100KHz TWEETER

Başlatan amuhurcu, 27 Haziran 2008, 09:36:10

amuhurcu

Merhaba Arkadaslar,
Mahalemizde birazcik ısıran şirin hayvancıklar var... Özellikle gece yarısından sonra baya bi ısırganlık katsayıları artmakta :) ... KÖPEKLER....
Ben de köpek kovucu yapmaya karar verdim .. %100 çözüm olmasa da birazcık işe yarıyormuş ultrasonic yöntem.... Bana 100KHz civari tweeter gerek (köpekler max 27KHz duyabiliyorlar)ama şu ana kadar bulabildiklerim 40KHz oldu .... acaba fazla pahalı olmamak kaydı ile 100KHz tweeter bulabileceğim bir yer biliyormusunuz....
Teşekür ederim...

elektronik

köpekler en fazla 27khz duyabiliyorlarsa 100khz ne işe yarıyacak ?

amuhurcu

eğer araban max 150 yapabiliyor ve sen de 140 yaparsan arabayı çöpe at ama araban 260 yapıyorsa 140 onun için bebek oyuncağı olacak ?.... okey :)

Maxim

bu işler için tweeter değil piezo aramalısınız ,
zaten büyük tweeterların içini açın piezo çıkar ,

yüksek güce dayanıklı piezo ..

ek:
araştırdımda köpekler 20hz ile 60khz arasını duyabiliyorlarmış ,müthiş .
demekki dediğim gibi size piezo şart ,öyle bobin tasarımlı tweeter aramak veya tweeterların üzerindeki speclerine göre bakmak yerine en güzeli piezo bulmak .

ground

Piyasadaki piezzoları alırken dikkat edin..
band genişlikleri doğru çıkmıyor genelde..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

yas

Konunun --PICBasicPro--  başlığı altında olmasına bir anlam veremedim ama neyse.
Evet piezo işini görür endüstriyel tip ultrasonic sensörlerde kullanılanlardan bulursan onu kullan bizim kullandığımız bir sensörün içinde var 49Khz de çalışıyor.

amuhurcu

benim aradığım tweeterlar da zaten bobinli olanlarından değil.. piezo olanlarından ...  muRATA markalı ESTD01 numaralı tweeter  15KHz-100KHz arasında çalışmakta ama Türkiyede nereden bulabilirim ki ...