Notr Kullanmadan Güç Kaynağı

Başlatan sarikayamusa, 02 Mayıs 2008, 16:53:23

sarikayamusa

Arkadaşlar yukarıda ampul nötr dönüşünü kullanarak bir güç kaynağı tasarlamaya çalıştım. Amacım lamba sönükken ve yanıkken devremden 5V çıkış elde etmek. Bir nevi dimmer devresi aslında ama iki konumlu (%10 ve %90 şeklinde), dimmer devresinden esinlendim, tek fark  gate önüne diyak kullanmadım. Cıkısta 5v elde ettim ama triyak gate'ini nasıl sürmem gerektiği konusunda  bilgim yok. Bu devrede ben gate'i GND'ye bağladım buna rağmen direnç ve pot çok ısınıyor.Bu devre ile yaklasık 10mA çeken baska bir devreyi besliyeceğim. Suan işimi görüyor, ancak bunu deneme yanılma ile yaptım teorisini bilmiyorum bu yuzden triyak en küçük şeyden yanıyor. En saglıklı sekilde triyak sürmek için ne yapmalıyım? Gate önüne neler bağlamam gerekir? Ve gate'i nereden beslemeliyim?

Saygılar

PhD

Merhaba Musa kardeş, Sen bu devrenin çalıştığına emin misin? Çünkü faz giriş çıkışı triyak üzerinden direk kısa devre olmuş görünüyor. Sanırım devrede çok iyileştirme yapılması gerekiyor.
...hiç...

sarikayamusa

Alıntı yapılan: "comlekciler"Merhaba Musa kardeş, Sen bu devrenin çalıştığına emin misin? Çünkü faz giriş çıkışı triyak üzerinden direk kısa devre olmuş görünüyor. Sanırım devrede çok iyileştirme yapılması gerekiyor.

Acaba çizerken yanlışmı çizdim dedim ama defalarca kontrol ettim ve devrem çalışıyor gerçektende. Zaten triyak A1-A2 arasını triyak kısa devre yapmazki.

Devre ampulden notr dönüşü sayesinde tamamlanıyor. Bir nevi ampulun parlaklığından çalıyor.

M_B

Benım gordugum yanlıslık ampulun baglantı seklı ( cizerken yanlıs cızmız olabilirsin. )
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

sarikayamusa

Alıntı yapılan: "M_B"Benım gordugum yanlıslık ampulun baglantı seklı ( cizerken yanlıs cızmız olabilirsin. )

Yanlışlık yok, hatta şunu söyliyeyim devremde faz ve nötr yeri değişsede yine çalışıyor, zaten çalşması da lazım çünkü doğrultuyorum...

omenek

+5v elde edersin ama triyak çalışmaz çünkü gate ve A1 kısa devre bu durumda gate den akım akması sözkonusu olamaz.

sarikayamusa

Alıntı yapılan: "omenek"+5v elde edersin ama triyak çalışmaz çünkü gate ve A1 kısa devre bu durumda gate den akım akması sözkonusu olamaz.

Düzgün sürmem için ne yapmam gerekir peki? Tavsiyen varmı?
Önceki denemelerimde Gate ile A1 arasına capacitor koymuştum zaten fakat değişen birşey olmadı.

Bu devre ile dimm yapabiliyorum ama  benim sorunum gate önündeki dirençler ısınıyor. Normal bir durum değil bu. Aslında normal bir dimmer devresinden farkı yok ama.
Devrenin amacı ise çıkıştan 5V elde ederken dimm yapabilmek...