LAZER MESAFE ÖLÇER

Başlatan amuhurcu, 18 Mayıs 2009, 16:53:51

amuhurcu

arkadaşlar merhaba....
1mm hassasiyet ile lazer mesafe ölçer yapmak istiyorum. bunu kendi projemde kullanıcam.. sanayi amaçlı olanlar özellikle mikron hassasiyeti olanlar 1m mesafe değerleri yaklaşık 9000Euro gibi dehset fiyatlar isteniyor... bunu için kendi mesafe ölçerimi (lazer) yaklaşık 1m ve 1mm hassasiyete sahip bi şey yapmak için kolları sıvadım... bu konu ile ilgili bana yardımcı arkadaş var mı acaba... nerden başlanmalı ?

ilginiz için teşekürler..

gcolak

valla hocam proje ile alakası yokda http://www.bitenekadar.com/index.cfm adamlar us satıyor, hoşuma gitti.

amuhurcu

.... onlar ultrasonic... ben ise lazer arıyorum... acaba kamera kullanılsa olur mu....

timpati

tekniğini bilemeyeceğim ama denemek yapmak için lazer cihazlarını nereden temin edeceğini söyleyebilirim. istanbuldaysan merter'e kadar gittin mi rahatça ulaşacağın bir yer:

www.koctaslaser.com
why mr. anderson, why ?

konjuge

lazerle ölçüm cihazlarında yanılmıyorsam optik aynalı ve fotodiyotlu sistemler kullanılıyor ancak ışığın hızı göz önüne alındığında kullanacak malzemenin öyle kolayca bulunabilecek şeyler olduğunu sanmıyorum.

fractal

ben mantığını biraz bliyorum ama uğraşmıştım bir aralar.sanırım ışığın girişim olayından yararlanılıyor.ışığın dalga teorisine göre aynı frekanstaki dalgalar giden ve gelen karşılaştığı zaman birbirini sönümler.onun için duvara tutulan bir ışık kaynağı duvarda halka halka izler bırakır.mesafe için bu halkalar sayılıyormuş...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

xenix

Lineer sensör içeren lazermetreler de var. Örneğin 1*4096 çözünürlülükte cmos sensör ile alet lazerin düştüğü yeri görüyor, ona göre mesafe belirliyor.
Bu sensör yerine webcam yada tarayıcı algılayıcısı kullanılabilir.