Yardım edermisiniz? Yüzey algılayan araç

Başlatan kaptan_tr, 05 Ağustos 2009, 17:32:58

kaptan_tr

Slm. Arkadaşlar ben yüzey algılayan bir araç yapmaya caşılıyorum ama nasıl yapılacağını nereden başlayacağımı bilmiyorum. Pic yada 89c51 de yapmayı planlıyorum.Kısaca araç bir araba olabilir. Masa gibi bir yüzeye bırakıldığında yüzey derinliğini algılayacak ve yere düşmeyecek. Masanın üzerinde düşmeden gezebilecek. Şimdiden teşekkürler...

parda

Merhaba;

Cisimden yansımalı bir optik sensör ile yapılabilir. Örnek olarak CNY70 kullanabilirsin yada hiç uğraşamam dersen otomasyon malzemeleri satan yerlerden cisimden yansımalı bir sensör alabilirsin.

CNY70 uğraştırıcı ama ucuz.
Hazır sensör tak çalıştır ama pahalı olur.

Kolaylıklar.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

XX_CİHAN_XX

Masa gibi düz bir zemin üzerinde düşmeden gezebilmeyi düşünüyorsan ve masa yüzeyi mat siyah değilse ayrıca sensörü yere sıfır seviyesine kadar indirmen problem teşkil etmiyorsa ancak ozaman CNY70 senin işini pratik bir şekilde görür. Çokta güzel olur.
Ancak bu koşullardan biri bile sana uymuyorsa CNY70 kullanamazsın.
Bu durumda alternatif yollar bakman gerekir. İnfrared ve ir alıcı ile algılama yapıp İr ledin şiddetini ayarlıyarak algılamak istediğin derinliği ayarlayabilirsin.
Bununla birlikte mesafemi ve yerden yüksekliğimide ölçeyim dersen ve maliyet sorun değilse ultrasonikte kullanabilirsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

kaptan_tr

peki o dediğiniz sensörü nerde bulabilirm ve nasıl bir devre ile kullanabilirim.

XX_CİHAN_XX

Elektronik malzeme satıcılarında bolca bulunuyor. İstanbuldaysan Karaköy yada kadıköyden temin edebilirsin. Kullanım şekli ile ilgili sitede arama yaparsan bolca örnek göreceksin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

serdararikan

aracın 4 bir yanına alt tarafa yüzeyden yansımalı optik sensörler yerleştirirsin ayrıca aracın ön ve arkasına ister IR ister Ultrasonic mesafe algılayıcılar koyarsın.aracın altındaki sensörler öncelikli kontrole tabi tutulur çünki araç masadan düşmemelidir.youtube de örnek projeler vardı görmüştü.hatta bununla ilgili yarışmalar vardır sarı ve yeşil topları sarı ve yeşil köşelere iteleyerek yerleştiren bir borot vardı.robot hem masadan düşmüyor hemde topları yerleştiriyor.aratırsan bulursun videosunu.

kaptan_tr

peki bana bir link verebilirmisin. ben aradım pek birşey bulamadım ama.

serdararikan

http://www.youtube.com/watch?v=23wtVus_ibk

http://www.youtube.com/watch?v=eNw9XC898z4

söylediğim robotun linkini bulamadım ama biraz araştırırsan bulabilirsin.