yardım 6 step fan control

Başlatan keepclear, 19 Temmuz 2008, 10:50:18

keepclear

arkadaslar projede 6 adet fan var ve bu 6 adet fanı sıcaklıkla kontrol ediyoruz örneğin 25 derece de setli oda sıcaklığı 25 derecenin üstüne çıktıkça bir adet fan devreye giriyor eğer sıcaklık düşmez ise 2. fan devreye giriyor  yine yeterli gelmez ise 3,4,5 ve 6 diye gidiyor fanlar 220 volt  evet bu projeyi nasıl yapabilirim örnek bir çalışması olan arkadaş varmı acaba
((:((:((:((:((:((:((

sezgin05

projeniz bilgisayar tabalımı yoksa pic tabanlımı olacak?Eğer pic tabanlı ise aximum sıcaklığı göz önüne alarak bir sensör kullanın ve o sen söre uygun pic kullanın.(sensör DS serisi olabilirse 16 f 628 gibi bir picle hallederwsiniz.)

tayyar

16F877 ye 1 adet LM35 baglarsın analog degerleri okursun sırayla 6 dijital çıkıştan transistör üzerinden röle ile fanları sürersin. Sensörün değerini okursun bir yere kaydedersin eger 25 derecenin üstündeyse ilk fan girer. atıyorum 10 saniye beklersin sıcaklıgı tekrar okursun bir önceki sıcaklıkla karsılastırırsın eger öncekinden yüksekse 2. fan devreye girer.... seklinde döngü ilerler

Yada Dallasın ds1620-1621 tipi dijital sensörüyle daha ufak bir pic kullanılabilir
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

timpati

diyelim sıcaklık bir türlü düşmedi ve sonuncu fan da devreye girdi... derken sıcaklık düştü, düştü ve düştü. ee? fanların hepsi de çalışmaya devam edecek mi? ortam 25 derecenin üstüne bir kez çıkmaya görsün (ve kolay kolay düşmesin) sonradan (önceden belirlenen süre dışında) düşse de bu kez fanları sırayla kapayacak mısınız? yani sıcaklığı düşürmeye yarayan fanlar, amaçlarına ulaşırsa bu kez belli aralıklar için sistem tersine çalışmalı mı çalışmamalı mı? enerji sorununuz veya fan ömürlerinin sınırlı olması gibi sorunlarınız yok mu?

yanıtınız "yok" ise, bunca uğraşmaya gerek kalmaz ki: 6 fanı birden sürekli çalıştırın veya hepsine denk güçlü ve sürekli çalışan bir fan kullanın, olsun bitsin. yanlış mıyım?
why mr. anderson, why ?

tayyar

Haklısın eldeki bilgiyle bu kadar yorum yapılabiliyor
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ipek

pic ten anlıyor isen mesele yok .ama bilmiyorum diyorsan LM35, in çıkışını LM311 yada LM339 dinazor TCA965 gibi window Comparator'ler ile treshold seviyelerini trimpot'lar ile belirleyebilirsin...
aralara DELTA T boşlukları bırakılacak Hoca insafsızmış galiba

keepclear

sevgili timpati arkadaşım tabiki burada bir iklimlendirme amaçlıyoruz yoksa fanların sabit hızda kalması doğru olmaz hatta işi birazdaha büyütüp 6 adet kuru kontak yerine birbirinden bağımsız sıcaklık değerine göre miliamper çıkışları değişen ve mini driver a referans değerleri gönderen amaçli olarakta dizayn edilebilir
((:((:((:((:((:((:((

codabas

aslında yapacağın iş çok kolay
öncelikle hangi sıcaklıkta hangi motorları çalıştıracağına karar vermelisin
daha sonra tek tek her bir aralık için fonksiyon yazarsın
sonsuz döngü oluşturur ve döngüyü önce sensör kontrolü yaparak başlatırsın
kontrolden sonra sıcaklık aralığını ve buna bağlı olarak hangi fonksiyona dallanman gerektiğini belirler ve sistemi oraya gönderirsin

ben şu an aynı projeyi yapıyorum
benim yaptığım projde hem manuel hemde otomatik çalışma mevcut
aynı şekilde 6 motor var butonlar ve lcd ile kontrol ediyorum ayrıca sistem cep telefonu menüsü şeklinde kontrol ediliyor. proje yüzde 95 bitti diyebilirim

sana da başarılar.
Sakarya End. Meslek Lisesi Robot Klübü robotizm.net