3 fazli asenkron motor hakkinda bir soru

Başlatan z, 23 Temmuz 2009, 17:30:26

z

Yildiz bagli 3 fazli motorun milini mekanik olarak kitleyip donmesine izin vermeyelim.

Yildiz noktasi ile fazlardan sadece birisine 12V AC gerilim verelim. Diger iki faz ucu bosta kalsin.

Soru: Yildiz noktasina gore, bosta kalan uclarda kac volt okunur? Neden?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

tam olarak anlamadım nednen boyle bir şeye ihtiyac duydunuz  ama bu şekilde motor titreyerek calısıcagına eminim

gallavi

mili klitlediğiniz için seconderi kısa devre olmuş bi trifaze trafo gibi davranacaktır.seconderden geçen kısa devre akımından dolayı primerde oluşan zıt emk düşük olacağından primerde büyük bir akım geçer boştaki diğer uçları oto transformatör gibi düşünürsek ideal durumda motor mili dönüyor olsa diğer uçlarda 12v olması gerekir (tabi tek fazla dönmeyecektir biz dışardan kuvvet uygulayıp çevirir isek) ama seconder kısa devre olduğu için gerilimler sıfıra gitmeli kuplajın kötü olması ve seconder direncinin mutlak sıfır olmamasından dolayı küçük bi gerilim görüle bilir.
DemirHan=gallavi;

KAZIMUGUR

12 V AC okursun. (azıcık , demir + bakır kayıplarından dolayı , 12 den eksik olur )
Yokmu bir motorun ? denemişsindir . :roll:

Kilitlemesen dönermiydi ?

FullMetal

Bu bir bilmece mi? Neden kilitleme ihtiyacı duydun? Aradan uzun zaman geçti ASM ile uğraşmayalı fakat mono faz ASM yi döndürmek için bile yardımcı sargıya faz farklı akım uygulamak gerekiyor diye hatırlıyorum.

z

Bu soru, isteyene bilmece isteyene son derece karmasik bir problem.

Rotoru kitlememin sebebi rotorun hic konumunu degistirmemesi sartindan.
Mili bosta biraksam kibrasabilirdi.

Ilk soruma 12V civari seklinde cevaplar geldi. Eminmisiniz?

Rotordaki bakir cubuklarinin hepsini sokup sadece sac kismini biraksaydim ve ayni soruyu sorsaydim ne cevap verirdiniz?

gallavi

Kısa devre çubukları çıkarılırsa 12v olur ancak onlar varken ve rotor kilitliyken 0v civarında olmalı bence
z umarım bunu deneyip sonucunu bize bildirirsin  yoksa sıcaklar bitaraftan asenkron motor öbürtaraftan uyku tutmaz artık beni
DemirHan=gallavi;

xenix

Motor 3 fazlı trafo gibi davranır. 3 faz trafoda tek faza 12 VAC verin, diğer iki fazda faz-nötür 6VAC okursunuz. Neden?

A fazına faz-nötür verdiğiniz gerilim o fazın nüve kolunda akı oluşturacak. Bu akı B ve C sargılarının nüvelerine 2 ye bölünerek akacak ve geri birleşecek. Dolayısıyla, B ve C fazlarının nüvelerindeki manyetik alan, A fazının manyetik alanının yarısı olacak.

V=N×S×dB/dt, V=sargı gerilimi, N=sarım sayısı, S=nüve alanı, B=manyetik alan

gerilimler de yarısı olacaktır. B ve C faz nötür gerilimleri 6 VAC olur. B ve C fazlarının fazı aynı olduğundan B-C faz-faz gerilimi 0 volt olur.

KAZIMUGUR

Söz konusu motor , şebekede kullanılan bildiğimiz trifaze motormu ?
----------------------

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"12 V AC okursun. (azıcık , demir + bakır kayıplarından dolayı , 12 den eksik olur )
Yokmu bir motorun ? denemişsindir . :roll:

Kilitlemesen dönermiydi ?

Ayıp ayıp , görende usta sanacak.
Ufak at da cibiler yesin ... :oops:

------------------------

4kW /900 dev. yıldız bağlı bir motora
12V ac verdim.
0.85 A çekti.
Diğer iki uç 0,7 V gösterdi.

Biraz ileri gittim ve
220V ac verdim.
18,5 A çekti.
Diğer iki uçda 13,8 V ac ölçtüm.( yıldıza göre - her birinde )

Motorda tabiiki dönmeye çalışma isteği bile yoktu !
Sadece 18,5 A çekerken çok az , dikkatle dinlenirse duyulacak bir " ınıltı " vardı ...

z

Evet sorudaki motor bildigimiz siradan 3 fazli asenkron bir motor.