software seri iletişim 2400 baud

Başlatan wsxwsx, 18 Kasım 2008, 20:17:08

wsxwsx

soft seri iletişim 2400 baud 10 Mhz kristal ile kullanacağım.

pic seri iletişim halindeyken başka iş yapmayacak.  Proton daki SERIN komutuna ne kadar güvenebiliirm ? Bu hız ve kristal için ciddi bir iş yapacağım. kullanacağım picin usartı yok. ( ucuz pic  şart o yüzden)

Sorun çıkar mı?

Maxim

sorun çıkarmı bilmiyorum ama hardware usart hesabında şöyle bir sonuç çıkıyor ,

10 mhz kristal ,2400 baudrate ile BRGH SIFIR seçilmeli ,
o zaman hata %0,17 yani 2404 baudrate çıkıyor

software seri iletişimde bir faydası olurmu bilmiyorum ?

mustafa_cmbz

hocam bu "software iletişim" olayını biraz daha açarmısınız ne gibi artıları var ne gibi dezavantajları var merak ettim...

bende şu an pc ile pic arasında bağlantı kurma üzerinde çalışıyorum basicte hiç iyi sonuçlar alamadım ama protonda büyük ilerlemeler kaydettim...yanlız hepl2te verilen örneklerde hep yüksek hızlar kullanılmış şimdi de 16fxx serisi 20mhz le çalışan bir pic arıyorum olmazsa elimdeki 20mhzlık 16f877 ile denemeler yapacağım...basic'te neden sorun çıkıyor onu anlamadım....

bu tarz haberleşme işleri ile uğraşan arkadaşlara tavsiyem kullanılacak olan pic'in 20mhz seçilmesi ve kristalında 20mhz olarak seçilmesi....yoksa çok sorun yaşarsınız hele protondaki örnekte olduğu gibi gönderilecek olan datayı slow mod olarak göndermek istiyorsanız 2400 baund rate icratı yarıda kesiyor veya ascı karakterlerin bir bölümünü göndermiyor...

kolay gelsin...