yerel ağ üzerinden iki MCU haberleştirme

Başlatan osmanpasali, 25 Aralık 2008, 15:29:53

osmanpasali

Selamlar herkese,
mevcut bir yerel ağ üzerinden iki işlemciyi nasıl haberleştirebiliriz?
Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum. M.Akif ERSOY

Erol YILMAZ

MCU'lar aynı cihaz içinde ise SPI,
Farklı yerlerde iseler CANBUS tavsiye edilir. :)

Kimi arkadaşlar RS485 kullanır,
Ama veri paketlerinin güzelliği ve standartlığı açısından CANBUS i tercih ediyorum.

osmanpasali

benim demek istediğim ethernet ağı....bir binadaki bilgisayar ağı mesela...tcp/ip den haberleşmek gerekiyor herhalde?
Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum. M.Akif ERSOY

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "osmanpasali"benim demek istediğim ethernet ağı....bir binadaki bilgisayar ağı mesela...tcp/ip den haberleşmek gerekiyor herhalde?

Elbette :) TCP IP de olur,
Hatta gayette iyi olur.

Microchip in bu konuda ürünleri ve STACK ları var.

TCP IP konusunda da iyi bir kitap vardı.
Akşama bulayım şunu, Adını yazarım.

yufuk

Benim bildiğim en kolay yöntem; Microchip firmasının ENC28J60 entegresini  ve mikroBASIC yada mikroC dillerinden birini kullanmak. Çünkü bu dillerde ENC28J60 için hazır kütüphane var. Bu dillerin üreticisi mikroELEKTRONIKA firması bu entegreyi hazır kart halindede satıyor. Bu kartı firmanın Türkiye temsilcisindende alabilirsiniz. Ya da bu kartın benzerleri yerli üretim olarakta var. İnternette bulabilirsiniz.

kadirbas

Sayın yufuk, belki ukalalık olarak algılayacaksınız ama düzetlmeden geçmek istemedim. Sadece uyarmak için yazıyorum. mikroC dediğiniz herhangi bir firma tarafından yeni üretilmiş bir dil değildir. Sadece yeni bir derleyicidir ve içerisindeki bazı kütüphaneler size PIC kullanırken çeşitli kolaylıklar sağlar. Aynen CCS'de olduğu gibi...

Konuyla alakası olmadığını biliyorum fakat; bir yanlış anlamayı ve yanlış bilgilendirmeyi düzeltmek istedim..

Bu arada onuyla ilgili benim de iki çift lafım olsun :) Bu iki işlemci PIC olmak zorunda değil. TCP/IP stack'leri hazır olan başka işlemciler de var. Bunun yanında içerlerinde işletim sistemi koşturabileceğiniz ve işletim sisteminin TCP/IP haberleşmesini içerdiği bir sistem kurarsanız, çok daha esnek bir sistem kurmuş olursunuz...

osmanpasali

bu modüllerle haberleşme nasıl oluyor? SPI falan mı? bir de fiyat olarak ne kadardır?allegro hocam kitabı bulursanız sevinirim...

nthere

Enc28j60 Microchipin ethernet kontrolcusudur. Layer 1, Layer 2 tcp/ip katmanlarını sizden bağımsız olarak kontrol eder. SPI arayüzüyle picle haberleşir.

www.microchip.com/tcpip

sitesinden gerekli ön bilgiyi ve application noteları bulabilirsiniz. Web seminerleride var video anlatımlı, kafanızda bir şeyler canlanır.

http://www.mikroe.com/en/tools/serialeth/

Buradanda mikroelektronikanın ethernet kartını inceleyebilir, devre şemasını indirip kendiniz yapabilirsiniz. Türkiyedeki temsilcizi bu kartı 70ytl gibi bir fiyata satıyor. Cidden deymez, kendiniz devrenizi çizip rahatlıkla yapabilirsiniz. Basit bir devre. Yalnız ethernet soketini bulmak zor oluyormuş nerede satılır bilen varsa banada söylesin lütfen.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "osmanpasali"...allegro hocam kitabı bulursanız sevinirim...

Her Yönüyle İnternetin Altyapısı TCP/IP
Yazarı: Murat Yıldırımoğlu

bymrz

hocam bunu internetten pdf olarak bulabileceğimiz (satın alabileceğimiz) bir yer var mı...

nthere

Yüksek seviyeli bir iş yapacaksınız aslında. Yani Tcp/Ipnin uygulama katmanına yakın işlemler. Geri kalan her şeyi daha önce verdiğim sitelerden bakabilirsiniz. Bence kitap alıp tcp/ip ögrenmeye kalkmayın. İşin içine girince bu neymiş diye internette taratıp bulursunuz. Öbür türlü kafanız karışacaktır.

DumrulBey

Alıntı yapılan: "Allegro"
Alıntı yapılan: "osmanpasali"...allegro hocam kitabı bulursanız sevinirim...

Her Yönüyle İnternetin Altyapısı TCP/IP
Yazarı: Murat Yıldırımoğlu
Bahsettiğiniz kitap kütüphanemde mevcut  ve yazarını da tanıyorum. Ancak elektronik ile ne alakası var?

Murat hocam eğitimci&yazılımcı ve doğal olarak da kitapda yazılım anlatılıyor. Elbette işin yazılım kısmı da önemli ama bu kitaptaki bilgiler artık liselerde bile okutulmuyor. Doğru kitap Jan Axelson'nun Embedded Ethernet and Internet Complete kitabı olabilir.

Bu arada forumda epey gelişmeler görmekteyim. USB ve LAN interface konularında istekler var. Ama cevaplar sanki çok az. Acaba tekerleği tekrar icat etmeye gerek var mı? Hazır embeded sistemler niye kullanmıyorsunuz? Önemli olan projenizi geliştirmek olmalı.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

osmanpasali

kullanabiliriz tabi ki...bu konuya yabancı olduğum için nasıl başlayacağıma karar veremedim...bildiğiniz modüller var mı?

ground

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..