4511 çıkışından 11-15-17 led sümrek için yükseltici

Başlatan Chan86, 19 Temmuz 2008, 15:34:01

Chan86

Arkadaşlar bi projem var trafik lambası geri sayıcısı yapıyorum mantık 7 segment display mandıtı ama malum geri sayıcı büyük olacağından ledler ile yapacağım
A       15 led
B       11 led
C       11 Led
D       15 Led
E       11 led
F       11 Led
G       17 led

olmak üzere tasarımım yapmış bulunmaktayım.İsteğim 4511 çıkışından tek displayi ledi yerine yukardaki sayılardaki miktarda led yakacağımdan akım yada gerilim yükseltici olarak ne kullanmalıyım.Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

stlg

Her gruptaki ledleri kendi arlarında ,her bir lede bir direnc gelecek sekilde
paralel bagla ve 4511 cıkıslarınada 1k lık direncler uzerinden BD237 bagla ve led guplarını sur kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Chan86

Bunların entegre şekilende olanı var mı yani ben muhtemelen smd eleamn kullanacağım mesele ULN2003 darlingtan transistör işimi görürmü acaba?

sagamen

herkEse kolay gelsin

ipek

4511 genelde kadot segment sürer uln driver ile sürer iseniz yazılımdan invert etmeniz gerekir...

Chan86

uln darlington transistör entegresi erslememmi lazım programdan çıkışları direk olarak bağlasam çalışmazmı

stlg

Sevgili kardesim

Programdan bahsediyorsun devrede pic falanmı var port azlıgı yuzundenmi 4511 kullandınız yoksa devre tamamen cmos elemanlardanmı olusuyor
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Chan86

Evet pic 16f628 ile hazırladım 4511 kullandım.İstediğim gerekli yükselteç entegresi hakkında bilgi edinmek

stlg

Araya 4511 koymadan cıkıslarınız yeterli gelmiyormu ,yeterli ise  transistor yada uln serisinden herhangi birisini kullanarak,  yazılım aracılıgıyla invert edersiniz

Chan86

Yok port yeterli olmuyor peki uln serisi işimi tam olarak görmezmi acaba? Bide uln terslememi yapıyor?

stlg

uln2003 ısınır diyorsanız ,uln2065 kullanın icinde 4 adet transistor var ve 1,5 amperlik

stlg

4511 cıkıslarını direkt olarak uln serisine girin ledlerin artı uclarını beslemenin artı ucuna eksi uclarınıda uln ye baglayacaksınız değilleme yapmanıza gerek yok

Chan86

Ben şöyle bir tasarım yaptım ancak simülasyonda seri orlak sadece 2 led sürülebiliyor.Bu seri ledleri şöyle tasarladım

http://rapidshare.com/files/131668503/uln2003.rar.html

Sizce tek seferde hepsini seri oalrak çalıştırabilir miyim yoksa 2 li olarakmı böyle tasarımım doğrumu

stlg

Ledlerde seri baglama parlaklık farklarına neden olur ,siz en iyisi her lede
calısma geriliminize uygun birer direnc baglayın sonra o gruba ait tum ledleri paralel baglayın ,bu digiti ilgili uln cıkısına adapte edin

Chan86

Şu anda sadece simule ettiğim için parlaklık konuasunda bir fikrim yok.Asıl devreyi kurunca incelemeler başlayacak malum similasyon sadece bir yardımcı program.Bazen similatörde çalışan programlar kurulunca çalışmıyor.Bazende similatörde çalışmayan devreler kurulunca çalışıyor.