mp4'ü 5v ile beslediğimde ses az çıkıyor...?

Başlatan mustafa_cmbz, 21 Ocak 2009, 14:44:45

mustafa_cmbz

arkadaşlar elimde bir adet mp4 var ördek avında kullanmak için 12v 3v konvertör yaptım ilk başta 3.6v çıkış verecek şekilde ayarladım baktım çalarken low power yazısı çıkıp kapanıyordu daha sonra 4.48v çıkış verecek şekilde dirençler ile biraz oynadım bu seferde ses az geliyor ve çalmaya başladıktan bir süre sonra kapanıyor...12v adaptör ile besliyorum yine aynı şekilde ses az çıkıyor...bende voltajı 5v'a çıkarmaya karar verdim baktım yine aynı sorun var bende sizlere danışmak istedim...

yanlız voltajı mp4'ün pilini söküp pilin giriş yerlerinden veriyorum.usb girişinden 5v verince sesi yavaş yavaş kısıyor..sizce sorun nedir_?

ilker_32

Mp4'ü beslediğin kaynak kadar kararlı bir beslemen olması gerek. Besleme gerilimini bir miktar yükseltirsen kapanma olmaz, hafif ısı artar ve bir süre sonra Mp4 %90 bozulur. Ölç tart sonra yap. :)

mustafa_cmbz

hocam mp4'ü aküden anfiyide güçkaynağından beslediğim zaman çok süper ses çıkıyor...

yanlız şahış tek akü kullanmak istiyor peki bunun için ne yapabiliriz_? tek aküden beslediğim zaman ses az çıkıyor...

alayli

Tek kaynaktan beslediğinde muhtemelen şaseleme problemi yaşıyorsun. Power'in "-" ucu ile ses frekans kablolarının "-" ucu ile ilgili bir sıkıntın vardır. Ses frekans sinyalini amfiye götüren kablonun GND'sinde  DC akım dolaşmadığından emin ol...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

mustafa_cmbz

sorun anfiden mi kaynaklanıyor dersiniz hocam...eğer öyle ise bu sorunu nasıl aşabilirim_?

ilker_32

Anfi ve Mp4'ü aküden mi beslemek istiyorsun yoksa güç kaynağından mı ve anfi hakkında biraz bilgi verebilirmisin ? Gerekebilir.

mustafa_cmbz

hocam aynen dediğin gibi anfiyi ve mp4'ü aynı aküden beslemem gerekli...bu şekilde yaparsam ses hop.'den az çıkıyor...ayrı ayrı beslersem çok güzel ses çıkışı alıyorum...

bunun dışında aküden 7805 ile regüleli  5v alıp bunu mp4'ün pilini söküp pil girişinden veriyorum normal çalışıyor ama filtre kondastörü attığım zaman (1000uf 16v giriş ve çıkışa ) 7805 ısınıyor...gerçi aküden beslediğim için gerek varmı bilmiyorum...

birde ilker hocam bu abimiz birde kuru akü şarj edecek bir devre  istiyor devreyi vs. tasarladım ama program ile iligli bir sorunum var damla şarj ile şarj edildiğini biliyorum daha önce okumuştum ama transistörün B'ine uygulanacak olan pwm sinyali ile ilgili bir kaynak vs. bir döküman bulamadım...bu konuda da yardımınızı bekliyorum...aslında komplike bir sistem düşünüyorum maddi açıdan bir çekincem yok ne gerekiyorsa yap neyse değeri veririz diyor abimiz...şu an takıldığım noktalar şarj ve anfi ile mp3 problemi....kolay gelsin...

gevv

birde aşağıdaki devreyi deneyin   normalde şarj devresi ama sadece mp4 çalıştırmak içinde kullanılıyor  farklı 2..3 modelde denemiştim sorun olmadı

https://320volt.com/basit-usb-sarj-devresi

askuzucu

av için bu cihazların kullanılması etik değil, üstelik yasaktır...

mustafa_cmbz

o benim sorunum değil ben sadece akü ile beslenmesi için gerekli olan regüle kısmını yapmak ile mükellefim....ister evde çalıştırır ister arabada...av mevzunda yasak olması beni bağlamaz o avcılık ile uğraşanları bağlar...

ayrıca gevv hocam yardımın için çok teşekkürler...

askuzucu

seni bağlamıyor ise buraya av amacı ile kullanılacağını yazmamalısın.
beni bağlıyor çünkü milli parklar ve doğa koruma mühendisiyim.
lütfen üsluba da biraz dikkat...

mustafa_cmbz

allah allah....av için yazsam ne değişecek av için değil değil yazsam ne fark edecek.avlanacak olan adam bunu kafasına koymuşsa yapar.kim önüne geçecek_?

askuzucu

Alıntı Yapav için bu cihazların kullanılması etik değil, üstelik yasaktır...
böyle bir konuda bu cümleyi kullamak zorundayım hepsi bu....amacım seni yargılamak değil.ama  şunu da düşünmek gerekir, birisi sana deseki bana bir uzaktan kumanda yap.hasmımı havaya uçuracağım.yaparmısın?tabii ki hayır.
neyse bu meseleyi artık uzatmayalım...

mustafa_cmbz

bu konuda duyarlısınız farkındayım ama bana söylenen bu ustam rica etti bende bir kaç çalışma yaptım...elbette yaptığımız doğru değil ama verdiğiniz son örnek ile bu mesela arasında çok fark var...bencede bu konuyu kapatalım...iyi çalışmalar...