı STR DATA_3 e yükler bu şekilde bi kodlama ile aynı kanalda birden fazla veri gönderilebiliyor.

SerOut PORTE.2 , 16572 ,10,   ["1", Str DATA_3 ]

SerIn PORTE.2 , 16572, [Wait  ("1"), Str STRDATA]