rs485 haberleşme sorunu yardım edin lütfen

Başlatan veysel46, 31 Ocak 2009, 11:15:04

veysel46

Merhaba arkadaşlar:
konuya nasıl başlayacagımı bilmiyorum ama direk aklıma geldiği gibi başlayayım kafamda tasarladıgım bir proje var bu proje geregi mesafe uzun bu nedenle 485 entegresi tabiki 232 de olacak
  ben bunun için ilk önce adım adım gitmek istememden dolayı pc-232-pık haberlesmesini basarıyla yaptım pc'den giden veri 232 aracılıgıyla pık ulasıp isteneni yapıyor ve giden veriyide aynen geri gonderiyor ,bu gonderiler harf rakam dek bin fark etmıyor alıyor ve gonderiyor hatta kelime(ahmet mehmet vs. rakam (12345,123 vs.) baglantıda sadece rx-tx-gnd var yani 2,3,5 nolu com pinleri baglı
fakat pc-232-485-485-pık haberlesmesınde ise veri gonderirken birseyler gidiyor pık işlem yapmıyor kontrol için geri pc geldiginde giden verinin benim gonderdigimle alakası yok fakat nadiren benim gonderdigim veri dogru olarak geliyor oda sadece tek rakam veya harf(yani ahmet değilde sadece a gidiyor)bende bu devrede pık yeniden belli bir zaman sonunda veri gondermesi istedim gordumki pık pc veriyi saglam gonderiyor o zaman sunu anladım veri pık dogru gitmiyorki bana geriye dogru gondersin  bu 485 baglantısında com portun 2-3-5-7 nolu ucları kullanıldı /7 nolu uc rts denenmiş neden kullanıldıgını bilmiyorum kullanmışlardı bende kullandım)

şimdiden herkese teşekkür eder goruslerinizi bekliyorum saglıcakla kalın

eLectronbLue

Devre şeması ve yazılımı eklersen daha rahat yardım alabilirsin

lojikmemo1

Biraz daha detay verirsen belki çözüm bulabiliriz.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.