8 kanal rf alıcı verici 2 mod'lu alıcı verici pcb+pbp ko

Başlatan gulbey84, 13 Ağustos 2008, 18:17:40

gulbey84

8 kanal rf alıcı verici 2 mod'lu alıcı verici pcb+pbp kodları+isis simulasyon

arkadaşalr 8 kanal rf alıcı devresi yaptım mükemmel çalışıyor...bütün tasarımları şahsıma aittir..lütfen ben yaptım diyerek sahtekar durumuna düşmeyin..zaten sistemde herhangi bir özel kodlama yoktur (manchster kodlama) bu yüzden ticari amaçla kullanılması uygunsuzdur..siz geliştirebilirsiniz..
dever 2 modludur..1200 baund hızı(813) aldığım en iyi perfonamstır..amaç seri iletişim mantığını kavramaktır.kumanda ve alıcı devre pcb leri mevcuttur...

rar şifresi : www.teknokits.com

selametle kalın link aşağıda

http://rapidshare.com/files/137045047/8_KANAL__ALI__350_MAM.rar.html

BEn deniz EQU  :roll:
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

erkan614

bu devreden ikitane yapsak biri bir röle grubunu diğeri diğer röle grubunu çalıştıracak şekilde yanyana koysak sonra çalıştırsak ne olur?

gulbey84

hocam öncelikle sorunuzu açık alabilirmiyim tam anlayamadım...ama kasteddiğiniz iki alıcı bir kumanda ise iki alıcıyıda tek bir kumanda ile kontrol edebilirsiniz..mantık şudur...vericide eğer port b.0 0 ise 10 bilgisini gönder portb.1 0 ise 20 bilgisini gönder..bu şekilde devame diyor...alıcıda ise eğer gelen bilgi 10 ise porta.0 1 olsun gibi...... aynı şekilde iki ayrı alıcı tasarlayıp 4 röle 4 röle şeklinde ve pbp kodlarından da alıcı taraflarda düzenleme yaparsanız olabilir...zaten alıcı tarafın pbp kodlarını incelerseniz olayı çözebilirsiniz...çok kolay aslında..bi deneyin olmaz ise ben size kodları hazırlayıp gönderirim..selametle
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

erkan614

tam açıklayamadım kusura bakmayın şöyleki; iki adet verici ve iki adet alıcı olduğu durumda nasıl olur.
yani ayni anda bir vericiden a tuşuna bastığımızda ve diğer vericiden b tuşuna bastığımızda alıcılar nasıl bir tepki verir
veya şöyle soruyim tek bir alıcı ve verici var fakat ayni ortamda buılunan ayni frekansı kullanan ama bizimle alakası olmayan başka bir verici de sinyal yayıyorsa ne gibi bir problem olur? buyuk ihtimal problem olur :D ama nasıl?
kodları inceledim oldukça sade ve anlaşılır

gulbey84

hımmmm...anladım hocam...hocam şöle açıklayayım..şimdi burda verici kısmında 1200 baund hızında senkron bilgi gönderiliyor...önce öncen bir uyandırma sinyali sonra stop biti...ve son olarakta hangş tuşa bastıysak o tuşun datası..burda hernagi bir kodlama yok..tabiki bir kodlama var ama sadece gönderilen bit ve nereden geldiği konusunda...bu durumda iki verici birbirini tam olarak etkilemesde kısmen çakışmalara neden olur...gödnerilen bitler farklı olursa alıcıya ait olan kumanda diğer vericiyi çalıştırmaz ama dediğim gibi çakışmalara neden olur....

şöyleki, mancheaster kodlama yönetmiyle gönderilen senkron bilgiyi kodlar isek daha sağlıklı veri aktarımı olacağından çakışma söz konusu olmaz..ama mancheaster kodlamada baya kasan bir iş  :D  ben bir ara kafa yordum motor hararet yaptı!!  :D  :D  ama tabi biliyosun üstad bizim meslekte pes etmek olmaz!!  :twisted:

peko

En azından code hopping veya benzeri bi gönderme-alma uyarlayabilirsen kodlara, yan yana kaçtane olursa olsun sorun olmaz..

Alıntı Yappcb+pbp kodları+isis simulasyon

Tabii bu şekilde örnek bi paylaşım içinde ayrıca tşkler..

;)
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

erkan614

geçenlerde mi muhendis komşumla konuştum bu konuyu (komşun muhendis de sen nesin diye sormayın adam 20 yıllık muh ben 2 :D ) zip-bi denilen bisistemden bahsetti (adama kafayı yedirtir de dedi) bu bluetooth tarzı atlamalı gönderme yaptığından ve ayni frekanstaki diğer sinyalleri parazit olarak sıfırladığından bahsetti @peko code hopping bu tarz birşeymi?

mustafa_cmbz

çalışmanız güzel olmuş tebrikler...yanlız sormak istediğim birşey var.

serout2 PORTA.0,813,[REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5]

bu kod ne işe yarıyor?
aklımdan geçen bu kodun modülü uyandırma sinyali olduğu yönünde...biraz açıklama yaparmısınız?...

adres bilgisi de hoş olmuş...çaycının yanı :D

pcb çalışmalarınız da güzel olmuş fakat biraz daha üzerinde durmalısınız...özellikle verici kısımda...bende en yakın zamanda kendi yaptıklarımı yayınlayacağım...kolay gelsin...

peko

Code Hopping sisteminde gönderilen data ile birlikte, kendisinden bir sonraki gönderilecek olan data'nın çözüleceği algoritma'da alıcıya iletiliyor. Böylece, her tuşa basışta data+(algoritma+1) bilgisi gidiyor.
Dolayısıyla siz aynı data'yı kopyalasanız bile, bir sonraki gidecek bilginin ne olduğunu alıcı biliyor, ama kopyalanmış kumanda bilmiyor.
Bu bir çok sistem aynı anda yanyana çalıştırılsa dahi karışmasını, veya kumandanın dinlenerek aynı sinyali gönderip aktif edilmesi yani kopyalanmasını önlüyor. Şuanda kullanılan tüm kaliteli alarm kumanda sistemleri bu şekilde diyebilirim..

Gönderilen bir data'nın, tuşa basılarak tekrar gönderilmesi 1,5 milyon'da bir olduğunu okuduğum bir kaynaktan hatırlıyorum. Ama net değilim bu konuda.

@erkan614
Saat'in uygunsuzluğu nedeniyle bu konudaki dökümanlarıma şuan ulaşamıyorum. Kimseyi uyandırmayalım gece vakti, Üzgünüm  :cry:
Yazdıklarımda hatalı ifadeler olabilir, varsa lütfen düzeltin.

Küçük büyük her  türlü alıcı-verici sisteminde bunun yada kendimizin oluşturacağı bu tür bi algoritmanın kullanılması taraftarıyım..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

OG

Aynı frekanslı 2 RF verici aynı anda alıcıya yeterli seviyelerde ulaşıyorsa alıcı için sıkıntıdır. Code hopping ile bu sıkıntının önüne gecilemez. Code Hopping yalnızca gönderilen dataların şifrelenmesi anlamına gelir. Data değişken olacağı için kopyalayanın işine yaramaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

Alıntı yapılan: "OG"Aynı frekanslı 2 RF verici aynı anda alıcıya yeterli seviyelerde ulaşıyorsa alıcı için sıkıntıdır. Code hopping ile bu sıkıntının önüne gecilemez.......
bu problemin önune nasıl geçilir?

elektronik

Alıntı yapılan: "gulbey84"ben yaptım diyerek sahtekar durumuna düşmeyin..

@gulbey84 çok sağolun ama yukardaki cümleniz pek şık durmamış. haksızmıyım?.

birde anlamadığım bişey var bunun sizinle hiç ilgisi yok yeri gelmişken yazmak istedim çünkü aynı konu hep geçiyor. bu türde seri çalışan kumanda devreleri rf alıcı verici olarak tanımlanıyor bana göre bu yanlış bir tanımlama. bu bir kumanda devresi iletişimi ister kabloyla yap ister rf ile yada başka bir yol ile yine çalışır rf sadece bir seçenek . yani bu bir rf alıcı verici değildir. rf alıcı verici dendiğinde akla radyo frekanslı bir alıcı verici gelir en azından benim aklıma böyle geliyor. bu türde başlıkları görünce hemen ilgimi çekiyor ve bakıyorum ama alıcı verici katları ortada yok peki nerde bunun rf katı diye düşünmeye başlıyorum.
ben fikrimi yazdım yanlışsam doğrulayın lütfen.
bu arada devre çok güzel olmuş elinize.

gulbey84

selamınaleyküm abiler kardeşler arkadaşlar...öncelikle mustafa cmbz hocam sizin sorunuzu yanıtlamaya çalışacağım..hocam sizinde söylediğiniz gibi bu sinyal önden gönderilen uyandırma sinyalidir.... (serout2 PORTA.0,813,[REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5])

bunu benimde birçok faydasını gördüğüm ETE hocamın PBP ders serisinden bir cümle ile anlatmaya çalışalım...

Uyandırma sinyali nedir diyeceksiniz buna genellikle preambl sinyali denilmektedir.
Uyandırma sinyali bir sinyal kombinasyonudur. Muhtelif sekillerde olabilir. Benim kullandıgım ve
olumlu netice aldıgım kombine sinyal asagıdaki sekildedir.
ilk sinyal %10101 seklinde bir sinyal arkasından %00000 ve onun arkasından ise
%11111 seklinde bir sinyal dir. Bunun komut karsılıgı;

SEROUT2 CIKIS,396,[REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5].......

Haberlesmeye baslamadan önce bu komut verilerek karsı taraftaki devrenin alıs moduna
geçmesi saglanır. Bu komutun arkasından esas göndermek istediginiz bilgiler gönderilir. Önce
belirleme bilgisi yani; ("E"),("T"),(”E”) bilgisi burada bir belirleme bilgisidir.

Elektronik hocam sizin eleştirilerinize söyle cevap verreyim:
hocam inanın yıllardır forumlara paylaşım yapmıyordum...daha sonra düşündüm ve acizane tecrübemi benden daha az bilenlerle tekrar paylaşmak istedim...daha önceleri kendi oluşturduğum birçok projeyi alıp haklarımı hiçe sayarak kendilerininmiş gibi gösterenler oldu..buda beni çok üzdü...bu yüzden o cümlemi lütfen yanlış anlamayınız...bilmeden bi hatamduysada affola...ayrıca hocam anladaığım kadarıyla siz RC devreleriyle RF devrelerini karıştırdınız...hocam şöyleki bu tür devrelerdeki RF katları alıcı ve verici modül olarak kullanılmaktadır..yani ben verici modülü kumandaya etnegre etseydim alıcıyıda alıcı devreye sizin kastettiğiniz şey olacaktı...ama modül olarak kullanıldığından bazen yanılabiliyor insanlar..aslında aynı şey  :)

selametle kalınız

mustafa_cmbz

ellerinize saglık diyelim...devrenin mantığı çok güzel olmuş...bu arada eğer sizin için bir mahsuru yok ise sizin ile tanışmak iserim...kolay gelsin...