Step Motorda Devir Sorunu

Başlatan Tagli, 03 Ağustos 2009, 22:24:02

Tagli

Arkadaşlar elimde daha önce bu başlıkta bahsetmiş olduğum step motor var ve kendi yapmış olduğum (elbette şemasını internette buldum, yani tasarım bana ait değil) L297 + L6203'lü sürücü ile sürüyorum. Merak ettiğim bu motorların en fazla kaç devire çıkabildikleri, çünkü ben kendi denemelerimde çok düşük sonuçlar aldım. Elimde ölçüm için bir aygıt olmadığı için kesin birşey söyleyemiyorum ama saniyede iki tur gibi dönebiliyor full step ile. Half step ile hızda bir artış oluyor ama 2 katına çıktığını varsaysak bile bu 300 devir/dakikanın altında demektir ama forumda 800 - 1000 devirlerden bahsedildiğini okuduğumu hatırlıyorum.

Bu arada, beslemeyi 12 ve 18 volt ile denedim, ikisinde de sonuç aynı. Bilgisayarda çizim yapmadığım için devre şeması veremiyorum, ama internetteki şemalardan farklı değil, sadece TLP521 ile yalıtım var ek olarak. İsterseniz FreePCB ile hazırlanmış PCB tasarım dosyasını (veya resmini) ekleyebilirim.

Motorun resmi bu:

Bu da sürücü devrenin resmi:

PWM'yi 12F675'in timer0'ını kullanarak üretiyorum. Bir trimpottan analog değer okuyup bunu kesme içinde timer0'a yazıyorum. Frekansın üssel artımı sorun yaratıyor olabilir mi? Çünkü mesela son iki hız seviyesini düşünürsek son artımda frekans yaklaşık olarak iki katına çıkıyor. Eğer sorunun frekans artışındaki bu sertlikten kaynaklandığını düşünüyorsanız, bu konuda ne yapabilirim?

Eğer sorun motorun kapasitesindeyse, yani ben bir şeyleri yanlış yapmıyorsam ama bu motordan daha fazlasını beklemem mümkün değilse, bana önerebileceğiniz bir motor var mı? Ve önereceğiniz bu motoru nereden ve kaça temin edebilirim?
Gökçe Tağlıoğlu

Erol YILMAZ

Aynı motoru Allegro nun 3977 entegresi sürse şaşırırsın,
Bu motor benim motor mu diye :D

Heralde bir 3-4 bin devir rahat döndürür :D

fractal

step motorlar ile 6000 devirlere cikmak bile mümkün.benim elimde 1.8n luk seninkine benzer bir step motor var.step sürücü ile 3000 devire cıkabiliyorum.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Tagli

Peki benim sorunum nerede? L297 + L6203 ikilisinin sınırı mı bu (özellikle de micro step özelliğinin olmadığını düşünürsek), yoksa PWM'yi düzgün bir şekilde arttıramadığım için mi sonuç alamıyorum? Tabi bir ihtimal de devreyi kaliteli çıkartamamış olabilirim, sonuçta bu konuda da acemiyim.

fractal, senin kullandığın sürücü nedir?
Gökçe Tağlıoğlu

fractal

hocam bne cok uğraştm bu konuda.kendim akıll step sürücü yapmaya çalştm.hzlanma ve yavaşlama rampası kullandığımda en fazla 200ms de 300 devire ckabiliyordum.ozamanki motorum 30n luk büyük bir motordu.10 rms akım cekiyordu.140 v dc.pwm sinyalleri hemde bunu işleyen devren cok iyi olması lazım.sonra gittim ilk önce ever marka bir step sürücü aldım.şimdi ise programlana bilir lam tehcnologies 3098 aldlı sürücüsnü kullanıyorum.4 adet dijital giriş 2 digital cıkış 1adet analog giriş ve cıkş var.üstelik 2 sigarapaketi kadar.programlamasda cok kolay.microsteping de sanrm 1/128 di enfazla.ama 13bitlik enkoderli servodan daha fazla cözünürlüğü olduğunu söylemişlerdi bana.pozisyonlama icin süperler.diğer türlü kendin yapacaksan olmuyor bu l297 ile sorun ckyor.puls kaçıryor ısınıyor ve rampa olayınıda yapmak zor.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur