24 adet 1w power led sürmek

Başlatan XX_CİHAN_XX, 17 Nisan 2008, 00:13:51

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar forum dahil bakmadığım yer kalmadı ama sanırım bu konudaki cahilliğimden olsa gerek bir türlü net bir dirver bulamadım.Genelde LM34xx serisine rastladım ancak onlarında en fazla 10 lede kadar sürdüğünü gördüm. Ben 24 adet 1w lık ledi (350ma @ 2,8v----4v) sürecek bir driver devresi yada sürücüsü bulmaya çalışıyorum.
Bu konuda tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
Saygılar, sevgiler...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ipek

LM2576 ile yapabilirsin ben lüxeon ve lumiled kullanıyorum 2576'dan iki adet yaptım 10 led bir devreye 10 led diger devreye lumiled 3.3v 330 ma
3 voltta ateşliyor 2.4 voltta tık yok tirimpota seri yada paralel koyduğum direncleri 3.4 volttu geçmeyecek şekilde ayarlıyorum 3.5voltta imam gerekiyor....

bymrz

ipek hocm şema gibi bir şey var mı elinizde acaba?

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "alone_lover"ipek hocm şema gibi bir şey var mı elinizde acaba?
Bakınız datasheet.

@ipek hocam 2 konuda sorum var.Birincisi LM2576 darbeli (pwm) çıkışı vermiyor sanırım bu durumda LM317 gibi birşey kullanmak ile aynı kapıya çıkmıyor mu. Pwm çıkışlı driverlar ile daha uzun ömürlü olduğunu duymuştum.LM2576 nın bu anlamda bir eksisi var mı onu öğrenmek isterim. Hocam birde led sayısı az bir farkla oyun boxanlık yapıyor tam 24 led lazım bu durumda 2 tane kullansam bile 20 led ile sınırlı kalıyorum aynı sorunu LM34xx driverlarındada yaşadım. 24 led için 3 tane sürücü devresi kullanmak bana külfet geliyor.(Başka çare yoksa öyle yapcaz artık)
Saygılar, sevgiler...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bigbey

TA6R

protech06

Daha once bir projede aynı sorunla karsılaşmıştım ve Forumdan bir arkadasın yardımı ile bu sorunu cozmustum kendisinden hazır olarak aldıgım led dirver devresini kullanıyorum calısma olarakta Giriş olarak 6-60 volt ve cıkıs olarakta 150 - 240 - 350- 700 - 1000ma arasında ayar yapabileceginiz jumper olan bir led driver devresi kullanıyorum devrede aynı zamanda pwm uygulamak için kullanılan bir adj /pwm girişide mevcut isterseniz tek renk leder icin kullanıyorsunuz istersenizde RGB ledlerde pwm uygulayıp animasyon yapmak icinde kullanırsınız , ben sorunsuz birsekilde kullanıyorum 1w - 3w ledler içinde sorun olmuyor
 Bunun gibi bir devre işinize yararmı _?

XX_CİHAN_XX

Çıkış voltajı önemli...
24 adet led olacak.
Örneğin 700ma lık bir çıkış aldığımda çıkıştaki voltajımın minimum 20v maksimum 40v olması benim sorunumu hallediyor. Ama sizdeki driverin o güçte olduğunu sanmıyorum.Yada şöyle sorayım o driver ile en fazla kaç adet power led sürebiliyorsunuz?

protech06

Ben en son 36 led kullandım bir driver ile tek renk ve RGB PWM olarakta kullandım devre 60 volt olarak calısıyo ve istenirse 75v olanıda var

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "protech06"Ben en son 36 led kullandım bir driver ile tek renk ve RGB PWM olarakta kullandım devre 60 volt olarak calısıyo ve istenirse 75v olanıda var
Ozaman iyimiş  :)
Eğer gizliliği yoksa kullanılan driverin ismini paylaşırmısın ?
Ancak ticari bir durum sözkonusu ise aramaya devam :cry:
(hazır almak değil yapmak istiyorum)
Saygılar, sevgiler...

XX_CİHAN_XX

Bu arada,
Alıntı yapılan: "bigbey"http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/MAX16800.pdf
Şuna bir bak işine yarayabilir
Bu driver ile 40v çıkış aldığımda ve aynı driverdan 2 tane kullandığımda sorunum çözülüyor sanırım ama hem yüksek voltaj gereksinimi hemde 2 driver kullanımı sebebiyle daha iyi bir çözüm bulana kadar araştırmaya devam ediyorum  :cry:  ancak çözüm getiremezsem kullanılabilir diye düşünüyorum.Alternatiflere açığım  :roll:

protech06

Hocam devreyi bende zaten hazır alıyorum cok lazım olmuyor o yuzden yapmayı dusunmedim ama panoda reklam olmaması için size Ö.M den aldıgım arkadasın bilgileri gonderim bir sorun isterseniz belki yardımları olur

sagamen

zetex 1362,zetex1365,amc7150 diye googlede bir arat istersen  pwm var her şey var datasheetlerinin içinde
herkEse kolay gelsin

ipek

Cihan LM2576 ile mecbur kaldım için yapmıştım.
16f877 ile pwm oluşturdum sonuç fiyasko oldu led kısmının beslemesi 0.7 volt oynasın rahatsız edici ışık değişmesi yaşadım.Lm317 rezalet ,herkez açısından değilde benim açımdan hoş olmayan bir ic kışın ısınmak için işe yarar.

Lm2576 ile rüzgar gülümden gelen pek stabil olmayan 6..volt ile 30 volt arasında gezinen bir voltaj aralığında .5 volt sadakatini yakaladım.
arzu ettiğim verimi yakaladım iki adet yapmamın nedeni 3Amper veren IC'den 1.8A çekerek bolca güvenlik sınırı bıraktım.yaptığımız devreleri sıkca onarmak durumu çok sıkıcı geliyor o yüzden esneklik gerekiyor.
oldukça uğraştım dahada ugraşıyorum F877'den elde ettiğim pwm'i örnek alarak adc'ye sokup led kısmının beslemesini stabil hale getirebilirsem
12F675'e yazacağım 1adet 675 bir adet locig gate mosfet minicik bir şey olacak.İnşALLAH.

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.
ZXLD1362 işimi görmektedir.

@ipek hocam sürücülerle ilgili dolaşırken karşıma çıkmıştı 12F675 ve pwr led uygulaması. Belki bir yardımı dokunur.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00874C.pdf

http://www.futureelectronics.com/promos/Lumileds/tables/PgmIC/MCP_PIC12F675_AN1.pdf

Sağlıcakla kalın...

bymrz

@XX_CİHAN_XX   hocam

Nasıl yaptınız peki, ledlerin akımını vs. ayarlamasını?
Datasheetine baktım fakat tam anlayamadım. Basit bi devre şeması felan var mı acaba..

Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim...