Vektor kontrol tipi suruculerde sensorsuz calisma

Başlatan z, 11 Ağustos 2009, 12:32:16

z

Vector kontrol tipi suruculerde motora encoder baglamadigimiz takdirde kararli sekilde en dusuk kac devirde calisabiliyorsunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sir_hawk

ne tür bir uygulamadan söz ettiğinizi bildirirseniz daha faydalı olacağını düşünüyorum çünkü vektör tipi vvvf cihazlar (3 faz olarak söylediğinizi farzediyorum ) 2-3 kw lardan başlayıp oldukça büyük kapsama yayılıyor.

z

Guc onemli değil. Ornegin 3 fazli kucuk bir motoru bu tip bir surucuye encoder baglamadan en dusuk kac devirde duzgun acisal hizli hareket yaptirabiliriz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Salih

Bildiğim kadarıyla dediğiniz olay sürücülerde birden fazla
parametreye bağlı. Aklıma gelenleri yazayım.

* Kayma kompanzasyonu ayarına
* Hızlanma ve yavaşlama rampa ayarlarına
* Sabit güç veya moment ayarlarına
* Müsade edilen kısa süreli max akım değerine

OG

Ben fuarda görmüştüm, devasa bir motor, çapı büyük variller gibi bir şey, arada dişli falan yok direk mil çıkışı usuul usul dönüyordu, sanki saatin saniyesi gibi. Motor çok kutuplu olabilir belki, hatırlamıyorum. Çok kutup düşük devri kolaylaştırır malumunuz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Analyzer

Alıntı yapılan: "OG"Ben fuarda görmüştüm, devasa bir motor, çapı büyük variller gibi bir şey, arada dişli falan yok direk mil çıkışı usuul usul dönüyordu, sanki saatin saniyesi gibi. Motor çok kutuplu olabilir belki, hatırlamıyorum. Çok kutup düşük devri kolaylaştırır malumunuz.
Selam,

Gördüğünüz muhtemelen Senkron Tork Motoru. Türkiyede imal eden firma mevcut.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

sir_hawk

Bu tip cihazlarda hız kademeleri mevcut ve kullanacağınız cihaza göre hız seçenekleriniz değişir. Motor tanıtımişlemlerini bitirdikten sonra menüsünden istediğiniz hız ayarlamalarını yapabilirsiniz. Rampa süreleri sadece duruş ve kalkışiçin geçerlidir ve sizi sıkıntıya pek sokacak bir durum değil tabi daha önce bu tip bi cihaz ayarlamışsanız. Daha önceden Ls,Siemens,Vacoon vvvf cihazlarının motor tanıtım ve devreyealma işlemlerini yapmıştım. Bunlar hakkında sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.

En önemlisi alacağınız cihazı open loop çalışacak şekilde almanız.Bazı firmalar open/closed loop desteklerken bazıları ayrı bir kart ile bu durumu çözüyor bazıları ise 2 farklı model sunuyor.

*** Unutmadan aynı marka cihaz farklı marka motorlarda, farklı çalışma grafikleri segileyebiliyor. Motor ve cihaz uyumu önemli. Bunu büyük makine motor üreticileriile yaşarsınız ama sıradan bir motor üreticisi ise pek gözönüne almayınız ve kullanacağınız cihazın LS olmasını öneririm.Tork konusunda yolda bırakmaz sizi.