model helikopter tasarımı

Başlatan mech, 06 Ocak 2009, 01:03:05

mech

Merhaba arkadaşlar. Robotla pek alakası yok ama, bu konu için başka bir bölüm bulamadım. En yakın yer olduğu için buraya yazıyorum. Bir model helikopter yapmak istiyorum. 2-3 yıldır ara ara, araştırmasını yapıyorum. Gerekli formüller, gyro için ivme sensörü ile çözüm vs. Ama bir türl başlayamadım. En önemli sıkıntı benim için mekanik. İlk olarak pervane yapıcam. Ama elimde olabilecek imkanlar dahilinde. Malzeme olarak sizce ne seçmeliyim. Nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

trademy

baya zor bi işe başlamışsın ama zaten mesele zoru başarmak

bence şu başlığı bi araştır derim....

https://www.picproje.org/index.php/topic,19425&highlight=u%E7ak+makinalar

protech06

Hocam bende bir ara o işe kafayı takmıştım hatta yurt dışından benzinle çalışan motorlarını ve kumanda aksanını getirtmiştim sizinde bahsettiginiz gibi esas iş mekanik kısım tasarlamakta ve iş yogunlugundan bende ustune perde çektim makinik kısmı çözebilirsek yapılır neden olmasın

mech

Alıntı yapılan: "trademy"baya zor bi işe başlamışsın ama zaten mesele zoru başarmak

bence şu başlığı bi araştır derim....

https://www.picproje.org/index.php/topic,19425&highlight=u%E7ak+makinalar
Çok teşekkür ederim. Ben helikopter yapmaktansa bu mikrokopterlerden yapmayı tercih ederim. Hem kontrol teknikleri üzerinde baya yol katetmiş olurum.

mech

Meraba arkadaşlar. Bu Quad-rotor denilen mikrokopterlerde fırçasız motor (BLDC) kullanmak şart anladığım kadarıyla. Çok yüksek devirlere(20.000d/d gibi) ulaşılabiliyor. En ucuzu piyasada 25 ytl. Bunun sürücüsü de aynı fiyat. 4 takım + gyro + Lipo pil 500ytl'yi bulacak görünüyor.

Lipo pil dışında ben diğerlerini kendim yapmak istiyorum. Başlangıç olarak; Bir fanı söktüm ki o da fırçasız motor. İçinde küçük 4 bacaklı to92/5 benzeri kılıflı bir eleman var sürücü olarak. Devresiz sade motorun 3 ucu var çıkış olarak. Bunu sürmek için PWM uygulanıyormuş. Ayrıca; bunda görmedim ama, çoğunun rotorlarında 3 adet Hall-Effect sensor de kullanılıyormuş.

Brushless motoru nasıl sürebiliriz. Mosfetli devresini anladım fakat; mosfetleri, picle nasıl bir sinyal kullanarak süreceğiz. Anlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

denizcan

Helikopter zorlu bir cihaz.. En zoru kafayı tasarlamak vs değil. Hiç model helikopter uçurmadıysanız kendiniz tasarlamaya kalkmayın, vakit kaybı..

4 yıla yakın süredir model helikopterle uğraşırım. Film çekimi için benzinli bir model tasarlamayı planlıyorum ama %80'ni hazır bileşenlerden oluşacak. Oradan pay biçin..

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

feyzi

Alıntı yapılan: denizcan - 02 Mart 2009, 14:38:30
Helikopter zorlu bir cihaz.. En zoru kafayı tasarlamak vs değil. Hiç model helikopter uçurmadıysanız kendiniz tasarlamaya kalkmayın, vakit kaybı..

4 yıla yakın süredir model helikopterle uğraşırım. Film çekimi için benzinli bir model tasarlamayı planlıyorum ama %80'ni hazır bileşenlerden oluşacak. Oradan pay biçin..
İnternette( http://www.modelhelikopter.com.tr/) 560 TL.Bir tane hazır alıp,kamera ve sensörler ekleyip işe yarar hale getirilebilir...
"insanların hayırlısı ,onlara faydalı olandır."  (H.Ş.)

ByTEK

Arkadaşlarında dediği gibi model helikopter yapmak ve uçurmak çok zor denebilir. özellikle swashplate denen kanatların açısını ayarlayan parça çok uğraştırır yada kafayı yedirtir. helikopter yerine model uçak yada Quadrotor gibi birşey yapmanız daha kolay olacaktır.

Yok ben helikopter yapmak istiyorum dersen hazır bileşenler alıp birleştirmen daha iyi sonuçlar verecektir. Kontrol kartını sen tasarlarsın istediğini yaptırırsın.

swashplate parçasını yaptıktan sonra gerisi basit denebilir. çünkü helikopterin tüm hareketlerini(ileri,geri,aşağı,yukarı,asılı kalma) swashplate rotorun açısını değiştirerek yapmaktadır..

http://www.youtube.com/results?search_query=swashplate+animation&aq=0&oq=swashplate+a

yamak

Bana arkadaşım 2 gün önce almıştı.Ben de dün bozdum   :(. Ama yenisini almayı düşünüyom. Tasarım için gerekli malzemeleri satan siteler var oralardan temin edebilirsin.Ama şöyle bir tavsiyem var: eğer helikopteri yapmayı başarırsanız ve çok uğraşağınız belli (aerodinamiği sağlamak çok zor bence) bu kadar uğraşın ardından düşüp kırılması çok zorunuza gidebilir o yüzden uçurmadan önce bi sümülatör alıp ilk denemeleri onda yapın.Şayet ben öyle yapmayı düşünüyom.