Televizyonum ikide bir kapaniyor

Başlatan rck8942, 30 Nisan 2009, 21:30:08

cetinkaya

slm  arkadaslar bizim sony marka eski bir tv miz var ve bazen durduk yere tv kendiliginden kapaniyor fisini cikarip yeniden soktugum da geri aciliyor bazende iki üc sefer cekip sokmam gerekiyor fisini sizce ne olabilir ? acaba trafosu bozulmak üzeremi ? yada baska birsey olabilirmi ? yardimlarinizi bekliyorum

mustafa_cmbz

eğer kapanmadan önce çat diye bir ses çıkıyorsa trafo atlıyordur...ama bir anda bahsettiğim sesi çıkartmadan kapanıyorsa büyük ihtimal ile kondastör arızası vardır...besleme çıkışındaki kondastörleri ve besleme katınadaki entegrenin çalışmasını sağlayan osilatör kondastörlerini değiştirmeni tavsiye ederim...iyi çalışmalar...

teknikelektronikci

tv ne kadar eskin beslemede smps mi var trafo mu var ? arada bir kapanmasinin sebebi besleme katida olabilir veya diger katlardaki kisa devreden kaynaklanan kapnmalarda ollabilir tabi gene bu isde mustafa daha iyi :) biraz daha bilgi verebilirseniz daha cok yard. olabiliriz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

trademy

arkadaşlar benim yumatu marka televizyonun sesi çok cızırtılı çıkmaya başladı. televizyonu açtıktan bir saat sonra seste bi miktar düzelme oluyor fakat tam bir düzelme değil bazı kanalların sesi hiç anlaşılmıyor. acaba ne yapmam lazım. önerileriniz...

rck982 arkadaşım umarım problemini çözersin...

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "trademy"arkadaşlar benim yumatu marka televizyonun sesi çok cızırtılı çıkmaya başladı. televizyonu açtıktan bir saat sonra seste bi miktar düzelme oluyor fakat tam bir düzelme değil bazı kanalların sesi hiç anlaşılmıyor. acaba ne yapmam lazım. önerileriniz...

ses katındaki entegrenin ayaklarını kontrol et soğuklehim varmı yokmu diye....onun haricinde ses katındaki kondastörlerde şişkinlik varsa onları değiştir...birde hop. kontrol et hop. kağıdında yırtıklık varsa ondan da yapma olasılığı var... bunların dışında eğer uydu alıcısı kullanıyorsanız ve tv'nin sesini son ses açıp kullanıyorsanız ses açıp kapama işlemini de  reciverden yapıyorsanız buda sizi yanıltabilir ama bahsettiğiniz arıza sanırsam zamanla ısınan ve karakteristiği değişen bir malzemeden dolayı oluşuyor...

gladi

Alıntı yapılan: "trademy"arkadaşlar benim yumatu marka televizyonun sesi çok cızırtılı çıkmaya başladı. televizyonu açtıktan bir saat sonra seste bi miktar düzelme oluyor fakat tam bir düzelme değil bazı kanalların sesi hiç anlaşılmıyor. acaba ne yapmam lazım. önerileriniz...

pirensip olarak arafrekans arızasıdır ... bobin rezonans devreleri zamanla değişebiliyor tekrar değişim veya ayar yapılabilinir .... bir de modelleride önemli yeni modellerse 5,5 mhz  ayarları B/G bant ayarları var ... eprom hatasıda olabilir ... olabilirde olabilir
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

cetinkaya

arkadaslar ilk önce cevap lariniz icin cok tesekkür ederim tv 92 model sony icinde smps olup olmadigini bilmiyorum ama dedigim gibi arada bir yapiyor ve kapanirken cat cat diye ses cikarmiyor sadece gidip geliyor ama her zaman olmuyor bu tv nin takili olan fisinde de fazla yük bagli değil

gladi

Alıntı yapılan: "rck8942"arkadaslar ilk önce cevap lariniz icin cok tesekkür ederim tv 92 model sony icinde smps olup olmadigini bilmiyorum ama dedigim gibi arada bir yapiyor ve kapanirken cat cat diye ses cikarmiyor sadece gidip geliyor ama her zaman olmuyor bu tv nin takili olan fisinde de fazla yük bagli değil

mustafa_cmbz   arkadaşın dedikleri yaptınız mı ? ... özellikle beslemedeki kondansatorleri değiş ... sonra tekrar duruma bakalım
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

cetinkaya

Tamam ins. bakacagim geri cevap yazarim sizlere sagolun

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "gladi"

pirensip olarak arafrekans arızasıdır ... bobin rezonans devreleri zamanla değişebiliyor tekrar değişim veya ayar yapılabilinir .... bir de modelleride önemli yeni modellerse 5,5 mhz  ayarları B/G bant ayarları var ... eprom hatasıda olabilir ... olabilirde olabilir

ara frekans katı arızasıda olabilir onu atlamışız...çözümü seramik uçlu tornavida ile tv'yi otomatik arama yaptırırken bu bobinlerin kömür nüveleri ile ayar yapmak....eğer ayar tutmuyorsa yada yine kaymalar oluyorsa ya o bobinin aynısından bulup yenisi ile değiştir yada o bobinin ayaklarına 15pf 18pf arası bir mercimek kond. bulup parelel alltan lehimleyin...faydası olacaktır...iyi çalışmalar...

erkmenliharun

arkadaşım tv kapandıktan sonra ön panel ışığı yanıyormu yanmıyorsa beslemede tda nın veya str nin yanında yarım watt kohm çinsinde iki direnç vardır onları yeni ile değiştir.eğer ışık yanıyorsa eht trafosunun trasistörün de soğuk lehim olabilir.kolay gelsin

erkmenliharun

senin arızada besleme katıdaki arızadan kaynaklanıyor şemasını bul orjinal parcaları tak birde ses çıkış katıda transistörlüdür onlarda değişmiş ise orjinalini tak düzelir.