7805 neden 3.6 v verir?

Başlatan koordinat, 24 Kasım 2008, 00:42:38

koordinat

l298 i sürmeye çalışıyorum bu dandik alet 3.6v verio sorun nedir sizce ?
lehimlerken ısıdan etkilenmiş veya tamamen bozulmuş olabilir mi?taş gibi sağlam diye düşünüyorum bu komponentler?

trademy

7805i beslediğin voltaj nedir.6,5-7 volt gibi düşükbi bi değer ile besliyorsan sonuç bu olabilir

mikromuh

Devre disinda 7805 i deneyin.Eger ayni sekilde calismaya devam ediyorsa arizali yada cakma olabilir.Eger devre disinda 5V cikis alabilirseniz,devrenizde beslemeye karsi negatif bir gerilim olabilir.ORn: Negatif voltaj vee cikisi veren grafik lcd ler gibi.

koordinat

arkadaşlar olmuyor yaw bir türlü l298 i çalıştıramadım.
7805 aşırı ısnıyor ve motorda hiçbir titreşim yok,neden ısınır 7805,akım yeterli gelmiyorsa ne yapabilirim?7805leri paralel bağlamak kurtarır mı olayı?
(l293d ne güzel çalışıyodu yaw yeterli akım vermesede??)
haa bide motorlara diyot takmadım illa gerekli mi acaba?

Tagli

Devre şemasını koyman mümkün mü? Belki gözünden kaçan birşey vardır?
Gökçe Tağlıoğlu

koordinat

koordinat

yok mu arkadaşlar yardım edecek?
7805, 4v civarında çıkış  veriyor

OG

Birden fazla sebebi olabilir,

7805 giriişi 8V dan az olmazsa iyi olur.
Motor akımı 7805 için fazla olabilir, paralel bağlanmaz, daha güçlü regüleye çevirmek gerekir.
Motor akımı ani rıpıllar üretip 7805 i sapıttırabilir. Bu durumda 7805 çıkışına sağlam bir LC filitre takmak gerekir.
7805 çıkışı bir yerlerde kısa devreye sahip olabilir.

Alıntı Yaplehimlerken ısıdan etkilenmiş veya tamamen bozulmuş olabilir mi
Bunu kim bilebilir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

floresan

bu devrenin çalışacağını hiç zannetmiyorum. birkere 7805in girişinde ve çıkışında kondansatör olması lazım zaten.

koordinat

Alıntı Yaplehimlerken ısıdan etkilenmiş veya tamamen bozulmuş olabilir mi
Alıntı YapBunu kim bilebilir?
yok başka devrede çalıştırdım çalışıyor 7805

Alıntı yapılan: "OG"
Motor akımı 7805 için fazla olabilir, paralel bağlanmaz, daha güçlü regüleye çevirmek gerekir.
nasıl daha güçlü regüleye çeviririz anlamadım??

nurim

Alıntı yapılan: "koordinat"
nasıl daha güçlü regüleye çeviririz anlamadım??

Ya devreye transistör ilave ederek,yada 7805 yerine LM338K (5A) kullanarak yapılabilir.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

koordinat

Alıntı yapılan: "floresan"bu devrenin çalışacağını hiç zannetmiyorum. birkere 7805in girişinde ve çıkışında kondansatör olması lazım zaten.

ve çalıştı arkadaşlar....
floresan hocam ellerinden öperim,kapasitörün bu kadar önemli olduğunu fark edememişim.girişe ve çıkışa kapasitörler koydum çalıştı fakat sağa sola dönen motor bazen kitleniyor,gerilim olsa bile bi yerde kitlenip kalıyor.
sizce ne yapmalıyım pwm le mi süreyim?sorun düzelirmi

cakotr

Tabili önemlidir kapasitör arkadaşım.ÖRnek olarak size aşagıdaki devreyi gösterebilirim.

bu şekilde yapabilirsiniz.Regüle kısmının daha profesyonel olmasını istiyorsanız 7805'in girişine bir köprü diyot daha sonra paraler bir 470UFarad , çıkışada paralel 100U farad atarsınız.Hatta çıkışa küçük bir direnç ile led yerleştirirsiniz.Çalışığ çalışmadıgını anlamak için.Alın size profesyonel bir regüle devresi.

Ayrıca bu işi 7805siz yapmak istiyorsanız.741 opampı ile de yaparsınız.

7805 çok ısınıyor demişsin , o normal bir durum ;)

edit=ilk resimde 2.capasitör 1U olmalıydı.
       bu tür bir uygulamayı başka bir site için hazırlamıştım,resimleri oradan çektigim için üzerinde o site yazıyor.Kuralları ihlal ettiysem kusura bakmayın.

cakotr

Ayrıca yukarıda verdigim 2.resimdei devrede opampın eviren ucuna ayarlanabilen bir direnç baglarsan degişken bir çıkışta elde edebilirsin ;)

Örnegin 10K lık ayarlanabilir bir direnç ile 15K lık bir direnci seri baglayalım.Bu durumda yaklaşık Vmin=5V  Vmax=8V  elde edersin.Eger simülasyon çalışması yaparsan görürsün.Kolay gelsin

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar üstadlar
bende l298 li bir devre yaptim fakat devre hic calismiyor icindeki 2 köprü de paralel bagli. entegre yokken giris voltaji 5 volt ama entegre takili iken birden 1.50 volta düsüyor yani voltaj cöküyor baktigimda kisa devre filan yok acaba bunun sebebi hakkinda yorum yapabilirmisiniz ? baski  devresi asagiaki gibi ( not: isisde düzgün calisiyor)

http://www.ayhekimelektronik.com/solar.LYT
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!