Farkli bir mantik, farkli bir mikro step surucu

Başlatan z, 15 Mayıs 2008, 14:04:19

OG

Alıntı yapılan: "z"
Sekildeki hybrid devrelerin disindaki kaplama malzemesi hakkinda bilgisi olan varmi?
Protolin'e benziyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Hocam bu malzeme buyuk sorun oldu. Yabanci forumlar da dahil pek cok yerde sordum ancak duzgun bir cevap cikmadi.

Genelde ilk akla gelen polyester ve epoxy soyleniyor. Halbuki
PCB yi kapladigimda saatlerce kurumasi icin beklemek istemiyorum.

Sizin bahsettiginiz nasil bir malzemedir?

Minik kartin (hybridin) disindaki kaplama malzemesi urunu daha bir yakisikli gosterecek diye sartlandim.

Muhakkak cozum bulmam gerekiyor. Gavur ne kullaniyorsa bende onu kullanmak istiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kirli heri

Tam malzemesini bilmiyorum ama sert bir malzeme, porselen sırrı diyesim geliyor, sürücü tamir ederken bazen kırılıp elimizde kalıyor yolları kazıyıp birleştirmek mümkün olmuyor.  :cry:

Sizinki biraz kabarık dolu kart olmuş (hybridin), ince olanlar kırıldığında ilginçtir hep aynı şekilde kırılıyor (şekil olarak)

OG

Polyester, epoxy, protolin tecrübelerim oldu. Malumunuz hepsi karışımlar ile donduruluyor.

Polyester, 3 kimyasal ile hazırlanıyor, piyasada componentleri polyester-dondurucu-hızlandırıcı diye anılıyor. Polyester kendi başına donmuyor, donması için dondurucu katılır ve karıştırılır, ancak yalnızca dondurucu katılırsa donma belki de onlarca gün sürer, donmayı hızlandırmak için "hızlandırıcı" devreye girer (önemli=hızlandırıcı ve dondurucu yanyana dahi koyulmaz tehlikelidir, patlar diyorlar), hızlandırıcının oranına göre donma hızı değişir, fazla katar ve hızlı dondurursanız çok ısınır, cektirerek malzemeleri de koparır.

Epoxy, en az 2 kimyasal ile kullanılır, genelde donması için 1 gece gecmesi gerekir.

Protolin, enerji hatlarının izalasyonunda kullanıyorlar, 2 kimyasal ile kullanılır. Karışım oranları sabittir, hız arttırmak için oranlar degiştirilmez. 2 kimyasal karıştırılınca beklemeden sürekli mixer gibi bir cihazla çırpmak gerekir. Ben matkap kullanıyorum iş görüyor. Karıştırırken bir taraftanda ısısını kontrol edersiniz. Isı yavaşça artar, bunun bir zirve noktası var ancak el tecrübesi gerekir, sıkıntı olacak fazla ısınma olmaz. Zirveden sonra hızlı donmaya gecer. Isı zirve olmadan karıştırmayı yeterlidir zannedip keserseniz donma süresi uzar. Normalde eliniz alışınca bunun zamanını doğru tespit eder ve donma işini karıştırmaya başlamaktan itibaren 15-20dk da bitirirsiniz. Ucuzdur ve piyasada bolca bulunur. Kiremit rengine benzer, belki biraz daha kahverengiye kaçar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KAZIMUGUR

Protolyn ticari ad,aslı polyuretan.2 kompenentli hava da kürlenebilir,yapışma özellikleri iyidir.Vakum ortamında mükemmel görünüş verir.

Epoxy çok geniş sülale,bir kaç dakikadan bir kaç güne kadar ,kürlenme tamamlandığında yumuşak kalanından cam gibi olanına kadar...
Epoxy ninde mükemmel yapışma özellikleri var.Kürlenmesi anında ısı üretmez.Tabanca ile atılabilen türleri var.

Resimlerdeki gibi ince tabakalaşma anında , polyester tehlikeli olacak kadar ısınmaz.Çok ince ve uzay montajlı teller olmadıkca en kolay o çıkarılır.Minik darbelerle kırılabiliyor-iyi yapışmıyor.

hunter

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"....Kürlenmesi anında ısı üretmez.Tabanca ile atılabilen türleri var.

Bu ürün ile ilgili marka/ kod  bilgisi var mı?

KAZIMUGUR

Çok iyi örtücü,gözeneksiz gibi kelimeleri kullandığınız zaman gemiciler kulakları diker.
Gemi inşa sektöründe çok marka ve çeşit var.

Benim kullandıklarım içerisinde iyisi diyebileceğim Jotun,lakin yerli yabancı pek çok firma var.İnternette epoxy boya derseniz başka ürünleri de olan firmalara ulaşırsınız.
Bu konunun şüphesiz lideri Henkel,özellikle Loctite ile birleştikten sonra...

z

Kazim hocam,

Elinizde epoxy boya mevcutsa eski bir kartti boyayip bize fotograf gosterme sansiniz varmi?

Mesajiniz uzerine internette arastirdim ve epoxy astardan bahsedildigini gordum. Sanki aradigim malzeme bu gibi. Siyah ve  oksit kirmizisi seklinde secenek de varmis. Ne dersiniz?

KAZIMUGUR

Hemen değil ama bir kaç gün içerisinde olabilir.
Gemi sektöründeki boyacılardan teknik destek iyi olur.Çok çeşiti var.
Zehirli zehirsiz,zehiri eski normlarda yeni normlarda,astar son kat ,macun ...gibi.

Renk çok , genelde beyaz,siyah,kırmızı,mavi.

Hazırlanırken vakum da karıştırılıp sakinleştirilirse ve öyle uygulanırsa hiç gözenek olmuyor.Yoksa  ki bazı durumlarda istenir dıştaki kaymağın altında süngerimsi bir yapı oluşuyor .

Bazı tür kaplamalar devre elemanların da oksitlenmeye yol açıyor.Bunu önlemek için ilk önce başka şeyler kaplanıyor.Devreyi saklamaktan ziyade ortam şartlarından korumak için gerekiyor.Mesela polyester az da olsa oksitler.İnce bir , yağ-vasalin-plastik sprey tabakası iyi oluyor.Denizde kullanacağım bu tip şeyleri hatta kablo eklerini japonla kaplayıp sonra ne gerekiyorsa yapıyorum.Japon(siyan akrilat türü yapıştırıcı) gözeneksiz bir koruyucu.Kablo içlerine doğru da "ıslatma" etkisinden dolayı işime yarıyor.

z

Mosfet suruculerini de hybrid icine koyabilirsem motor surucu icin yapilmasi gereken baski devre bu kadar basit olacak.

Tabiki bu, hybrid ile yapilabilecek devrelerin en yalin hali.

Girisleri izole edecek opto izolatorler ve orta uclu trafodan gelen AC gerilimle +12v, +5v ve -5v gerilimleri olusturacak dogrultma devresi de istendiginde devre bir miktar daha buyuyecek.

Ic piyasada mosfet surucusu olarak smd IR2110 haricinde kolay temin edilebilir bir urune rastlayamadim.

Mikrochipin TC4468 ini getirtmeye calisiyorum.

Bu malzemeyi Turkiye'den alan oldumu?

bf20vario

@z :
    TC4468 'in DIP kılıf olanı bi ara İnt-El firmasında vardı.( www.int-el.com.tr ).....

z

@bf20vario, ilgin icin teşekkürler ancak smd kilif temin etmem gerekiyor.

-----------

MOS suruculeri hybrid disina koydugumuzda yapilmasi gereken devre hala cok fazlaymis gibi gorunuyor.

Bu nedenle gate suruculerini de iceri aliyoruz.

Motor parametrelerine gore sema ureten ve hybridi programlayan exe.

ugurtelefon

Alıntı YapMosfet suruculerini de hybrid icine koyabilirsem motor surucu icin yapilmasi gereken baski devre bu kadar basit olacak.
işte şimdi piyasaya sürebileceğin bir devre ortaya çıktı.tebrikler arkadaşım.
hibritini yukarıda bahsettiğin gibi bir malzeme ile perdeleyip,çizimini verdiğin PCB üzerine montaj yaptığını varsayalım.
verdiğin exede görüldüğü gibi bazı malzemeler her parametrede sabit.
(7805 gibi)
pcb üzerinde monteli bir hybrit ve istenilen değerlere göre hesaplanıp takılacak malzemelerin yerleri boş olarak hazırlanmış bir pcb bence satışa sürülebilir.
ayrıca +5,-5,+12V girişler gerekiyor.
bu değerdeki besleme girişleri,(motor voltajı hariç) sanırım mAmper seviyelerinde yeterli olacaktır.en fazla 1Amperlik besleme gerektirir.
basit bir SMPS güç kaynağı ürünün yanında +dan satışa sunulabilir.
tek bir SMPS sanırım 3 yada 4 eksendeki sücüye yetecektir.

z

Hybridin 4 mikrostep modunda yüksek devirde çalışmasına ait video (3.8 Mbyte)

Evet mos sürücüler içeriye alınınca hybridin anlamı olacak. En büyük akım (300mA civarı ) +5v hattından çekilecek.  +12 ve -5 den çok az akım çekiliyor.

Asagidaki devre bir hybrid icin fazlasiyla yeterli.

Hybridin tek bir dezavantajı +12,+5,-5 gibi voltajlar istemesi.  Bu voltajlar ufak bir eklenti ile hybrid içinde tek bir voltajdan üretilebilse de  bu şimdilik kusur olarak kalsın düşüncesindeyiz.

z

Uretimle ilgili sorunlarin altinda ezilmemek icin isi oldugu gibi modul uretiminde uzmanlasmis bir firmaya verdim. Sonucu ben de merakla bekliyorum.