ulrtasonik sensör

Başlatan ubahcivan, 06 Şubat 2009, 12:42:23

ubahcivan

Elimde ultrasonik alıcıcsı ve vericisi var bunla bir sen sör yapmak istiyorum.
Mesafe 10cm-200cm arasıda olacak. Devre konusunda yardım edederisiniz.
Çalışma mantığı nedir?

timpati

ne sensörü? mesafe mi ölçeceksin, hareketli nesne mi algılayacaksın? yoksa hayalet mi avlayacaksın? neyi sens edeceksin?

ultrasonik sensörler konusunda "çalışma mantığı"ndan bihabersen önce ne yapacağına karar ver. böyle bir karar verebilmek için bile bazı şeylerden emin olmak gerek, emin olmak içinse azıcık da olsa bir şeyler bilmek gerek. bu durumda ya sen şimdi gidip, elinin altındaki interneti ve arama motorlarını kullanarak bazı ön bilgiler arayacaksın ya da senin yerine zamanında araştırmış, öğrenmiş, bununla ne yapacağını bilen birine elindekileri teslim edeceksin; o yapacak.

şimdi ben desem ki,

"yolda yürürken bir at nalı buldum, gerisi herhalde 3 nal bir at'a kaldı, nasılsa biraraya getiririm. şimdi kim bana ata nasıl bineceğimi anlatacak?"

ne farkı var?
why mr. anderson, why ?

ubahcivan

@timpati
Siz biraz saygıyı  aşıyorsun.
Bu bir forum sitesi ise ve birşeyler başlaşıyorsa bazı kişiler bilmedikleri soracak, bazı kişilerde bildikleri paylaşacak. Yoksa forumun bir anlamı olmaz.
Benim araştırmadığımı nerden bilyorsun.
İkinci burasıda bir araştırma forumu değilmi ?
saygılarımla

erkan614

ben hareket algılamak istiyorum bunu nasıl yaparım hiç araştırma yapmadım
daha önce bu konu ile alakalı bi link bilen varsaverebilirmi araştırmaya nerden nasıl başlamalıyım?
bu konu benim için 3.5 saat önce birden bire buyuk bir önem arz etmeye başladı.
nerelereri araştırmalıyım??

timpati

haklısınız, insanlar bilmediklerini soracak, kaldı ki soru sormanın da bir adabı vardır. şimdi ben bildiklerimi anlatırken karşımdakinin bunu anlayacağından emin olabilmeliyim. yani onun da bazı ön araştırmalar yapması gerekiyor.

şimdi sizin üzerinizdeki yükü başkalarına yüklemek istemeniz ve onların zamanını çalmaya kalkmanız saygısızlık değil de benim verdiğim cevap mı öyle oluyor? üstelik yol gösterdim de.

ben saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum. gayet kibarca ne yapılması gerektiğini ve ortadaki yanlışlığı vurguladım.

konuya gelelim, elinizdekinin ne işe yaradığını (adı dışında ki onu da yalan-yanlış yazıyorsunuz) bilmiyorsanız, devresiyle nasıl başa çıkacaksınız?
why mr. anderson, why ?

erkan614

mesajı yazdıktan sonra ki uzun araştırmalarım sonucu ultrasonik sensorun benim istediğim algılama işlemini yapamıyacağını gördum
yardımlarınız için teşekkurler

ubahcivan

@timpati
ben sorumun açık olduğunu düşünüyorum.
ama siz anlamadınsanız soruyu bir daha sora bilirim.
sensörlerin önünde yani 10cm ile 200cm arasıdan bir cisim varsa lojik 1 verecek yoksa lojik 0 verecek bir sensör yapmayı düşünüyorum. (burada optik kullanamıyorum )
çalışmasıda ise;
40 kHz frekansı süreklimi göndermek gerekiyor yoksa belli bir süre mi gönderilmesi gerekiyor .
zanten yaptığım araştımalarım hepsınde hep aynı devreler var faklı düşüne var mı diye bir şeyle sormak istedim.
bir de şu demegojiden vazgeçseniz sizin  için iyi olacak.
cevaplamaya layık görmüyorsanız cevaplamayabilirsiniz. böyle insanları aşalayıp,küçük düşürücü cevaplar bu forum sayfası için hiçte yakışmıyor.
soruyu cevaplamak istiyorsanız ve soruyu anlamadıysanız, anlamak için sorular sorabiliridiniz. saygılarımla
(konuyu uzatmak istemiyorum. ) iyi çalışmalar.

timpati

tek sensör kullansaydın önce sinyali verip keserek aynı sensörü bu kez alıcı olarak kullanacağından sinyalleri kesikli verecektin. hem alıcı hem vericin olduğuna göre sinyallerin sürekli olacak. bu arada US sensörlerin harcadığı enerji fazla değil. pille beslemede bile uzun süre çalışabilirler.

yalnız, şu 10-200cm meselesi biraz kafa karıştırıyor. normalde bu tip sensörler örneğin alarm için kullanıldığında kapalı bir alandaki durum değişikliğine bakar; mesafe ölçümünde önüne gelen ilk nesnenin uzaklığını ölçer. sinyallerse alıp başını gider, taa ki herhangi bir nesneden yansıyıp gelene kadar. ancak o zaman alıcı sensör işe koyulur. fakat senin uygulamanda mesafe için bir sınır var. uygulamadaki zorlukları aşmak için alıcı ile verici arasındaki açıyı çok iyi ayarlaman gerekecek.
why mr. anderson, why ?

ubahcivan

@timpati
teşekkürler

bigbey

Alıntı yapılan: "ubahcivan"
sensörlerin önünde yani 10cm ile 200cm arasıdan bir cisim varsa lojik 1 verecek yoksa lojik 0 verecek bir sensör yapmayı düşünüyorum.

Önce Tx'ten 40 khz bir pals vereceksin verme işlemini kesip dinlemede bekleyeceksin. Bunu yaparken Timer çalıştırman gerekecek timer sayacını başlatacaksın 10 cm ye denk düşen sayı'dan sonra sinyal gelmesini bekleyeceksin. taa ki 200 cm lik süre geçene kadar alış olmasını bekleyeceksin bu süre sonunda bilgi gelmez ise yeniden sinyal gönderip kesip tekrar bekleme işlemi yapmalısın. eğer sinyali devamlı gönderirsen Tx sinyali Rx sinyaline direk ulaşacağı için yanılma olur.
TA6R

ubahcivan

@bigbey
teşekkür ederim
ben sürekli sinyal gönderiyordum. buda istediğim sonuçu vermiyordu.
en son bilim teknik dergisinde gördüğüm devrede karar kıldım
onu deneyeceğim.
iyi çalışmalar.

muat

@ubahcivan

Bilim Teknik dergisindek devreyi denediniz mi?
Denediyseniz sonucunu buraya yazar mısınız?