sıralı sistem projesi

Başlatan cobra, 27 Mayıs 2008, 14:43:05

nurim

@cobra,

Ben elektronikten pek anlamam diyorsun.İyide yazılarından ve yapmak istediklerinden motor'dan da,sıralı sistemden de tam olarak anlamadığını görüyorum,peki sorması ayıp değilse bu işi nasıl yapacaksın?
Yazılarından anladığım,klasik ateşlemeli karbüratörlü bir araban var.Sen buna sıralı sistem uygulayacaksın.Burada,valf olarak bahsettiğini enjektör olarak anlıyorum.(Sıralı sistemde enjektörler vardır.)Araba enjektörlü olmadığı içinde, koymayı düşündüğün  sıralı sistem enjektörlerini buji kablosundan alacağın sinyallerle çalıştıracaksın.
İşte bu düşüncenden dolayı motordan'da tam olarak anlamıyorsun dedim.Neden mi?Çok basit bir şekilde 4 zamanlı motorun çalışma prensibini açıklayacak olursak;

1-emme zamanı,2-sıkıştırma zamanı,3-ateşleme zamanı,4-egzost zamanı şeklindedir.

Biz enjektörleri buji kablosundan alacağımız sinyalle çalıştırmayı düşündüğümüze göre;
-"bana bujı kablosundan ateşleme yaptıkca 1ms ile 10 ms arası valf acacak devresı olan varsa yollaya bilirmi yada devreyi yapıp şeması daha iyi olur saygılar" şeklinde mesajın var.
bu işi 3.fazda yani ateşleme zamanında yapmamız gerekiyor.
Ayrıca;bujilere ateşleme yaptıktan sonra (boş silindire ne diye ateşleme yapıyorsak?),neden (1ms-10sn) enjektörleri açık bırakacağız bunuda anlamadım..........

Sıralı sistem için diğer gerekli şartlardan tümüylede vaz geçiyorum sadece bir tek soru soruyorum,önce ateşleyip sonra yakıt püskürterek bir motoru nasıl çalıştıracağız?

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

cobra

ATEŞLEYEN PİSTONA DEİL EMİŞE GEÇEN PİTONA PÜSKÜRMEYİ DÜŞÜNMÜŞTÜM  SİLİDİRLERDEN BİRİ ATEŞLEMEDE İKEN BAŞKA BİR GÖZ EMİŞE GEÇMİYORMU .HER ATEŞLEMEDE BİRİ MUTLAKA EMİŞTE OLMUYORMU V    http://www.obitet.gazi.edu.tr/animasyonlar/4zamanlimotor2/1.htm
BURDAN YAVAŞLATARAK BİR BAKARMISINIZ. DEVREDEN 4 ADET YAPMAYI DÜŞÜNMÜŞTÜM HER BİRİ İÇİN AYRI AYRI ATEŞLEYEN PİSTONA GAZ VERMİYORUM Kİ EMENE VERİYORUM
önemli olan ögrenmek.ögrenipte unutmak

nurim

Alıntı yapılan: "cobra"ATEŞLEYEN PİSTONA DEİL EMİŞE GEÇEN PİTONA PÜSKÜRMEYİ DÜŞÜNMÜŞTÜM  SİLİDİRLERDEN BİRİ ATEŞLEMEDE İKEN BAŞKA BİR GÖZ EMİŞE GEÇMİYORMU .HER ATEŞLEMEDE BİRİ MUTLAKA EMİŞTE OLMUYORMU V    http://www.obitet.gazi.edu.tr/animasyonlar/4zamanlimotor2/1.htm
BURDAN YAVAŞLATARAK BİR BAKARMISINIZ. DEVREDEN 4 ADET YAPMAYI DÜŞÜNMÜŞTÜM HER BİRİ İÇİN AYRI AYRI ATEŞLEYEN PİSTONA GAZ VERMİYORUM Kİ EMENE VERİYORUM

Evvela mesajıma cevabını kasıtlı olarak büyük harflerle yazmadığını umarım.Açıklamaya çalıştığım şey eksik bilgi nedeniyle bazı hatalı uygulamaların boşu boşuna yapılmaması idi.Yine aynı şeyleri söylüyorum.Ateşlenen silidirin sinyali ile emişe geçen silindire püskürtme yapmak yinede doğru zamanlama için yeterli olmaz.Değişen motor devrine karşılık sabit değerlerde açık kalacak olan enjektörlerle motoru doğru çalıştıramayız.Ne zaman ve kadar süre ile çalışması gerektiği motorun devri ile sekron tutturulmamış motor düzgün çalışamaz.Yinede denemek isterim diyorsan elbette bu tercih senin kararındır.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

cobra

buyuk harftekı amac ne onu anlamadım.? aynı dediginiz gibi ben 1000-2000 devir arası deneyip farkları bi görem ona göre süre ayarlı olsun demiştim amacım olursa  devre göre süreyi düsürmek ve gaz basıncı artırmak yani sistemin düzeltmelerini sonra yapacaktım devreyi buldum teşekkürler kolay gelsin iyi çalışmalar  kusurum olduysa offola

.................admin bey konuyu silermisiniz.................
önemli olan ögrenmek.ögrenipte unutmak