Led Yazı İsteği

Başlatan graphpix, 17 Ekim 2008, 10:39:26

graphpix

Arkadaşlar aşağıdaki linkte gördüğünüz reklam panosuna benzer bir pano yapmam gerekiyor. Bunun gibi bir panoyu yapmak için nasıl bir devre yapmam gerekir? Programlamasını ben yapacağım ama dış mekanda kullanılacağı için devre için yardımınızı almak isterim.

Şimdiden teşekkürler.

Örnek Video

OG

Tabelayı yaptıysanız kontrol devresi kolay.

Kullanacağınız çıkış sürebilecek kadar bir pic (buradaki için 16F628 yeterli) secip programı adım adım yazacaksınız.

Her porta 1 çıkış bağlanır.

PORTB=%00000000
pause 200
PORTB=%00000001
pause 200
PORTB=%00000010
pause 200

gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Logan

Gönderdiğin videoda yazan yazı tam 8 karakter. @OG hocanın da bahsettiği gibi 16f628'in B portunu kullanarak yapabilirsin. Animasyon konusunda birşey söylemiyorum, o senin hayal gücüne kalmış. Güç kısmında ise; her harfte ortalama 25 led olduğunu varsayarsak (daha da fazla olabilir) 25x20=500 mA yapar. 8 adet harf olduğuna göre ve her harfin aynı anda yanma ihtimali olduğuna göre 8x500=4 A akım çeker. Eğer tarama yöntemi kullanmazsan bu akımı bir şekilde karşılamak zorundasın. 8 adet BD tipi transistör işini görür. Tarama yöntemi ile yaparsan 1 amperlik güç kaynağı yeter. Fakat benim yaptığım hesapta kullanılan akım değeri normal ledler için. Bu projedekiler lazer olması gerekiyor. Yani daha fazla akım çekebilirler. Bu noktaya dikkat et...
İmza.

erkan614

ben
çok adet olucaksa 12f675 ve 74hc595 entegrelerini kullanırdım, ve icsp çıkışı bırakırdım

graphpix

Alıntı yapılan: "erkan614"ben
çok adet olucaksa 12f675 ve 74hc595 entegrelerini kullanırdım, ve icsp çıkışı bırakırdım

Örnek bağlantı şekli önerebilirmisiniz acaba?

erkan614

ön bilgi olarak çok basit bi blok

mustafa_cmbz

güç kaynağı olarak leptopların şarj aletini kullanabilirsin..hem fazla yer de kaplamaz....kolay gelsin...

graphpix

cevaplarıınız için teşekkür ederim arkadaşlar

OG

Alıntı yapılan: "erkan614"
Ledlere seri direnç unutulmuş
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

XX_CİHAN_XX

8 Adet transistör yerine ULN2803 de kullanabilirsiniz.
Hatta 74595+8 tane transistörü kaldırıp
1 adet tpic595 koyarak işi bitirebilirsiniz.

Ya 18 pinlik bir pic ve birde ULN2803 kullan
yada 8 pinlik bir pic ve Tpic6b595n kullan.
(sanırım 2.si daha hesaplı olur)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

peko

Tabelayı düzgün yazmak  veya led'leri düzgün bir biçimde yerleştirmek için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz.?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

graphpix

Alıntı YapTabelayı düzgün yazmak veya led'leri düzgün bir biçimde yerleştirmek için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz.?

@peko; cnc ile ledlere uygun çapta harfe göre delik delerek harfi oluşturabiliyorum.

Alıntı Yap8 Adet transistör yerine ULN2803 de kullanabilirsiniz.
Hatta 74595+8 tane transistörü kaldırıp
1 adet tpic595 koyarak işi bitirebilirsiniz.

Ya 18 pinlik bir pic ve birde ULN2803 kullan
yada 8 pinlik bir pic ve Tpic6b595n kullan.
(sanırım 2.si daha hesaplı olur)

@XX_CİHAN_XX; Aslında maliyet ve kullanılabilirlik olarak tam da istediğim böyle birşey hem 74595 leri seri olarak kullanarak sayı sınırlamasından kısmen de olsun kurtulabilirim değil mi? Bu şekilde bir devre tavsiye edebilir misiniz? Ya da örnek çizim gösterebilir misiniz?

XX_CİHAN_XX

Ozaman yapacağın olay şu.
1 adet 12f675 gibi küçük bir pic ve istediğin kadar tpic595 olacak.
Tpic595 in çıkışlarını uygun bir direnç ile ledlerin ortak eksilerine girersin. Ortak artılarıda direk kaynağın artısına çekersin.
Kaynak voltajına göre uygun led dirençlerini seçersin. Biraz uğraş çizemezsen bir şema çizeriz.
Bu forumdada tpic ile ilgili bağlantı şemaları var. İncelersen şema konusunda sorunun kalmaz.
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

graphpix

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"Ozaman yapacağın olay şu.
1 adet 12f675 gibi küçük bir pic ve istediğin kadar tpic595 olacak.
Tpic595 in çıkışlarını uygun bir direnç ile ledlerin ortak eksilerine girersin. Ortak artılarıda direk kaynağın artısına çekersin.
Kaynak voltajına göre uygun led dirençlerini seçersin. Biraz uğraş çizemezsen bir şema çizeriz.
Bu forumdada tpic ile ilgili bağlantı şemaları var. İncelersen şema konusunda sorunun kalmaz.
Kolay gelsin.

teşekkür ederim, devreyi yapınca tekrar fikirlerinizi almak isterim...

peko

CNC yoksa ne yapacağız.? Başka bir kolay yöntemi yok mu acaba ?
İşyerim için 6m2 (1mx6m) bi tabelaya girişmeyi düşünüyorum da! yamuk yumuk olsun istemem.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "