ir dedektorun mesafeye gore cikis degeri

Başlatan selvi, 17 Ağustos 2009, 10:50:45

selvi

TSO1738 ir dedektor kullaniyorum.ir_verici ve ir_dedektor devrelerini belli mesafelerde karsi karsiya koyarak  ir dedektorun cikis degerlerini avometre olctum.ir sinyali ir dedektor uzerinde iken :50cm mesafede ir dedektor cikisi 0v sinyali kestigimde 5v gosteriyor.bu degerler olmasi gereken degerler.
  ir sinyali ir dedektor uzerinde iken:mesafe artirlinca ir dedektor cikis degeri yaklasik 5v sinyal kesilince yaklasik 5v gosteridigini gozledim.
 dedektor cikisi 16f628 portb.0 girisine bagli.rb0 kesmesini yukselen kenara(option_reg.6=1) gore ayarladim.yani sinyal kesilince alarm caliyor.
 dusuk mesafede ve normal mesafede su sekilde alarm caliyor.dusuk mesafede ;sinyali kestigim anda alarm caliyor.normalde ve daha yukari mesafelerde;sinyali kesip biraktigimda alarm caliyor.yani elimde ir dedektorun onunde elimi sabit tutgumda alarm calmiyor,elimi cektigim anda alarm caliyor.
 bunla baglantili diger bir durumda mesafe yakinken her sinyal kesildiginde alarm caliyor.mesafe uzadiginda her sinyal kesmesi 2 sefer ust uste alarm calmasina neden oluyor.
 diger bir durum bu sisteme rf verici alici ekledigimde soyle bir durum aciga cikiyor.normalde ir sinyali devre ile ir dedektorlu devreyi uzaktan acarak aktiflestiriyorum.4-5m mesafe uzaklikta ir_verici ve ir_dedektorlu devreleri aciyorum.kisa mesafede sistemleri actigimda sorun yok.ir_verici devreyi ve ir dedektorlu devrelerin arasini biraz actigimda ve uzaktan devreleri aktiflestirdigimde sinyal kesilmedigi halde alrm caliyor.tek tuk bu durumda alarm calmiyor.
tum bu durumlar  nasil aciklanabilir.mesafe uzadikca her kesilmeyi 2 kez kez sinyal kesilmis kabul etmesini programla haledebiliyorum.fakat sistemleri acinca direk alarm calmasinin onune bir turlu gecemiyorum.gecikme koyarak bazi denemeler yaptim sonucsuz.su sekilde bir vericiyle ir verici ve irdedektorlu devreleri aciyorum.ayni bilgiyle.ir dedektorun aktiflemesini ir vericiye gore gecikmelerle daha gec acmasini sagliyorum.bu durumda konulan gecikme kadar sonra alarm caliyor.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

selvi

bazi olcumler daha yaptim.ayni devrede hem rf hem ir sistemi var.beslemede  L7805CW reguleyi kullandim.ir ledli ve ir dedektorlu devrede alici modul var.alici modul 12 ma cekiyor.ir ledli ve ir dedektorlu devreleri aktiflestirmek icin vericiden ornegin;10 bilgisi yolluyorum ve ir ledli devre ile ir dedektorlu sistem calisiyor.ir dedektorlu devre 10 bilgisi aldiginda ir dedektorun bagli oldugu rb0 ucundaki voltaj 0v dan 5v bir anlik yukseliyor.buda rb0 kesmesinin olusumuna neden oluyor.bu sekilde  sistem ilk acildiginda alarm caliyor.
  ir ledli devre ile ir dedektorlu devreyi karsilikli birbirinden 1m ve daha fazla olunca soyle durumlar aciga cikiyor.sinyal kesildigi anda rb0 ucunda 5v ve sinyalin onundeki engeli cektigimde kisa bir sureligine rb0 ucundan voltaj degeri 0v dusuyor ve  tekrar 5v oluyor.bu durumda kesme  olusuyor ve alarm caliyor.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....