uzun mesafede NTC baglantısı nasıl olmalı?

Başlatan askb, 14 Ocak 2009, 14:48:04

askb

Merhaba.
NTC ile 10...veya... 80mt arası olcum yapmam gerekıyor.Pıc'e gırmeden once nasıl bır fıltre devresı yapmalıyım.(uzun mesafede hatasız olcum ıcın)
10k lık NTC; 125 derece de 340.82 ohm,0 derece 32650.8 ohm  degerını verıyor.  
340 ohm de ham deger =34          
32650.8 ohm da ham deger=783

bu verılere gore nasıl bır bır kod gelıstırmelıyım.
pıc basıc kullanıyorum.
yardımlarınızı beklıyorum.selamlar.

arslan74

Analog verinin bu kadar uzun mesafede taşıması doğru ve sağlıklı olmaz. Onun yerine onu dijitale cevir sonra rs485 veya başka bir yolla ilet.

mucit07

askb

arkadaslar,ntc ile yapılmıs,max70 mt den calısan güneş kollektorlerinde kullanılan EKP dedikleri kontrol panelleri mevcut.http://www.ezinc.com.tr/ekipmanlar.html

Ben bu ürünün daha özellikli olanını 3 adet ds18b20 +4*20 lcd+2 adet pompa + 1 adet rezıstans cıkısı seklınde yaptım.
Sorun 18b20 nin 3 uclu olması montaj yapan kişilerin uçları yanlış baglaması ve maliyetının cok olması bırde bunu bakır cubuk ıcıne muhafazalı yapması zor oluyor.bu nedenle ntc ye gecmeyı dusunuyorum.Hazır borulu olanları var.ayrıca 18b20nın uzun mesafede calısabılmesı ıcın pullup dırencını cok dusuk tutuyorum.bundanda korkuyorum.ilerde sorun olur diye.Ama 3 aydır calısan devre var test amaclı.bır sorun yok.bakalım ılerde sorun cıkarmı.işi rikse atmak istemiyorum.Yerli malının kullanımını arttırmak ıcın kalıtelı urunler cıkarmalıyız dıye dusunuyorum.Yorumlarınızı beklıyorum.
selamlar

rf

NTC'lerin yada loadcell'lerin uzun mesafelerden ölçülmesinde westone bridge kullanılır.
NTC köprü konfigurasyonu çeyrek köprü yani yani dirençlerden birtanesi etki altında kalan olmalıdır.

Köprü + Pasif Filtre +  Enstrumantasyon Anfisi + 2. yada 3. Dereceden Aktif Filtre + En az 12Bit ADC ile çok iyi sonuçlar alırsın.

Köprü : westone bridge
Pasif Filte : RC Filtre
Enstrumantasyon Anfisi : Analog Device Firmasından AD620 yada daha yeni bir seri AD8221 olabilir. Yada üç adet op07 ile kendin yapabilirsin.
Aktif Filtre : OP07 ile tasarlanmış Cutoff Frekansı oldukca düşük Ör: 10hz.

İyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla,
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/