smps tasarımı için gerekenler

Başlatan erkan614, 25 Mart 2009, 12:43:48

erkan614

iyi günler
smps tarafoları neye göre hesaplanır?
bu soruyu sormamın nedeni birçok yerde birbirinden farklı birçok şema var elektronik mazemeler kolayca temin edilebildiğinden şu an için benim karşıma en muamma olarak trafo ve ayni nüveye sarılmış bobinler çıkıyor, önce bu konuda bilgi sahibi olup sonra diğer tasarım yöntemlerine geçelim
kısaca önce yapılmışı yapıp sonra kendi tasarımımı ortaya çıkarmak istiyorum
not: bu başlık altında bir smps ile ilgili yaşadığım butun problemleri dile getirmek istiyorum sorunlar güncellendikçe geçici mesajlardan link atmayı düşünüyorum

X-Fi

sanıyorum smps trafosunun bobin hesaplamasından bahsediyorsun bunun için bir formül var oda şu;

Npri= V x 10^8   /  4.44 x F x Ae x Bmt

Npri: çıkacak olan sonuç primer sipir sayısını verir

V: primere uygulayacağınız anahtarlamalı voltajın tepe değeri 315V veya 155V olarak alınır şebeke smpslerinde half veya full köprü olarak değişir

F: anahtarlama frekansı

Ae: trafonun gaus oranı (manyetik iletkenlik) trafonun katalog bilgilerinde bulunur

Bmt: trafo kesiti, trafonun katalog bilgilerinde bulunur

çıkan sonuçda primer sipir sayısı elde edilir daha sonra orantı kurarak (trafodaki %5-%10 kayıplarıda hesaba katarak) Npri / Vgiriş den sipir başına düşen voltaş ordanda çıkışda elde etmek istediğimiz voltaja göre sekonder sipir sayısı bulunur.

güç hesaplarındada ise çekilmek istenen akıma göre yeterli güçte trafo seçilir daha sonra tel akım standartlarına bakılarak taşınacak akıma göre en uygun tel seçilir gerekirse litz dediğimiz çoklayarak sarılabilir. trafolarda akımın telin yüzeyinden gittiğini biliyoruz yüzeyi arttırmak için çoklu tel kullanmak daha verimlidir.

saygılar
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

gallavi

Nüve konusu biraz muamma malesef piyasadaki coğu ferit nüvelerin yapıldığı malzemenin manyetik özellikleri belirsiz ama yüksek frekanslı bi smps yapmayı düşünmüyorsanız bu çokta etkilemez sizi  standart trafo ebatları var genelde simens ( epcos) referans alınarak ebatlar söyleniyo tasarımda kullanacağınız topolojiye göre ve muhtemelen kullanılacak entegreye göre hesapları datasheet lerden bulabilirsiniz flyback ve forvard en çok kullanılan topoloji eğer tekbir voltaj çıkışı olacaksa flyback yeterli ama birden fazla çıkış olacaksa forvard topolojisi işinizi görebilir kolay gelsin
DemirHan=gallavi;

erkan614

öncelikli yapmak istediğim devre budur

51M rirencin yanındaki kcapasitenin kodu 2J103J dir 100n olması lazım
tarfo primer .3mm çap 126 sipir içe sarılı sekonder çiftlenmiş .6mm 12 sipir olarak dışa (primer sargılarının üstüne) sarılmış
nuve iç ve dış çapı konusunda şuan bişi söyleyemiycem ama kabaca iç çap 14mm dış çap 20mm civarı

bobinler 5mm iç çap 8.5mm dış caplı nüveye
L1 0.5 sipir 0.50mm çap (nuvenin içinden sadece geçiyor sipir bile atmamış)
L2 2.5 sipir 0.35mm çap (sarı renkli)
L3 2.5 sipir 0.35mm çap (kırmızı renkli)

spot lambası devresi için tasarlanmış bir smps olduğundan çıkışı doğrultma gereği duymamışlar

burda bilmediğim trafo ve bobin değerleri nasıl oluşturulur X_Fi nin verdiği bilgilere göre bi analiz etmeye çalışıcam

bu devrede bobinlerin ve trafo bobinlerinin yönü varmı varsa neye göre belirlenir

bymrz

Arkadaşım bende TopSwitch lerle smps yamaya çalışıyorum...
Fakat bendeki sorun da ısı sorunu.

Top249Y deki, trafodaki ve çıkış diyotundaki ısı çok yüksek nedense.
Hatta çıkışa 20Amper200V luk bir diyot bağladım, soğutucu da bağladım ama yinede fazla ısınıyor.

Trafo ve Top249 daki ısı da 50C yi geçiyor...
Sorun ne olabilir acaba, tecrübesi olan arkadaşlar püf noktalarını paylaşırlarla sevinirim bende...

Bu arada çıkışım 24V 2.5 A....

uardal

alone kardeş bende top 250 ile bi devre yapmıştım deney amaçlı ve ilk denemem için güzel sonuç aldım diyebilirim hatta baya şey öğrendim, burada spir sayıları çok önemli diye düşünüyorum, mesela spir sayısı biraz az veya fazla sarsanda devren aynı voltajı verecektir fakat çektiğin akıma göre duty cycle oranını iyi ayarlatamazsan sorun olacağını düşünüyorum, belkide sorunun bundan kaynaklanıyor, osilaskopun varsa bi kontrol et derim.bu arada nüve boyutunda çok önemli flyback lerde nüve tam verimi ile kullanılamıyor diye biliyorum.

iyi çalışmalar

bymrz

hocam duty oranını ayarlayan faktör direk olarak sipir sayıları mı acaba?

yada duty yiy ayarlayan faktör ne?  :)

Bu arada hocam kullandığım trafonun nüve boyutu 29,5 x 33,5 mm gibi birşey...

X-Fi

duty cycle darbe boşluk metoduyla çıkış voltajını ayarlar periyoda oranla duty cycle %50 ise max dur %99 ise min. bu değişmeyide çıkışdan alınan geri besleme sağlar ama iki konumdada ısı oluturmaz elemanlarınız ısınıyorsa farklı bir sorun var demektir. anahtarlama sinyali doğru değildir ve mosfetler aynı anda açıyordur veya bir köprü tam kapanmıyordur bunlar ısı yapar çözüm bulmanız için osilaskop şart pwm nin açık şemasınıda eklerseniz bilindik bir yanlışlık varsa düzeltmeye çalışırız  ;)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

bymrz

hocam şema yanımda değil, ptesi gönderebilrim anca. fakat şema zaten power integrations ın kendi  şemalarından biri. Yani tek farklı şey trafo. Trafoda sorun olabilir diye düşünüyorum, fakat trafonun ısınmasıyla TOP249 un ısınması arasındaki ilişki ne olabilir... Sonuçta çıkıştan 50-60 W kadar bir güç çekiyorum...

bs

Aşağıdaki linkte smps de kullanılan trafo ve bobinlerin hesaplanması ile ilgili programlar ve açıklamalar var.(ferrit,toroidal,current transformer v.s)

http://rapidshare.com/files/216049220/smps_trafo_hesaplama.rar

bymrz

şemayı unutmuşum hemen ekliyorum hocam...

murbay

Mutlaka biliyorsunuzdur ama ben yinede hatırlatayım...
pi expert programı smps tasarımı yapıyor
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

bymrz

Alıntı yapılan: "murbay"Mutlaka biliyorsunuzdur ama ben yinede hatırlatayım...
pi expert programı smps tasarımı yapıyor

tabi ki zaten onunla çalışıyorum...

SiVRiSiNEK

TOP200Y ile 85-265VAC giriş 24VDC 250mA çıkış smps yapabilirmiyim?
datasheetindeki örneklerde enfazla 15V gördüm

xenix

Yapabilirsin, istersen 3-5 kV üreten bir kaynak bile yaparsın. Control pini 5V civarı olacak şekilde duty cycle ayarlıyor, istediğin sekonder sargı sayısını kullanarak istediğin gerilimi üretebilirsin.