r-s-t algilama ve yük sürme (soru)

Başlatan teknikelektronikci, 21 Nisan 2008, 19:21:32

teknikelektronikci

Merhaba arkadaslar
bir projede karta 3 fazin gelip gelmedigini algilatmam gerek yani her fazi ayri ayri algilatmam gerek düsününce her faz icin ayri trafo takmak gelior fakat bu hem maliyet hem boyut hemde agirlik bakimindan problem teskil ediyor acaba 3 fazin gelip gelmedigini algilatmanin baska bir yöntemi varmi ? algilatma ollarak pice algilatacam (18f452) (lojik1,lojik 0 ollarak) ayrica sormak istedigim büyük güc gerektiren elemanlari röle kontaktör yerine pic ile direk triyak ile sürsem bir problem olurmu ? yoksa röle kontaktör bu is icin iyimi ? tecrübelerinizi paylasirsaniz sevinirim simdiden tesekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

F.T

pic girişlerine fazları uygun seviyeye getirerek algılayabilirsin.bu çok ta zor değil.yine çıkışları opto ile triac sürülüp kontrol edebilirsin.
bu sizin donanım bilginize ve tercihinize göre degişir.
iyi çalışmalar...
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

SpeedyX

R C devresi ile faz farkı algılatarak yapılır. R-S-T arası 120 derece faz farkı vardır, R-T arası 240 derece faz farkı vardır...

Eğer derdin faz sırası değilde sadece fazlarda voltaj mevcutluğu ise, R-D(diyot) ile yapabilirsin, Diyot yerine optocoupler kullanarak izolasyon yaparsın. Her fazı bir R-D devresiyle input pinine verirsen frekans bile ölçersin, hatta faz farkı bile ölçersin...

teknikelektronikci

üstadlar cevaplar icin tesekür ederim

@ferit hocam uygun seviyeye getirerek zaten algilatabiliyorum (simdilik isis) ama bunu trafo ile yapiorum buda baski devreyi zorlastirior ve maliyeti artirior ayni anda da boyutu benim derdim 220 voltu nasil en az eleman ve kücük boyutlarda kullanarak +5 volt seviyesien düsürüpde algilatmak watli direnc filan düsündüm ama riskli gibi geldi

@SpeedyX hocam bahsetiginiz R-D devresini biraz acabilirmisiniz acaba? yani bir direnc ve optocuplör ilemi yapacam ? eger öyle ise hangi optokuplörü önerirsiniz? birde direnc wattli olmali sanirim öyle değilmi? birde son soracagim bu RD devresinde cikis analog olacak sanirim öyle değilmi ? yani adc kullanacaz ki yazilimsal ollarak bi sorun yok

cevaplariniz icin simdiden tesekürler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

SpeedyX

Aslında giriş pinine seri 2M ohm 1/4W direnç ile bile sıfır geçişlerini okuyabilirsin,
güvenlik açısından 4N35, 6N137, 6N139, CNY17 gibi işine yarayabilecek her çeşit optocoupler takabilirsin.

220AC den 1/2W direnç ile optocouplera verirsin, ihtiyaca göre optocoupler ledine paralel ters yönde 1n4007, 1n4003 gibi bir diyot bağlayabilirsin.

Çıkış analog olmayacak, sadece high low okumak yeterli.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "SpeedyX"Aslında giriş pinine seri 2M ohm 1/4W direnç ile bile sıfır geçişlerini okuyabilirsin,
güvenlik açısından 4N35, 6N137, 6N139, CNY17 gibi işine yarayabilecek her çeşit optocoupler takabilirsin.

220AC den 1/2W direnç ile optocouplera verirsin, ihtiyaca göre optocoupler ledine paralel ters yönde 1n4007, 1n4003 gibi bir diyot bağlayabilirsin.

Çıkış analog olmayacak, sadece high low okumak yeterli.

vayyy süper, hocam cok sagolun hemen tasarimi buna göre tekrar degistirecem sormak istedigim bir husu daha var ilk yazdiginiz 2M ohm sifir gecisi icin bu bahsetiginiz r-s-t sirasini algilamak icin öyle değilmi ? okulda daha yeni ac devre analizi görüoruz o yüzden bu konudaki bilgisizligimi maruz görün

cevaplar icin tesekürler herkeze kolay gelsin

teknikelektronikci

üstadlar cny17 ile br deeme yaptim lede 10k 1/2 waat direnc ile girdim emiter colectör uclarinada avometrenin buzzer konumuna alip uclarini bagladim ve 220 V verdim avo metre araliklarlaötmeye basladi sanirsam 25 Hz lik acilip kapanma idi bu fakat 2 dk icinde direnc kölmür oldu sanirsam 1 watlik direnc takmam gerekecek.yapmak isteyen arkadasalrin bilgisi olsun herkeze kolay gelsin

F.T

direnç en az 220 kohm  0.5 watt olsun.
problem olmaz
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "ferittt"direnç en az 220 kohm  0.5 watt olsun.
problem olmaz

tamam hocam tesekür ederim p.tesi deneyecem sonucun yazarim kullandigim direnc zaten 0.5 watti ama 10k demek az geldi :D 220k takalim bide   kolay gelsin

mustaphaerdem

@ teknikelektronikci

Denediğiniz devrede bir sonuca ulaştınız mı? benimde faz larını olup olmadığını ve faz sıralamasının doğru olup olmadığını öğrenebileceğim bir devreye ihtiyacım var.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

teknikelektronikci

merhaba hocam baski devresini yapip cikartim ama daha malzemeleri alipda montaja baslayim yazilim kismina gecmedim su finallerin bitmesini bekliyorum insallah bitier bitmez yapacam

ilker_32

BTA16600B, MOC3023, 100nK275V, 100R, 330K

Bu malzemeleri birleştirerek bu dediğin işi yapabilirsin.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "ilker_32"BTA16600B, MOC3023, 100nK275V, 100R, 330K

Bu malzemeleri birleştirerek bu dediğin işi yapabilirsin.

ilker hocam bu bta yi bilmiorum ama datasheet den baktigima göre bir yalitim söz konusu yok yani opto olay yok buda girisi picden ve diger devrelerden ayirmaz ben 4n35 ile bread board da bir deneme yaptim 220 voltu direkc bir direnc üzerinden girdim ve cikislarinida avometrenin buzzer konumunda gözlemeldim sonuc ise buzzer konumunda iken avometre 50 Hz lik sinyale göre ötüyor ama yarim dalga dogrultuldugu icin 25 Hz lik di sanirim yani emiter ile colectör arasi kisa devre oluyor bu durumda direk pice bilgi gönderilebilinir yani yapacak arkadas varsa bu 4n35 i gözü kapali yapabilir probelm yok tek problem direncin watt ve omik degerini iyi secmekdir cünkü direncde isinma meydana geliyor asagida bir dosya veriroum interneten indirmisdim burada optolü bir evre ve ön devresi gözüküyor ama verilen bu ön devre ile sadece var veya yok algilanabilir ama sirf bir direnc ile frekans da ölcülebilinir herkeze kolay gelsin

http://www.4shared.com/file/49705509/15e47399/giris_ve_cikis_izole_etme_ilglii_bilgi_var.html

mustaphaerdem

bende deneme yaptım. 39k direnç 1n4148 ve 100nf yi optonun girişine uyguladığınızda bir problem çıkmıyor. çalışıyor yani. direnç 1/2w olsa yetiyorda fazla ısınmaması için ben 1w lık kullanıcam. opto olarak tlp521-1 kullanıyorum sanayide bu optolar kullanılıyor. diyotu optonun led diyotuna ters şekilde bağlanıcak. fakat ben bu devrenin çıkışındaki sinyal konusunda bir bilgi edinemedim osilaskopum yok. bu yüzden program kısmına geçemedim. led bağladım çıkışa yanıyor :D. pic 12f675 ile bir faz kontrol kiti yapmayı düşünüyorum her devrede kullanmak için. bu konuyu beraber tartışarak ve deniyerek çalışan bir devre elde edelim burda yayınlayalım çalışan bir devremiz olsun.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mustaphaerdem"bende deneme yaptım. 39k direnç 1n4148 ve 100nf yi optonun girişine uyguladığınızda bir problem çıkmıyor. çalışıyor yani. direnç 1/2w olsa yetiyorda fazla ısınmaması için ben 1w lık kullanıcam. opto olarak tlp521-1 kullanıyorum sanayide bu optolar kullanılıyor. diyotu optonun led diyotuna ters şekilde bağlanıcak. fakat ben bu devrenin çıkışındaki sinyal konusunda bir bilgi edinemedim osilaskopum yok. bu yüzden program kısmına geçemedim. led bağladım çıkışa yanıyor :D. pic 12f675 ile bir faz kontrol kiti yapmayı düşünüyorum her devrede kullanmak için. bu konuyu beraber tartışarak ve deniyerek çalışan bir devre elde edelim burda yayınlayalım çalışan bir devremiz olsun.

hocam faz kontrol kitinin görevi ne olacak tam ollarak biraz aciklayabilirmisiniz ?