Cny70 ya da QRB1114 Arası Tercih?

Başlatan FxDev, 07 Ağustos 2008, 03:56:49

FxDev

Arkadaşlar yeni bir tane çizgi izleyen robot yapmak istiyorum. Sensör konusunda öncelikle Cny70 ve QRB1114 arasında tercih sorunu yaşamaktayım...
Sizce hangisini kullanmalıyım?

QRB1114 için değerler;
•The area of the optimum response approximates a circle .200" (0,5cm) in diameter.
• No contact surface sensing
• Phototransistor output
• Focused for sensing specular reflection
• Daylight filter on photosensor
• Dust cover

CNY70 için değerler;
•Compact construction in center-to-center spacing
of 0.1’ (0,3cm)
•No setting required
•High signal output
•Low temperature coefficient
•Detector provided with optical filter
•Current Transfer Ratio (CTR) of typical 5%

Bir de cny70 ya da qrb1114 için tetikleyici entegreler kullanmalı mıyım (bazı sitelerde kullanıldığını, bazılarında ise kullanılmadığını gördüm), eğer kullanacaksam şemalarını verebilir misiniz?
Cevaplanırınız için şimdiden teşekkürler...

debi

Bende bir ara hevesle uğraşmıştım.. Tercih konusunda genelde CNY70 kullanılıyor, çok büyük bir farkı yok.. CNY70'in avantajı 0.3 cm ile yere yakın montaj yapman gerekliliği.. Bu da etkilerden(ışık vs.) az etkilenmesi demek.

Tetikleyici entegre konusunda 7414 gibi schmitt trigger çıkışlı bir entegre ise bence hiç gerek yok.. Aşağıdaki şekilde devreyi kurup, 0 (sıfır) bilgisi kontrolü yapabilirsin.

camby

tayyar

Daha önce bu şekilde kullanmıştım ben bi problem cıkartmamıştı.

[IMG]http://img.fotoambar.com/img/00007/035f4356c926c919925d9bb8ade277f2.jpg[/img]
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Murat Mert

S.A.
Arkadaşlar bende bir arkadaşa yapmıştım 877 ile analog girişlere bağlayarak kullandım. @debi arkadaşımızın verdiği devreyi kullanadım en azından ışık süzmelerini analog değerler ile sınırlandırarak bir nebze azaltmıştım. Kolay gelsin.
mert07

Erol YILMAZ

QRB tipi sensörde   
•The area of the optimum response approximates a circle .200" (0,5cm) in diameter.
• No contact surface sensing
• Phototransistor output
• Focused for sensing specular reflection
• Daylight filter on photosensor
• Dust cover

spekleri içinde "Daylight filter on photosensor" özelliği dışarıdan etkilenmeyeceğini anlatıyor...
CNY70 de bu şekilde bir filtre yok sanıyorum...

camby

Cny70 çok büyük bir sensör bu devre de her yerde var zaten , sensör sayısını baya bi arttırmayı düşündüm aslında arabanın altındaki  :D ?