24 adet 1w power led sürmek

Başlatan XX_CİHAN_XX, 17 Nisan 2008, 00:13:51

XX_CİHAN_XX

Şema zaten zxld1362 nin pdf inde mevcuttur. Driverı henüz alıp denemedim ancak özdisanda 1,5$ gibi bir fiyata bulunuyor.(Başka yerlerdede olabilir henüz araştırmadım) Driveri incelediğinde zaten uygunluğunu anlıyorsun. Örneğin power led in 3v @ 350ma de çalışsın.
Driver in sabit 1A çıkış verebilmektedir. Bu durumda 8 tane power led 3x8 den 24v yapar. Bu 8li led gruplarından 3 tane bağlarsanda 1,05A akım çeker.  Bu durumda 3x8 = 24 adet ledi driveri 24vta çalıştırdığımda 1 A lik akımla sürebilirim.
Ancak ledlerin çalışma voltajı , markaya ve renge göre değiştiği için yukarıda yaptığım gibi hesap ederek driver in kaç volt ile besleneceğini tespit etmemiz gerek. Bu driverin çalışma voltajı 60V a kadar çıkabilmektedir. Yukarıdaki hesaba göre 3v luk led için (adet 24 olunca) 24v luk bir besleme yeterli gelmektedir sonucu cıkıyor. Driver 6 ile 60v arasında çalışabildiğine göre çok sayıda led bağlanabileceği anlaşılıyor. bunun 1360 modelide 1362 ile aynı sadece maksimum çalışma voltajı 60 değil 30v fiyatıda haliyle biraz daha ucuz.Benim 24 led sürmem gerekiyordu zxld 1360 ve 1362 fazlasıyla işimi görüyor.
Şeması dediğim gibi pdf de mevcut.
(NOT: henüz bende sürücüyü alıpta devreyi kurmuş değilim müsait bir zamanımda halledicem inşallah :) )
Kolay gelsin...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Erol YILMAZ

24V besleme ile, PWM sürücüden 24V çıkartıp led sürebileceğinize emin
değilim, Zetex bu şekilde bir uygulamayı özellikle datasheette gösterdi ise tmm .
Ama özellikle bu uygulama yok ise bunu yapamayacağınızı
düşünüyorum.

XX_CİHAN_XX

Hocam haklısınız bu konuda net bir yazı bende göremedim sadece maksimum giriş ve çıkış voltajının 60v olduğu yazıyor. Burdan giriş voltajının değeri herhangi bir kayba uğramadan çıkışa yansıyabiliyor yorumu çıkarmı bilmiyorum. Dediğim gibi henüz driverı deneyemedim. Ancak en kötü ihtimalle 24v değil 25 yada 26v ile besler çıkışa yansıyan kaybı tolere etmiş oluruz. Entegrenin çıkış voltajının 60v a kadar çıkabilmesi sayesinde çok sayıda led bağlanabiliyor. Bu nedenle bu driver işimi rahatlıkla görmektedir. 1 amperlik çıkış akım power ledlerde en fazla paralel 3 kol yapabilmemi sağlar. Atıyorum 24 led sürmek istiyorum her kola seri olarak 8 led bağlarım paralel 3 kol ile 24 ledi sürmüş olurum. Bu durumda;
En az seri bağlı bu 8 ledin voltajları toplamı kadar bir voltaj ile devre beslenir.
Yada Erol hocamın dediği gibi çıkışta ufakta olsa bir kayıp olacaktır.Giriş voltaj değerin aynen çıkışa yansımıyacağı için bu kayıp kaç volt ise 8 ledin voltajlarının üzerine bu kayıp miktar eklenir ve o şekilde devre beslenir. Atıyorum normalde 8 led için 24v ile beslemek yeterli gelirken kayıpdan dolayı 24,7v ile beslersin.
Ancak kişisel görüşüm bu driverin kaybı yok denecek kadar az.
Alıntı Yap
• High efficiency (up to 95%)
Hocam devreyi deneyince net bilgileri aktarırım ancak herhangi bir mantık hatası yapmıyorum sanırım.Yanlışsam düzeltin  :D
Saygılar, sevgiler
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

aslan_korhan

IRF540N ve bir tane BC548 ile çok rahat oluyor.
Bu şekilde 700mA ile sınırlandırıyorum. 12 adet LED sorunsuz bir şekilde PWM ile kontrol edebiliyorum.
Giriş voltajı olarak 48V giriyorum. Voltajın fazla olması pek birşey ifade etmiyor sınırlandırma olduğundan. Sadece FET daha fazla ısınıyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

bymrz

@aslan_korhan hocam
Bunu tam olarak nasıl yapıyorsunuz peki? ve sağlıklı çalışıyor mu, akımın kararlılığı açısından vs...

sagamen

evet sadece kırmızı leddeki mosfet diğerlerinden cok fazla ısınıyor  onun sebebide aradafi voltaj fazlası olduğu gibi ısı ya ceviriyor
herkEse kolay gelsin

aslan_korhan

Zetex'in LXLD1360'ı bir inceleyim derim.
1A'ya kadar akım sınırı belirlenebiliyor, PWM kontrol girişi ve Toplam 24W LED sürebiliyor. Sadece bir bobin, bir direnç, bir diyot bağlamak yetiyor.
Mosfet falanda kendi içersinde.
SOT23-5 kılıfında bir entegre.

Ben bir yurtdışından sipariş verdim ve gelmesini bekliyorum...

ykp

aslan-korhan hocam verdiğin entegre çok güzele benziyor tabi deneyip kararlılığına bakmak lazım birde ısı tabi ki ufak bir düzeltme XDLR1360 olacak idi

ykp

hackorsan

ben mutfak aydınlatması için power led kullandım pwm le falan uğraşmadım. 4 erli seri 3 grubu 10 veya 20 ohm direnç ile 12 volta bağladım akımını hesaplayıp direnci takmıştım şu an hatırlamıyorum.

2 aydır kullanıyorum oldukçada güzel aydınlatıyor.
bla

aslan_korhan

Sadece aydınlatma amaçlı, yani sabit ışık için zaten PWM'e gerek yok.
Yeter ki akım sınırlamasını doğru yap yeter...

futureng

Korhan hocam. Power led ler normal sürülünce de çalışıyor. Ama PWM li sürülünce katalog ömürleri olan 50.000 saat ozaman geçerli oluyor değil mi? Aynı zamanda parlaklığında iyi olmasını sağlıyor diye biliyorum.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

aslan_korhan

Denildiği gibi sabit ışık için PWM'e gerek yok.
Önemli olan tam akım sınırlaması yapmak.
Yani PWM kullanınca ömrü uzar diye de birşey yok.
Ömrü LED'in ısısı ile alakalı.
25 derecede 200000 saatte kadar çıkabiliyor. Isı arttıkça beklenen ömrü kısalıyor.

Sonuç olarak tam akımsınırlama ve iyi bir soğutma sistemi kullanmak gerekiyor...

OG

power ledlerin en iyisinin ömrü 50.000 saat arkadaşlar. O da laboratuvar şartlarında kullanmak kaydı ile.

(Ömür= Işık seviyesinin yarı değere düşmesi anlamındadır.)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bymrz

Arkadaşlar peki zxld1350 ile 1 W led sürmeyi deneyeniniz oldu mu?
Ben devreyi çalıştırdım.
Giriş 12 V
Çıkıştada 3 adet amber=> 3x2.3V= 6.9 V

Akım da sorun yok stabil. Fakat gelelim ki zetexin kendisine. Üzerinde muazzam bi ısı oluşuyor. Neden olabilir sizce?