Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

graghic lcd 12864h-2k

Başlatan ridahab, 13 Aralık 2003, 22:20:11

ridahab

arkadaşlar,
elimde 12864H-2K  grafik lcd var kontroloru  KS0108. nette aradım 12864H var

fakat 12864H-2K olarak bulamadım. birtek antrak sayfalarında var, fakat ordaki PG12864F. yani proteusta olan lcd . fakat onun kontroloru farklı.
acaba bendeki lcd nin bacak bağlantılarının

nasıl olduğunu  yazabilirmisiniz.
teşekkür ederim
saygılar

yas

Selam, ridahab
Bu adreste http://www.skippari.net/lcd/ks0108.html söylediğin grafik lcd'yi
paralel porttan

çalıştıran bir bağglantı şemasıda mevcut eğer olurda bir işlemci
ile bu Glcd'yi çalıştırırsan nasıl yaptığını anlatırmısın. Çünkü kendi yaptığım
denemelerde görüntü alabildim fakat tam

başarılı olamadım. PC'nin paralel portundan
yaptığım uygulamalarda sorunsuz çalıştı.
Kolay

gelsin.

ridahab

aziz dostum yas,
gönderdiğin glcd 12864A bendeki 12864h-2k  bacak bağlantıları farklı nette aratırsan bağlantılarının

farklı olduğunu göreceksin. sen çalışmalarını hangi GLCD ile yapıyorsun.  proteus 6 da picbasic-plus için örnek var. hatta .bas dosyası bile verilmiş. ben ona heveslendim . fakat ondaki lcd 12864

AMPIRE . bun edenle ben elimdekinin (12864H-2K) bacak bağlantılarını bulabilirsem onu deneyeceğim.
tabiki sonuc alırsam her isteyene nasıl gerçekleştirdiğimi anlatırım. bu form zaten

bunun için.

saygılar

yas

Selam, ridahab
Benim elimdeki Glcd nin de üzerinde 12864h-2k yazıyor. Üzerinde iki adet KS0108
bir adet

KS0107 mevcut Ben bu Glcd yi yukarıdaki bağlantı ile çalıştırabildim
fakat işlemci ile çalıştırdığımda sorunlar çıktı.
Çalışma esnasında (Deneme Boardu üzerinde) CS1 ve CS2 uçlarını

Vdd'ye
verip çalıştırdıktan biraz sonra CS1 ve CS2 yi geri yerine alınca doğru çalışıyor.
Denediğim uygulama Proteusun içerisindeki PicBasic Plus klasörü içindeki
örnek

uygulama.
Artı CS2 veya CS1 in herhangi birisini bağlamadığım zaman Glcd nin doğal olarak
yarısı çalışıyor, ama doğru çalışıyor. Anladığım kadarıyla PicBasic Plus

derleyicisinin
üretiği hex dosya Bu model Glcd yi doğru çalıştıramıyor. Kendimde bir çok include
dosyası oluşturarak sayısız denemeler yaptım fakat sonuç değişmedi.
Kolay gelsin

ridahab

selam yas
bu GLCD yi paralel portta sorunsuz çalıştırmıs isen işlemci ilede çalıştırman gerekir.
sendeki ile aynı

GLCD olmasına sevindim enazından ayak bağlantıları doğrulanmış oldu. kısa zamanda deneyip sana çalışmalarımı bildireceğim
kolaylıklar, saygılar

mhk

Grafik LCD için proteus uygulamaları http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP/files/MHK/ adresinde buşabilirsiniz.

Grafik lcd için elinizde bulunan KS0107 ve KS0108 çipsetli Grafik Lcd için düzgün görüntü alamıyorsanız, CS1 ve CS2 uçlarına değil kapısı bağlamayı unutmayın. Bu bağlantıları doğru

yaptığınızda proteus simulasyonunda ne görüyorsanız , uygulamada da onu görebilirsiniz
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

ridahab

selam mhk,
ilgine teşekkür ederim. dediğiniz adreste gönderdiklerinizi aldım ve inceledim. fakat sorunuma çare

olamıyor. cs1 ve cs2 değil kapısını nasıl bağlayacagım. ayrıca piyasada 12864H-2k GLCD var bu lcd ye uygun bir uygulama verebilirmisiniz.

saygılar

mhk

Sevgili ridahab , Sevgili yas arkadaşımızın yukarda verdiği şemayı sadece 2 değişiklik yaparak olduğu gibi uygulamalısın. Bu

değişiklikler, CS1 ve CS2 uçlarına not ( değil ) kapısı bağlamandır. Bunun için 7404 entegresi kullanabilirsin. 7404 entegresi 7 nolu ucu GND, 14 nolu ucu Vcc , 1nolu ucu not giriş, 2nolu ucu

not çıkış, 3 nolu ucu not giriş,4 nolu ucu not çıkış, sadece bu uçları kullanacaksın. Benim elimde de 12864H-2K grafik LCD var. Ben çalıştırıyorum. Yapacağın değişikliği açıklayacak olursak,

yukardaki şema doğrultusunda CS1 ucuna 7404 ün 2 nolu ucunu bağlayacaksın. CS2 ucuna ise 7404 ün 4 nolu ucunu bağlayacaksın. Mikrokontrol ucunada ( CS1 ve CS2 kontrol uçları ) CS1

için 7404 ün 1, CS2 için  7404 ün 3 nolu uçlarını bağlayacaksın. Pic basic plusta yapılmış örnekler var birini yükle ve dene. Pic basic plusta,  Include "PROTON_4.INC" gibi dosyalar

tanımlama dosyalarıdır. Bu dosyaları açarak grafik lcd için hangi uçların nereye bağlanacağını öğrenebilir yada senin bağladığın uçları oraya yazarak tanımlama yapabilirsin. Umarım grafik lcd ile

grafik çizebilirsin. İyi çalışmalar.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

ridahab

sevgili mhk.

şimdi anladım teşekkür ederim. kısaca cs1 ve cs2 ucları değillenecek.  deneyip sonucu

bildireceğim

saygılar.

ridahab

arkadaşlar
beceriksizliğime verin BECEREMEDİM . ne yaptıysam olmadı. neler yaptığıma gelince,
programımı

yazdım PROTON_G4.INT dosyasındaki

DEVICE = 16F877
       XTAL = 4

LCD_DTPORT = PORTD
      LCD_RSPIN =

PORTC.1
      LCD_ENPIN = PORTE.0
      LCD_RWPIN = PORTC.0
       LCD_CS1PIN = PORTE.1
      LCD_CS2PIN = PORTE.2
       LCD_TYPE =

GRAPHIC
      INTERNAL_FONT = ON
      FONT_ADDR = 0

bölümü programımın başına ekledim sadece bukadarlık bölümü ekledim. portları devreme göre duzenledim.

diğer satırlar beni ilgilendirmiyor.

derledim ve proteusta simule ettim gayet güzel çalışıyor. ilgim arttı . Uygulamaya gectim sizler yardımcı oldunuz. fakat hayal kırıklığı. uygulamada

sonuc alamıyorum.

neyi hatalı yaptım. 12664H-2k glcd nin arkasındaki minik entegrelerden biri patladı.
elimde XIAMEN   GMD12864A GLCD var onu deneyeceğim. başına bir

bela gelmesin diye size danışıyorum

kolay gelsin
saygılar

yas

mhk hocam önerin ve yardımların için çok teşekkür ederim.
CS1 VE CS2 değillenince herşey düzgün çalıştı.
Hatta

sadece 0 volt ile +5 volt arası gerilimi ölçen ilkel bir
scope uygulamasıda yaptım ve çalıştırdım. Geliştirebilirsem Projenin
tamamını bir yere upload edrerim.

Sevgili ridahab

patlayan entegre ICL7660 polarite çevirmeye yarıyor
aynı zamanda Vout (-10v) voltajını sağlayan elemandır.
Bence senin glcd daha önceden arızalanmış olabilir.

Bir sorum

olacak, glcd  veya lcd üzerindeki görüntüyü nasıl kaydırırız (shift ederiz)
Bascom 8051 de bunun için "shift lcd" komutu vardı. Pic basic için bir fikri olan
varmı. Yoksa asm kodları ile

nasıl yapabiliriz

ridahab

sevgli yas
senin adına sevindim. sen başardın kurtuldun.
artık lcd ile helalleştik o mevta oldu yenisini alıp senin

önerdiğin devreyi tekrar deneyeceğim
bu arada sen paralel portu kullanıyorsan PC kullanıyorsun bilgiyi nasıl bir programla paralel porta iletiyosun. önerdiğin devreyi pic ile denedinmi. denedi

isen bağlantını nasıl yaptın.

benimle uğraşmaktan yoruldunuz ama insan kafayı bir takmaya görsün uyurken bile aklına geliyor.

teşekkürler

ridahab

yas arkadaş
özür dilerim daha önceki post ta verdiğin adresten programı indirdim. atlamışım
sağol

ridahab

herkese teşekkürler.
nihayet glcd yi çalıştırabildim. usta sözü dinle inadına kafanın dikine gitme. bir

daha
öğrendim.
selam ve saygılar

byka

DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php