Sıfır Geçiş Algılama

Başlatan smyomekatronik, 19 Mayıs 2009, 22:06:41

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Havya için yapacağım devrede sıfır geçişini algılamam gerek, internette baktığım uygulamalar  220v için ben 24v kullanacağım. Elimde havyayı besleyecek ayrı bir trafo var bu trafodan sıfır geçişlerini nasıl algılayabilirim. Resimdeki gibi yaptım fakat çalıştıramadım.

http://smyomekatronik.googlepages.com/pic_havya2.DSN

laylaylom

X10 sistemlerinde sıfır geçişleri zarf dedektörleri ile algılanıyor bildiğim kadarıyla.Zarf dedektörü üzerine yoğunlaşırsan daha sağlıklı olur gibi, hazır devre olarak bilmiyorum ama...Kolay gelsin

bymrz

fractal

http://s1.dosya.tc/zerocross1.rar.html

bu linkteki proteus uygulaması çalışmaktadır.sıfır geçişleri yakalar.mantık olarak yarım dalag doğrultuktan sonrab yada tam dalga gerilimi uygun seviyeye cekip bir transistörü sürmektir.gerilim seviyesi 0.6 v dan daha düşük olduğunda transistör iletimi kesecek ve diğer alternasta 0.6 v gecince tekrar iletime geçer..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Cevaplar için ALLAH(C.C.) razı olsun, saati bitirince denemelere başlayacağım.

fractal

arkadaşlar  ccs c kodları ve proteus dosyası ektedir.ama bir türlü ac sinyalin kıyılmış halini proteustaki osiloskopta göremedim.yardımcı olursanız sevinirim..

http://s1.dosya.tc/finished.php?rnd_id=WWqCVtXA

buda dalga şeklim.sıfır geçiş tetikleme hepsi var ama kıyılma yok:.

buda porgram kodum.hatam nerde anlamadım.proteustanmı kaynaklanıyor

fractal

arkdaşlar bunlarda kodlarım.halen anlamadım bu dalga şeklinin cıkmaması lazım cünkü sıfıra düşerken 0.6 v daha kücük durumlarda transistör kesimde olucak ve high seviyede cıkış olucak.0.6 v ile diğer alternasın 0.6 voltuna kadar high seviyede kalıcak.şimdi traic tetiklenmiş ise zaten pozitif alternası gecirir taki akım sıfıra düşene kadar.eğer daha tetikleme olmassa akımda o a düşerse kesimde olur.şimdi ben ilk yükselen kenarda timer 0 kuyorum birkaç mili saniye triac tetiklmesini kasiyorum böylece traic tetiklenmiş durumdan sıfır akıma geçse bile tetiklemeyi kestiğim için akım olmayacağı için dalga kıyılacak .ama olmuyor.. olmuyor molmuyor.......
,
#include "C:\Documents and Settings\teknik\Desktop\elektronik\triackontrol\triac675\triac675.h"
int kesmem=0;
#int_RTCC
void  RTCC_isr(void)
{
output_high(pin_a1);
set_timer0(0);
enable_interrupts(INT_RTCC);
}

#int_EXT
void  EXT_isr(void)
{
output_low(pin_a1);
//setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_256);
set_timer0(236);

}

void main()
{

setup_adc_ports(sAN0|VSS_VDD);
  setup_adc(ADC_CLOCK_DIV_16);
  setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_256);
  set_timer0(0);
  setup_timer_1(T1_DISABLED);
  setup_comparator(NC_NC);
  setup_vref(FALSE);
   ext_int_edge(l_TO_h);
   enable_interrupts(INT_EXT);

enable_interrupts(INT_RTCC);
  enable_interrupts(GLOBAL);

// TODO: USER CODE!!

while(1)
  {

}

}

fractal

peki bu nasıl böyle oluyor.moc3021 bu sinyal nerden geliyor?
benim proteustamı bir sorun var.7.5 kullanıyorum

OG

Export section yapıp sec dosyasını yollarsan 7.4 sp3 de bakarız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fractal

ben daha bu moc3021 çalıştıramadım.hiç bir tetikleme yokken bile bu moc sinüs sinyal veriyor.proteustan bakıyorum.moc tam olarak ne işe yarar bunu tetiklediğimde nasıl bir işaret görmem lazım moc un çıkışında.ben proteusta bakıyorum nerde nasıl ne şekilde tetiklersem tetikleyeyim hep aynı dalga  şekli.....

fractal

fractal

ya en azından bu moc nedir ne işe yarar onu söyleyinde en azından  proteusta onun çıkışı gözelemleyeyim osiloskopta

OG

MOC, optik izole triyak. Esas triyağı tetiklemekte kullanılır. Gönderdiğin dosyada hex yok, pic çalışamıyor, nasıl kontrol edebiliriz?

fractal

tekrardan ekledim.tam bu moc triac kontrol ediliyor.ama ben bu moc a  proteusta denedim cıkışında hep sinüs var.ne yaprsam yapayım hatta.hiç bağlantısı yokkken bile sinüs çıkışı var anlamadım...
http://www.dosya.tc/triac675.rar.html

OG