PicBasic ile Alarm Programı

Başlatan Berserk, 23 Ağustos 2009, 21:59:30

Berserk

Hocalarım merhaba. Konum mu silindi yada yazdığımı mı bulamıyorum bilmiyorum ancak yarın öğlene kadar yetiştirmem gereken bi proje var.

Basit bir alarm programı.

4 tane switch 1 tane led. Switchler kontak yerine led 'de alarm yerine olacak. Çok kafa ütülemeden yapmak istediğim şeyi söyleyim.
1. switch 'e enerji verdikten 15 saniye sonra reset butonu olacak ona basılmazsa led yanacak.
2. switch'e basılır basılmaz led yanacak.  ( bu sanırım en basiti yaptım :) )
3. switch 'e basıldığında 10 saniye içinde 4. switch'e de basılırsa led yanacak.

Hepsi bundan ibaret. ISIS çalışmıyor proton ide kullanıyorum orda bunu yazdım ancak çalışmadı malesef sadece ikinci switch kısmı oldu.
Bana yardım edebilirseniz minnettar olurum. Hiç olmadı konumu silmeyin bari  :cry:

MSN: kadirkocaman@gmail.com
Mail: kadirkocamanstar@gmail.com

ISIS'de çalışmadığı için çizdiğimi de gösteremiyorum. Bu basit konuda bana yardımcı olabilecek birisi olursa gerçekten çok duacı olurum.
Teşekkürler, iyi çalışmalar..

Device 16F628A
XTAL 4
CMCON=7

TRISA = 1

bas:
If PORTA.0 = 1 Then PORTA.1 = 1
If PORTA.0 = 1 Then DelayMS 500
If PORTB.0 = 1 Then PORTA.2 = 1
PORTA.2 = 1

End

16f628 kullandım f84 de olur f877 de olur farketmez yeter ki yarın patronun önüne bir iş koyabileyim..

selvi

1.anahtara basildiginda 15 snlik pause dongusu kur.zaten reset butununa basildiginda program basa donuyor.2.anahtar yapptigin bicimiyle olur.3.anahtar icin tmr0 kesmesini kullanabilirsin.soyle;anahtara basilir basilmaz tmr0 ksmesini aktiflestir.her kesme olustugunda  kesmenin girisine 3.ve 4.anahtar basili ise ledi yaksin.eger 3.anahtar basili oldugu halde 4.anahtara basilmamissa 10 sn lik zamani saysin.10 sn icinde ilgili kosul gerceklesmemisse tmr0 kesmesini tekrar kapat.
 tmr0 kesmesi icin gerekli tanimlari yap.16f628 kullanacaksan ullulari aktiflestir.ve portb inlerini anahtar olarak kullanabilirsin.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....