Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

RS485 ve ETHERNET

Başlatan bymrz, 26 Nisan 2008, 11:04:08

bymrz

Arkadaşlar burda Allegro hocam bazı konuları gayet güzel anlatmış..

https://www.picproje.org/index.php/topic,4406&postdays=0&postorder=asc&highlight=rs485+ethernet&start=20

Yani arabirim ve protokol arasındaki farkı.Benim anlamadığım kısım ise ethernet. Ethernet bi protokol mü yoksa arabirim mi(rs485 vs gibi)?

Mesela benim elimde rs485 arabiriminde bi veri var ve bu veriyi bi rf modemle başka bir noktadaki rf modeme 250kbps hızıyla aktarmak istiyorum.Fakat bu modem sadece ethernet ile çalışıyor, yani göndericide ethernet girişi, alıcıda da ethernet çıkışı mevcut.

Ve benim elimdeki veri ise RS485 te. Ve piyasada 485/ethernet converter ler mevcut. Ama bu converter ne yapıyor tam olarak anlayamadım, yani bu çevirici ile rs485 teki veriyi converter ile verici RF modeme bağlayarak sistem çalışır mı? Alıcı taraftada tam tersi ethernet/485 converter kullanarak...

Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim...

kadirbas

Sanırım etherneti bir arabirim olarak düşünmemiz gerekiyor. Ethernet arabirimini kullanan protokoller var.

RS485-ethernet dönüştürücünün de sorunsuz olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Fakat burada asıl olay sizin kullanmaya çalıştığınız RF modemlerin çalışmasıyla alakalı.

Kullanmak istediğiniz RF modemlerden biraz bahseder misiniz ?

bymrz

Walla hocam Rf modemi bende tam olarak bilmiyorum. Sadece çalışma şekli ethernetten gelen bilgiyi alıcıda ethernet olarak çıkartıyo. Yani bu çanaklı sistem benim bahsettiğim, alıcı ve vericide çanak olan rf modemler...

Ama ben bu ethernet arabirim mi, protokol mü hala tam emin olamadım  :D  

Dediğim gibi hocam rf modem bu şekilde, çanaklı yan,.. Fikriniz nedir?

bymrz

Bu ethernet olayını tam olarak bilen var mı arkadaşlar yaa :)
Daha hala aynı yerdeyim, arabirim mi protokol mü ?  :?

controller

Alıntı yapılan: "alone_lover"Bu ethernet olayını tam olarak bilen var mı arkadaşlar yaa :)
Daha hala aynı yerdeyim, arabirim mi protokol mü ?  :?

teknoloji.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

kadirbas

CAT5 kabloya "ethernet kablosu" diyoruz, RJ45 konnektöre "ethernet konnektörü" diyoruz. Yanlışlık ta yapıyo olabiliriz ama buradan benim çıkardığım sonuç ethernetin bir arabirim olduğu...

Bu rf modem konusunda da tam bi bilgim olmadığından verdiğim tüm cevaplar sallama olacak :D

bymrz

walla ingilizcem tam olarak mükemmel diyemeyeceğim için wikipediadaki yeri de okudum fakat hala anlayamdım...

Yani arabirim mi(rs232, rs485 gibi), yoksa protokol mü...

CaFFeiNe

protokol olması lazım bana göre çünkü wikipedia da protokol formatının resmini vermiş MAC adresi, CRC vs gibi

ethernet protokolününde değişik arabirimleri var eskiden koaksiyel kabloydu şimdilerde cat5,6 fiberoptik vs.

bymrz

Hocam mesela ben şimdi rs485 gibi düşünüyorum(sesli düşünüyorum :) )

485 te ben girişe logic 1 verdiğimde alıcı da da logic 1 i görüyorum, 0 verdiğimde de logic 0 ı görüyorum alıcıda...Ama aralarda gerilim seviyeleri değişiyor, iletim şekli değişiyor vs. vs.. Sonuçta ben 485 entegresinin girişine 1 veya 0 verdiğimde alıcının çıkışında da logic 1 ve sıfırı görüyorum..

Asıl sormak istediğimde bu benim, Yani ethernet converter kullanarak aynı şeyi yapmak mümkün mü?  Umarım anlatabilmişimdir :)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "alone_lover"Hocam mesela ben şimdi rs485 gibi düşünüyorum(sesli düşünüyorum :) )

485 te ben girişe logic 1 verdiğimde alıcı da da logic 1 i görüyorum, 0 verdiğimde de logic 0 ı görüyorum alıcıda...Ama aralarda gerilim seviyeleri değişiyor, iletim şekli değişiyor vs. vs.. Sonuçta ben 485 entegresinin girişine 1 veya 0 verdiğimde alıcının çıkışında da logic 1 ve sıfırı görüyorum..

Asıl sormak istediğimde bu benim, Yani ethernet converter kullanarak aynı şeyi yapmak mümkün mü?  Umarım anlatabilmişimdir :)

etherneti sadece bir kablo ve elektriksel arabirim olarak düşünüyorsan
evet yapabilirsin. Sonuçta kablonun bi tarafından sinyal verip diğer
tarafından alırsın. Ama ethernet protokolü ile yapacam dersen
hem elektriksel hem de yazılımsal kurallarına uyman lazım.
Her bir paket kaç byte bilgi taşır vs...

bymrz

Allegro hocam;
Sizin yazdığınız cümleye bakarsak ethernet kelimesini protokol için kullanıyorsunuz.

O zaman ethernet protokolü için kullanılan arabirim nedir?

controller

------> arabirim-> 10BASE-T, 100BASE-T
ethernet---->|
              ------> protokol-> IP (internet protocol)
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

mckmk03

türkçe veya ingilizce dili protokol ,konuşma eylemini gerçekleştiren ağız ve dil ise bir arabirimdir.
buna göre RS485 bir arabirim , modbus ve MPI bir protokoldür.
Ethernet bir arabirim , TCP/ IP protokoldür.

bymrz

Öyle ise şunu diyebilir miyim;
Ben ethernet arabirimi ile 8N2 seri protokolünde bilgi transferi yapabilirim???