TOPSwitch-GX ile akim sinirlamali calismak.

Başlatan salim ALTIN, 18 Mayıs 2009, 10:39:56

salim ALTIN

Merhaba.
Top Switch ile akim sinirlamali calisma deneyimi olan arkadas varmi. Bu konuda neler soylenebilir.
Ihtiyacim olan UC3842 - UC3844 lu devrede oldugu sekilde akim sinirlamali calisan bir power suply. Fakat ben hic TOP switch li boyle bir uygulama yapmadim ve karsilasmadim.
UC3842 ile 250W power da (12 Volt 13 A) cikis arti ve eksiyi calisirken kisa devre edebiliyorum. akim sinirlamali oldugundan hic bir problem yasamadim.
Benzer bir uygulama icin top 249YN kullanmayi (elimde o var yanliz) dusunuyorum. Fakat  elde edecegim sonuctan emin değilim.
Bu konuda deneyimli olan arkadaslar tecrubesini paylasabilirlermi.

Soyle diyor power int :

EXTERNAL CURRENT LIMIT (X) Pin: (Y, R or F package
only)
Input pin for external current limit adjustment, remote
ON/OFF, and synchronization. A connection to SOURCE pin
disables all functions on this pin.
MULTI-FUNCTION (M) Pin: (P or G package only)
This pin combines the functions of the LINE-SENSE (L) and
EXTERNAL CURRENT LIMIT (X) pins of the Y package
into one pin. Input pin for OV, UV, line feed forward with
DCMAX reduction, external current limit adjustment, remote
ON/OFF and synchronization. A connection to SOURCE pin
disables all functions on this pin and makes TOPSwitch-GX
operate in simple three terminal mode (like TOPSwitch-II).
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

timpati

bildiğim kadarıyla TOPSW'ler orta seviyedeki güç ihtiyaçları için düşünülmüş (20-60W). temin konusunda int-el'e başvurabilirsiniz.
why mr. anderson, why ?

bymrz

Aynı şey fazlasıyla TOPGX tede var.
L bacağına bağlı olan 2Mohm direnç bunu sağlıyor.(X deki de olabilir tam hatırlayamıyorum)

Birisi Güç sınırı koyuyor, diğeri de akım sınırı. Kısa devre ettiğinde de bişey olmaz, merak etmeyin. Bu dirençlerin yerine bir pot koyarak ta hangi akım değerinde sınırlamak istediğinizi deneyerek bulabilirsiniz..

Kolay gelsin...

gevv

top serisi ile heniz doğru düzgün bir çalışmam olmadı ama hazır satılan bir ürünü test etmiştim kısa devre koruma konusunda bir sorun yoktu bilginiz olsun

salim ALTIN

merhaba.

Alıntı yapılan: "gevv"kısa devre koruma konusunda bir sorun yoktu bilginiz olsun

hazir urunde denedim. cikisi kisa devre ettigin anda tamamen   kesiyor cikisini. yani cikis voltajini sifirliyor. Koruma konusunda sikinti yok.
Ayni isi kucuk omajli bir yuk ile yaptigimda UC3842 de voltaj 6 volta kadar dusuyor ama cikista 11 amper gibi bir akim akmaya devam ediyor. benzer calismayi top svitch ile yapmak istiyorum oysa numune de ,  akimi surekli kilacak sekilde değil tamamen cikis sifirlaniyor. Guc siniri asildigi anda.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....