ır2101 ile iki transistörlü yarım köprü inverter

Başlatan yanlizefe, 13 Kasım 2008, 20:23:25

yanlizefe

Sel. aly.
arkadaşlar aşağıdaki kay. inv. devresinde ıgbt leri sürmek için 2101 kullanacağım. Bu devreyi tetikleme trafolu olarak yaptım. Fakat cok malzeme kullanılıyor. bu ent. kullanırsam daha az malzemeyle işim kolaylaşacak .c1 kon 1mf , R1-R2 ler 10-22 ohm gibi düşündüm.Buişlemin hesaplaması kesin olarak nasıl yapılır yorumlarınızı bek.teşş.

dhan000

hocam devre görünmüyor...tetikleme trafolu olarak yaptım dediniz  çalıştırabildiniz mi? kaynak yapınca sorun oluyormu...ben çalıştırmayı beceremedim sürekli igbt/mosfet yakıyorum ...ir2110 ile çalıştırmayı denedim yine olmadı denemek için 160 volt verdim moslar yine kül oldu..aynı zamanda ir2110 da kül oldu...işin garibi tetikleme trafolu olanlar için basit ve ucuz yöntem olarak bahsediliyor  en azından benim gördüklerim öyle diyordu...
kolay gelsin...

yanlizefe

spawarki  inverter. end. elt başlığında işlenmiş çalıştırdığım devre bunun aynısı  ilk yaptığımda transistörler hiç ısınma olmadan uçuyordu.boşta çal. bile sunuber devresi çok ısınıyordu. 10cm*10cm gibi kare bir alana trs.ler tetikleme devresi ni yerlestirdim 300v devresi kablolarını kalınlaştırıp tetikleme trafosunuda transistörlere oldukça yaklaştırdım. besleme devresi olarak yazıcılarda kullanılan 15v çıkışlı anahtarlamalı kaynak kullandım.

yanlizefe

henüz 2lik çubuk ertiyorum.bozulmadı ama aşırı ısınma yok

erkmenliharun

bu swiçmot sistemi denedim.aynı nüve üzerine aynı sipirde ve tel capı aynı çapta bobin teli kullandım ama orjinal sistemin 3 .4 katı amper ceekti ve voltajıda tutturamamştım. ama  bir simiç mot  trafosundan söktüğüm daha inçe bir bakır tel ile votajıda tuttu akımada.demek istediğim swiçmot bobin tellerinin normal bobin teelinden alaşım farkı var.

yanlizefe

Bu inverterde yüksek frekanstan dolayı olsak gerek frekans kayıplarını azaltmak için çok ince tellerden birbirine sarılı (örgülü) pirimer sekonder sarımlar yapılmış.Benim kullandığım sarımlar normal bakır tel 035-060mmçap düzgün şekilde birbiri üzerine sarılmış. alaşım farkı etkilidir,ama deri olayı,skin effekt etkisinin  azaltmanın yolunun birbiri üzerine sardığımız bakır tellerin düzgün olmasıdır diye düşünüyorum.

dhan000

benim yaptıgım devre de küçük bir alanda idi zaten baskı devre ile pcb yapmıştım...dc hatta sorun olabilir yeniden bir pcb yapıp denemek gerek...
ince tellerin kullanılma sebebi daha ziyade kalın telin sarılmasındaki zorluk olarak biliyorum.yoksa sekeonderi levha bakır ile sarıyorlar..

yanlizefe

Pcb de elektrolit kondansatörden sonra sonta 1mf seramik kondansatör kalın cizilmiş hatlar arasında ıgbt lerin d s uçları tetikleme devresi olabildiğince yakın, akım trafosu normal trafonun yanında ve sekonder uçları hariçten kablo kullanmadan baskı devre üzerinden olmalı