sarj cihazi absorb float (soru)

Başlatan teknikelektronikci, 10 Temmuz 2008, 12:31:01

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar

elimde mx60 mppt akü sarj cihazi var biz bu cihaza 4 tane seri bagli kursun asit aküleri baglayip sarj etmek istiyoruz yani toplamda 48 volt luk aküler var elimizde fakat cihazda menüye girdigimizde absorb ve float degerleri var kullanma kilavuzunda ise cok az bilgi mecvut daha dogrusu ingilizce oldugu icin pek fazla anlamadim acaa  bu absorb voltaji  ve float voltaji degerleri nedir ne ise yarar degerleri azaltip artirmak istedigimde float absorb degerinin üzerinde set edemiyoruz yani absorb 50V ise floati 50.1 yapamiyoruz ayni sey absorb icinde gecerli bana bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

screammm11

mx60 maksimum güç izleyicisidir ve güneş panelleriyle beraber kullanılır. Kurşun asit aküleri şarj etmek için tasarlanmıştır ve 12, 24, 32, 36, 48, 54 or 60 VDC standart ayarları mevcuttur. Yani akü gerilim değerini seçtikten sonra ekstra değişiklik yapmanıza gerek yok.

mx60 tipik şarj eğrisi

http://www.batterytender.com/battery_basics.php

teknikelektronikci

merhaba hocam cok sagolun ilginiz icin dediginiz gibi bu cihazi günes panellerinde kullanacaz peki biz bu battery gerilimini 48 volt sectikten sonra absorb ve float degerlerinde degisiklik yapmamimiza gerek yokmu ? ama bu degerlerdede bi türlü cihaz batt full demior ama akü sarj oluor sanirim cünkü ilk basta 4 -6 amper arasi akim cekior sonlara dogru 800mA civari filan cekior ama cihaz hep ya absorbing dior veya fload dior hic görmedim batt full dedigini simdilik yük de bagli değil akülere sadece aküler bagli birde günes panelleri daha gelmediginden simdilik bir dc güc kaynagi ile yapioruz bu arada kullandigimiz akülerde 25Ah lik 4 tane 12 voltluk seri batarya kursun asit
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!