Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Kızıl Ötesi

Başlatan agora_meyhanesi42, 01 Ağustos 2008, 12:08:47

agora_meyhanesi42

Arkadaşlar en az 2 metreden haberleşebilen kızılötesi alıcı verici devresi lazım ilgilelere Allah rızası için duyrulur  :lol:
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

arslan74

Alıntı yapılan: "agora_meyhanesi42"Arkadaşlar en az 2 metreden haberleşebilen kızılötesi alıcı verici devresi lazım ilgilelere Allah rızası için duyrulur  :lol:

Nomal televizyon kumanlarının alici-verici sistemi cok rahat 2 metreden haberleşir.

sovalye

televizyon kumandası yeter  ya da kızıl ötesi led lerde işini  görebilir.

agora_meyhanesi42

aslında onu anlatmak istemedim özürdilerim ır ledi pic16f84 pinlerinden birine baglıyorum alıcı olarakta sm0038 tipi uc bacaklı ır alıcı kullanıyorum ama en fazla iki cmden alıyor. Bu sinyalleri kuvvetlendirmenin bir yolu olmalı ve ben bunu bulamadım.

sovalye

trimpot  gibi birşey kullandıysan onun ayarıyla oyna.

yada devre elemanları için yeterli gücü karşılayamıyor olabilirsin.

sovalye

bir de devren de ki direnç değerlerini küçültmek işine yarayabilir.

agora_meyhanesi42

buraya resim nasıl upload ediliyor bi ogrensem devreyi atacagım devrede direnc yok ır led pice dogrudan baglı

sovalye

pic derslerine baktıysan orada direnç bağlanmalı diye yazıyordu.

agora_meyhanesi42

direnc baglayıp denedim ama yinede olmadı 100 ohm 330 ohm 470 ohm 270 ohm direnclerini denedim ama yinede en fazla 3 cm dem cekiyor.

sovalye

pic de bir sorun olmasın  az enerji gönderiyor olmasın

sen yine voltajı arttırmayı dene  ortamı biraz daha karartmayı

timpati

taşıyıcı frekansın alıcıyla uyumlu olmayabilir.
why mr. anderson, why ?

sovalye

timpati haklı  ama  sen birde herşeyi söküp  alıcı vericinin ne kadar uzaklıktan çalıştığına baksana

agora_meyhanesi42

evet her şeyi sokup denedim alıcı ve verici yaklaşık 30 cm den haberleşebiliyor

timpati

geçenlerde kullandığım RF modul çifti (udea'nın DEĞİLdi) beni hayli tırmalatmıştı.  iki yanlış kabul yapmışım:
1. sinyal eviriliyordu.
2. pic girişinde yeterli gerilim seviyesi oluşturamıyordu.

çözüm olarak,

BC517 darlington transistörü ve iki adet dirençle tek katlı, kollektör çıkışlı bir kuvvetlendirici ekledim, çalıştırdım.
why mr. anderson, why ?

selvi

pic in cikisina 1k direnc baglaonuda bc337 darlington tarzi bagla ve transistrorun emiterine 10ohm luk direnc bagla ve ir ledi  bu dirence seri bagla 10m den daha fazla mesafeye irsinyalini ulastirabilirsin.ben ir dedektor TSOP1738 kullanmistim.
 transistorun baglanti bicimi asagidaki linkteki gibidir.emitere bagli olan direnci daha yuksek bir deger secersen ir ledin yanmaz.100ohm bagla oyle dene.eger mesafeyi artirmak istiyorsan bu direnc degeri dusurursun.
http://rapidshare.com/files/134320832/darlington_transistor.rar.html
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....