1600w motor kontrolü

Başlatan volkii, 18 Haziran 2008, 12:27:32

volkii

arkadaşlar herkese iyi çalışmalar
1600watt gücünde motora sahip bir elektrikli süpürgenin hızını potansiyometre ile kontrol etmek istiyorum. bu kadar güce sahip bir motoru nasıl kotrol edeceğim hakkında hiç bir fikrim yok ne yazıkki.örnek devre ve fikir önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Erol YILMAZ

AC motor sürücünün 0...10V girişini potans ile kontrol ederek
Motorun hızını ayarlayabilirsin...

volkii

hayır elimde sadece motor var, sürücü falan yok srücüsünü ebn yapıcam. basit bir şekilde diac ve triacla bu iş hallolurmu sizce

sebo

TCA785 i bir incele belki işini görebilir. bununla hız ayarı yapabilirsin ama okadar gücü kontrol edebilirmisin sağlıklı olarak bilmiyorum.

F.T

hazır satılan dimmerler ile işini görebilirsin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

volkii

tca için teşekkür ederim ancak bunun çıkışınada triac bağlamam gerekiyor. 250ma çıkış akımı varmış. aslında benim aradığım uygun triactı. bt138 pdflerinde 25 A kadar yük kontrol edilebilir diyor. sanırım onu kullanıcağım. sizcede uygunmudur?

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

timpati

BTA40'ı deneyin (40A)
why mr. anderson, why ?

volkii

haklısınız aklımda yanlış kalmış, 12 A miş. bta40 önerisi içinde teşekkür ederim. aklımd aolması iyi oldu.bi fiyat araştırması yapayım.