LPT interface+TA8435 ile sürücü (test sonuçları)

Başlatan ugurtelefon, 16 Mayıs 2008, 17:01:10

ugurtelefon

arkadaşlar 1 haftadır üzerinde uğraşıyorum.tabiki zaman buldukça.
nihayet yeni devremin son hali ortaya çıktı.bir kaç malzeme dışında hepsi hazır.eksiklerde nasipse yarın kargodan çıkacak.
çift taraflı plaket devre.
elimden geldiği kadar uygun dizayn etmeye çalıştım.hatalarım olabilir.
şimdiden kusura bakmayın :D

kısaca özellikler;

X Y ve Z olmak üzere 3 eksen çıkış
çıkışlar
Step,Dir,Enable,+5V Vcc,GND ve Trimpot ayarlı Vref uçları

7 adet giriş
1 adet E-Stop girişi
her eksende 2 adet olmak üzere 6 adet LimithSwitch girişi

Spindle sürmek konusunda kararsız kalmıştım.zira geçen gün L297/298 devresinde 5vollt yerine 30Volt verince ne varsa uçmuştu.bende bu devrede yanlızca 5Volt girişi olsunki kazalar olmasın istedim.
bu yüzden LPTden gelen Spindle ON-OFF sinyalini yine izoleli olarak güçlendirip harici bir Spindle ON-OFF çıkışı verdim.
böylece genelde bir spindel motorunun ortalama 220Volt ile çalıştığını gözönünde tutarsak devremizde yüksek voltaj bulunmamış olacaktı.

LPT ve 3 eksen çıkışlar arasında sistem tamamiyle Opto-Cuplor ile izole edilmiş,74HCxx serisi Schmit_trigger ile sinyaller güçlendirilmiştir.

E-Stop ve LimithSwitchler ile yine LPT arası Opto-Cuplor ile izole edilmiş,Logic kapılarla da sürülmüş,böylece eksenlerdeki switlerde açma kapama durumlarındaki kısadevrelerden PC ve portun hasar görme ihtimali mümkünse yokedilmiştir.

şemanın bitişi belki 10 gün oldu ama PCB dosyası haline getirmem biraz uzun sürdü,mümkün olduğu kadar devreyi küçültmeye çalıştım.ehh az değil 8 entegre var.2 tanesinide SMD kullandım.nihayet 80mm*70mm gibi boyutlara inebildim.aslında daha da küçültürüm ama bu kez PCByi kendim yapmak yerine bir firmaya yaptırmak zorunda kalırım.

Erol YILMAZ

Optokuplor olarak ne kullandınız ?
Nereden ne kadara aldığınızı da merak ettim :)

sunalk

PCBde hatalar olduğunu buradan görebiliyorum, transistör var herhalde birkaç yerde onlarda entegrelerin altında kalmış. Bunların haricinde örneğin üzerinde röle yok, baskı devreyi küçülteyim derken SMD malzeme aramakla vakit kaybı olabilir, çift taraflı baskı devreyi sadece bir adete ihtiyacı olan arkadaşlar için hangi maliyetlerde çıkacağı meçhul. Bunlara röle vs. gibi olmazsa olmazlarıda ekledikten sonra yaklaşık maliyeti nedir, yazarmısınız lütfen.

ugurtelefon

mesaj yazmaya çalıştım ama herhalde serverde sorun vardı

LPT devresi için gerekli dökümanlar aşağıdaki linkte hepsi mevcut.
http://rapidshare.com/files/115339228/ugurtelefon.rar.html

öncelikle @allegro hocam opto olarak daha önce bahsetmiştim PC 847 kullandım.
NAND olarak 4011,schmit-trig. olarakta 74HC14

@sunalk
ben kendi icadım olduğunu söylemedim.
yine daha öncede bahsettim.TA8435 entegreli sürücü yapıyorum diye.
aynı sitede bulunan LPT devresini kendi ihtiyaçlarıma göre düzenledim.
anlayabileceğim hale getirdim.spindle kontrol yoktu ekledim.
ayrıca o sitede yayınlandığı haliyle sanırım rusçaydı,anlayıncaya kadar göbeğim çatladı.
diğer arkadaşlar zorlanmasın istedim.
0,8Voltluk Vref olayı vardı.onuda LPT arabirimine ekledim.
bir çeşit modifiye.

@sunalk
UYDURMA
orda transistör falan yok.yukarda yaptığım açıklamada hiç transistörden bahsetmedim.
yukarda linkte gerekli döküman mevcut.
sen daha iyisini yapıyorsan,habire konuşup durcağına üretici ol.yap bi devre ekle buraya,bizde yararlanalım.

gelelim fiyat olayına.
bazı malzemeler elimde mevcut olduğum için tekrardan sipariş etmeme gerek yoktu.
dün firmaya yaptığım havale 64,48 YTL.
LPT ve driver malzemeleri var.
elimdekilerle birlikte taş çatlasa 100YTL hadi hadi alüminyum soğutucu,PCB,Kargo vs.
eklesen 130YTL falan gibidir.
kuruşu kuruşuna olmasada hesap bu.

3 adet 1/8 step sürücü,chopping,lpt interface,spindle kontrol gibi özellikler için
bu fiyat herhalde ÇOK HESAPLI kategorisine uygundur.:)

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "Allegro"Optokuplor olarak ne kullandınız ?
Nereden ne kadara aldığınızı da merak ettim :)

hocam
PC847
4 opto bir kılıfta 0,44YTL
http://www.elektrodepo.com/index.asp?page=urunler2.asp&Kimlik=83185

hoguz

DB25'i male(erkek) kullanmanızı tavsiye ederim.Çünki piyasada hazır kablolar bir taraf dişi bir taraf erkek şeklinde daha kolay bulunabiliyor.

Pcb'yi kendim yapıcam demişsiniz çift taraflı zor olmazmı?

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "hoguz"DB25'i male(erkek) kullanmanızı tavsiye ederim.Çünki piyasada hazır kablolar bir taraf dişi bir taraf erkek şeklinde daha kolay bulunabiliyor.

Pcb'yi kendim yapıcam demişsiniz çift taraflı zor olmazmı?

öneri için teşekkürler.elimde bir kaç çeşit LPt soket var.
herhangi türü için 2 tarflı kabloda var.uzun süredir PC sahibi olduğum için zamanında pcleri veri aktarımı için LPTden LPT ye bağlıyorduk.ozamandan kalma heriki tarafı erkek 20Mt kablo bile var.  :D
ama tabiki önerini devreyi yapmak isteyen arkadaşlar dikkate alsın.piyasada hangisi bolca mevcutsa o tip yapmak daha kolay kolay olur.

çift taraflı PCB olayı tabiki adamı biraz kasabilir ama benim için sorun değil.prototip pcb basan arkadaşlarda var.ama ben son zamanların klasik ütü yöntemini tercih ediyorum.önce bir yüzü basıp asitliyorum,bu arada diğer yüzü basit bir boya ile perdeliyorum.sonra selülozik tinerle temizleyip 2 tane klavuz delik deliyorum.bu klavuzlar sayesinde diğer tarafı basıyorum.çok kolay değil tamam ama zor bir yöntem değil.
isteyen tektaraflı pcb yapar daha kolay olur ama biraz daha büyük olur.
elimde çok önceleri yaptığım bir ses sistemi vardı,5+1den sonra demode oldu,onun kutusunu değerlendirmek için küçülttüm,hem daha hoş oldu.

cyurdalan

Eline sağlık hocam elektronik bilgimi biraz daha geliştirebilirsem, ilerde kesin deniceğim bipolar unipolar hangi tip motorlar için uygun?
Bir sorum daha olucak çift taraflı pbc nasıl makale fln warsa iyi olur yoksa kısaca bir en azından bir fikrim olsun die anlatabilirsen sevinirim...ü
Tekrar eline sağlık....

ubahcivan

uğur bey çalışmalarınız beyeni ile izliyorum. güzel bir çalışma.
güvenlik her zaman önde olmalı. sistemdeki bir arıza geriye dönük arızalara nedn olmamalı . çalışmalarda başarılar..

ugurtelefon

@ubahcivan
teşekkür ederim.

@cyurdalan
elektronik bilgini geliştirmekle alakası yok.aslında sistem çok basit.senin uğraşıp durduğun pmimmo devresi aslında daha karışık.sen onu yaptıysan bunu hayli hayli yaparsın.benim verdiğim şimdilik sadece LPT devresi.
ama yukardaki verdiğim rarlı dosyanın içinde sürücü devreside var.
EAGLE da çizilmiş.hazır şema+PCB.PCB çıktısını alıp tektaraflı plakete basıp sürücünü yapabilirsin.
sürücü devresi bipolar ama 5 yada 6 uçlu motorlarıda bağlayabilirsin.
LPT devresi universal,yani hertürlü sürücüyü bununla LPT ye bağlayabilirsin.zaten üniversal bir devre olduğu için forumda ayrı bir sayfa açarak verdim.herkes kendi sürücüsünde kullanabilsin diye.

ayrıca spindle on_off çıkışı için triyak,röle,PWM vs. geliştirebilen arkadaş olursa çok da iyi olur.hertürlü gelişmeye açığız. ;)

sunalk

@ugur,
Bir başkasına 120 YTLye herşey dahil denildiğinde küplere binip kazık fiyat diyorsun ancak kendi maliyetin 130 YTL demişşin, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Ne rölen var ne spindle kontrolün, ona rağmen böyle bir maliyet. Buna birde çift katlı PCB maliyetini ekle istersen ondan sonra belirt bunları. Sana zaten kendin yapmamışsın kopya çekmişsin gibi bir sözüm yok, nereden uydurduğun konusunda ise hiçbir fikrim yok. Baskı devre üzerinde yerleşim planı gözükmediği için, orada bir yerde transistör varmış gibi algıladım, bunun neresi hatalı ?

Daha fazla uzatmak istemiyorum, paylaşımın için teşekkürler ancak yeterli bir arabirim değil bu haliyle.

ugurtelefon

arkadaşlar yanlış anlayan olmasın
tekrar ve son kez KIRMIZI harflerle yazayım.

130YTL fiyat benim satışa sunduğum bir ürün fiyatı değildir.
ayrıca sadece LPT arabirim maliyeti de değildir.
3 eksen sürücü ve opto ile izole edilmiş bir LPT arabirimin toplam maliyetidir.İçerisinde sürücüde kullanılan TA8435 entegresinin alüminyum soğutucusu bile dahildir.
malzemeleri daha ucuza alabilirseniz(ben kargo fiyatı bile ekledim) daha da ucuza mal edebilirsiniz.
geriye sadece yapmak kalıyor.o da sizin keyfinize kalmış

ortada 500YTL sürücü fiyatları dönerken,ülkemizde hertürlü malzemesi bulunabilen özellikleri güzel bir sürücü hemde 100YTL gibi fiyatlara ortaya çıkınca bişeylermi oluyor diye aklımdan geçmiyor değil!!!!!!

hoguz

Alıntı yapılan: "sunalk"@ugur,
Ne rölen var ne spindle kontrolün, ona rağmen böyle bir maliyet. Buna birde
Daha fazla uzatmak istemiyorum, paylaşımın için teşekkürler ancak yeterli bir arabirim değil bu haliyle.

Spindle kısmını açıklamış devrede 220v dolaştırmamak için çıkış vermiş sadece yok değil yani var.Belki Solid State Role ile sürcektir dahada iyi olur bence.Ayrıca basitten başlayıp zaman içerisinde geliştirir.

Benim nacizane fikrim ise çizimi autoroute yaptırmışsın herhalde bazı viaların yerlerini değiştirip uzaklaştırman lazım biraz düzenleme istiyor sadece kendim basıcam dedin zorluk çekmezsin.

microcozmoz

Sevgili ugurtelefon,

Ellerine sağlık .Fakat gözlemlediğim bir şeyi söylemek istiyorum..Hatların çiziminde biraz daha özen gösterirsen hem çalışma hemde görünüş açısından daha iyi netice alacağını sanıyorum.

İyi çalışmalar.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

ferdem

Güzel çalışma olmuş, tebrik ederiz, elinize sağlık.
Uğur Bey benim sormak istediğim şu: Çift yüzlü baskı devrede delik içlerini ne yapıyorsunuz? Bunun için bir yönteminiz var mı? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.