Pic Kullanılan Devre İçin En kararlı 5V

Başlatan protech06, 20 Temmuz 2008, 01:14:48

protech06

Arkadaslar  12-24 volt kullanılan kartlarda 7805 entegresi cok ısınıyor, pic kullanılan bu devrelerde 7805 e gore daha yuksek akım cekebilecegimiz pic icin en iyi olan ve en kararlı 5volt besleme olarak nasıl bir yol izlemek gerekir?  

LM7525-05 entegresi kullanan arkadaslar varmı ?

Erol YILMAZ

LM2575-5.0 kullanan var.
Gayet güzel, stabil....

ustad

LM2575 i tavsiye ederim, 1 A kadar akım çekebiliyorsun, daha fazla akım ihtiyacın içinde LM2576 uygundur...

tayyar

Ben kullanıyorum çok güzel bir entegre LM2575smps mantıgıyla calıstıgı için ısınma problemi olmuyor datasheette 40 volta kadar giriş verilebilecegi söyleniyor ancak ben 24 ten yukarısında denemedim 24v de ısınma yoktu zaten. data sheetteki devreyi kullanabilirsin.

istersen buyur benim eaglede çizdiğim devre(datasheetteki)

1 numara diyot

2 numara bobin

3 numaralı yerde bir jumper takılacak 5. bacak şaseye çekildiginde on durumuna geçiyor. +5 e cekersen off konumuna geçer dışardan kontrol edilebilmesi için 3 numaralı noktayı cizmiştim sen dışardan kontrol etmem diyosan o kısmı direk bir tel ie şaseye cekebilirsin

LM2575 in eagle de direk modeli yok ancak eaglenin download sayfasında ilgili kütüphane dosyası var ordan indirip kullanman gerekli.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ipek

MC34063 kullanıyorum 30 voltta versem hiç ısı yok 150mikrohenri şok smd kullanıyorum çünki pic akım falan çekmiyor diyot olarak smd UF4007
buldum yıllarca bu devreyi kullandım hiç başım ağrımadı ..
küçük bir plaket olduğu için koyu MARSHALL boyaya sokup çıkartıyorum
havalı bir hybrit oluyor...

Maxim

Ben daha net birşey sormak istiyorum ,

giriş 12 volt ,çekilen akım 500mA
soğutucu boyutları aynı veya hiç soğutucu yok

LM7805
LM2575-5.0
MC34063

hangisi daha az ısınır ?

tayyar

Datasheetinde mevcut devre şeması; şöyle bişey

@maxiboost
mc yi kullanmadım hiç ama 7805 ile LM2575 i karşılaştırıcak olursak LM2575 döver :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Cetinal

ordki bobini hurda pc power suply lerdn sökebilirsiniz çıkışta duz uzun bı nuveye sarılmış olur genelde

sagamen

ben genelde 7805 kullanırım  kullandıklarım arasında sadece birtane patladı o da kondansatorun degerini yanlış koymusum  bundan baska hıc bır sekılde ısınma problemım olmadı maximum 24 v a kadar
herkEse kolay gelsin

erkan614

2576 miydi neydi ben onu kullaniyorum hic problem yok t5.0
bobini elehtronikcilerde var bozuh pc sup. ile ugrasma

Macera

Peki LM2575 mi yoksa MC34063 mü daha iyi?
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

cevat

7805'i 9 volt pille kullandığımızda  giriş ve çıkışlara ne değerlerde kondansatörler koymak en iyisidir?

erkan614

girişe 100uf + 100 nf çıkışa 100nf + 1nf

stlg

Sevgili cevat kardesim

Koymasanda olur  :lol:
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mcan

lm2575-5.0v kullanıcam 27 volt girip en fazla 150ma çekeceğim.kullanacağım lm2575 smd tipde acaba ısınma sorunu olur mu?
havalandırma delikli plastik kutunun havalandırma deliğinin hamen yanına koyacağım kutu içinde ayrıca sıcaklık ölçmede kullancağım sensörler de olacağı için ne kadar ısınıyor.sıcaklığı ortam sıcaklığından kaç derece daha yukarda oluyor merak ettim. Kullanan arkadaşlar hiç ısınmıyor diye yazmışlar gerçekden el değince hemen hissedilemeyecek derecede mi sıcaklıkda kalıyor?