RA4/TOCKI

Başlatan pokiko, 09 Mayıs 2008, 18:57:56

pokiko

selam

ra4/tocki ucundan gelen bir sinyalin yükselme anını nasıl bulurum. zannedersem 16f877A'nın RA4 ucu 1 voltun üstünü HIGH olarak algılıyor. bunu yazılımla nasıl yaparım(sinyal sinüs).

tşk

arslan74

Alıntı yapılan: "pokiko"selam

ra4/tocki ucundan gelen bir sinyalin yükselme anını nasıl bulurum. zannedersem 16f877A'nın RA4 ucu 1 voltun üstünü HIGH olarak algılıyor. bunu yazılımla nasıl yaparım(sinyal sinüs).

tşk

RB0 interruptunu niye kullanmiyorsun?

pokiko

mevcut kartta öyle yapılmış. ben dizayn etmiş olsam rbo kesmesini kullanırdım ama mevcut kart üzerinden yapmam isteniyor.

tyildizak

ancak ra4/t0cki pinini sürekli test ederek bulursunuz, bu pinin high olmasıyla ilgili bir kesme yok bildiğim kadarıyla.
ra4'ü tmr0 sayıcı olarak kullanıyorsanız ve t0se bitini 0 yaptıysanız ve prescaler kullanılmıyorsa her yükselen kenarda tmr0 değeri 1 artar.

pokiko

ok. teşekkürler. bende öyle yapmayı düşünüyodum.

arslan74

Burada önemli olan konu gelen sinyalin hızı. Eğer cok sinyaller geliyorsa bazı sinyalleri kacırabilirsin. Ama fazla hızlı değilse ve en önemlisi sinyal parazitli değilise o zaman RA4 bacağını kullanabilirsin.

TMR0 prescaleri devre dışı bırak, tekikleme yönü olarak yükselen kenar olarak belirle, sonra da TMR0 değerini 255 e ayarla. TMR0 kesmesini devreye sokarsan, o zaman yükselen kenarda gelen ilk sinyalde kesme oluşur. Ancak oluşan bu kesme işleminde bu TMR0 değerini tekrar 255 yapman gerekecek.

Selamlar

tyildizak

Hocam tebrikler, güzel çözüm :D