SRF04 ultrasonik sensör

Başlatan wosvol, 15 Ekim 2008, 09:43:02

wosvol

SRF04 ultra sonik range finder bu modülü türkiyede bulabilir miyim? bulabilir sem nerde bulabilirim

Analyzer

Selam,

Karaköy abed han'da pcbsiz sadece alıcı verici sensör olarak gördüğümü hatırlıyorum.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

MICROCEBEL

Arkadaşlar merhaba

SRF04 sensörünü parallax firmasının datasheet inden inceledim.Min ve max ölçüm aralığını 3cm - 3m olduğunu yazmışlar.Fakat benim öğrenmek istediğim en hassas ölçüm nekadardır.Örneğin 3.1cm yada 3.05 cm gibi.Benim mesafesini ölçmek istediğim zemin her renkte olabilir iplerin sarılı olduğu bir rulo ve iplerin yüksekliğini ölçmek istiyorum.Bu yüzden ultrasonik yöntemiyle ölçüm aklıma geldi.Bunun haricinde hassas ölçüm yapabileceğim bir ölçüm yöntemi önerebilirmisiniz.Örneğin 0.1mm hassasiyetli olabilir.Çalışmalarınızda başarılar...

denizcan

SRF04'e benzer bir ürünü BE102 koduyla ben tasarladım ve üretiyorum.

Bu tür sensörlerde 5cm'den düşük mesafelerde ölçüm sonuçlarına güvenmemek gerekir. 5cm ile 3m arasındaki mesafelerde ise 2.5mm çözünürlükte ölçüm yapabiliyor. SRF04'ün de bundan daha iyi olacağını sanmıyorum, çünkü piyasadaki bu tür sensörler bir preamfi ve karşılaştırıcıdan oluşmaktadır, bu nedenle genel dalga yapısını incelemekten yoksun oldukları için 2.5-3mm hassasiyet bile çok iyi bir beklenti..

0.1mm ve hatta daha hassas bir sensör yapmak mümkün, ancak bunun için en 1 megaSPS bir örnekleme, bunu işleyebilecek bir işlemci ve epey matematik gerekir. Şayet talep olursa böyle bir sensör de üretebilirim.

Amacın ruloya ip sarılırken ne kadar ip sarıldığını bulmak mı?

denizcan

Türkiye'de üretiliyor diye kaba olacağını sanmayın. BE102 aşağıdaki gibi bir cihaz:

18mm x 36mm ebatları ile SRF04'ten boydan 7mm, enden 1mm daha kısa..

enrique_iglesias

sadece bir fikir olarak söylüyorum mesafe ile ölçeceğinize ağırlığına baksanız basınç sensörü ile bence daha sağlıklı bir ölçüm yaparsınız.Ultrasonic ölçümlerde biraz lineer olmuyor...SRF kullandım ama 5 ölçümden biri mutlaka yanlış oluyor çok yöntem denedim olmadı...Ama yapabilen varsa bilemem

denizcan

SRF'yi bilmiyorum ama ultrasonik gayet linear ve tekrarlanabilir. Ana cihaz hassas olduğu için ses konisinin içinde ölçmek istediğiniz nesnenin nesneler varsa onların yankısını dinleyebilir.. Ultrasonik kullananların ilk başta algılamakta güçlük çektikleri bu durumdur..

enrique_iglesias

srf pcb'de aynı sizinkine benziyor...sürtünme sesi bile ölçümü bozuyor bende..tak çalıştır diye almıştım ama kendi yaptığım ultrasonic daha düzgün çalıştı srf yanında....Sizin modül ücretiniz nedir?

denizcan

BE102'i 30$'dan satıyorum..

Sürtünme sesini tarif edebilir misiniz? Sensörü bir çok ortamda sınadım ve başarı ile çalıştı, bahsettiğiniz durumla da sınamak isterim..

enrique_iglesias

biraz geç yazıyorum kusura bakmayın....srf çalışır durumdayken masa üzerindeki sürtünmeden sanırım alıcı yankı algılıyor bundan dolayı hesaplarda hata oldu benim....

denizcan

enrique'nin notu üzerine BE102'yi çeşitli şartlarda test ettim. gayet temiz çalışıyor. gittigidiyor'da da ürünü satışa çıkardım. İlgilenenler BE102 olarak aratırlarsa üründen sipariş verebilirler..

eistain_54

arkdaşlar benimde bir sorum var bende mesafe ölçümü yapmak istiyorum bu mesafeyi lcd ye yazdırmayı aynı zamanda pwm işlemede kullanmak istiyorum ancak bazı sorunlar ortayta çıktı ultrasonic sensörde karar kldım ama gördümki onlarda bir çok dala ve markaya ayrılıyo srf03 kimse önermiyormu yani ben tübitağın sanırım haziran dergisiydi orda gördüğüm sensör devresini yapmayı düşündüm ama ondada bazı sorunlar varmış sanırım ve onun kodlarında biraz sıkıntı var örneğin kullanacakları pici belirmemişler falan eğer ilgilenen arkadaslar olursa devreyi burda paylaşmak isterim yardımlarınız için tabii yardımcı olabilecek bi arkadas varmı acba

bu arada proje çalışmamın yürütmesi sizden gelecek cevaba bağlı lütfen yardımcı olun
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

gurkan06

denizcan arkadaşım be102 ve srf04 ü internette araştırdım ben de projemde ultrasonik sensör kullanacağım srf04 türkiyede yok gibi aslında onu kullnmak istiyordum. bu be102 hakkında internette pek fazla bilgi bulamadım protokol hakkında bilgi verirsen sevinirim bu sennsörden almayı düşünüyorum cevaplarını bekliyorum