Kayan Yazı 12v Problemi

Başlatan Ruzgarbey, 02 Eylül 2009, 13:34:06

Ruzgarbey

merhaba arkadaşlar.kayan yazı uygulaması yaptım satır tarama mantığında çalışıyor.led panel sürmede hc164 ve uln2803 kullanıyorum.taramada ise ırf9530 kullanıyorum.devreyi 5v ile çalıştırdığımda hiçbir sorunum olmuyor yazılar çok güzel akıyor istediğim şekilde ama ledler daha güçlü ışık versin diye tarama mosfetlerine 12v verdiğim zaman led panellerinin hepsi yanıyor tarama sırasında kayan yazılar biraz daha fazla ışıkla akıyor.bu sorunu nasıl düzeltebilirim acaba.saygılarımla..
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

XX_CİHAN_XX

Sebebi P kanal mosfet kullanman.
P kanal mosfet (ve transistörlerde) kollektör voltajının kaynak seviyesi,  beyaz voltajınınkini geçtiğinde sürekli iletimde kalır ve bu yaşadığın problem oluşur. Bunu aşmak için kaynak seviyelerini eşitlemelisin. Bunu yapmak içinde pic ile mosfetler arasına bir sürücü yapman gerekir. NPN transistörlerle, ULN2803 ile yada başka birçok alternatif ile bu mosu sürebilirsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Ruzgarbey

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"Sebebi P kanal mosfet kullanman.
P kanal mosfet (ve transistörlerde) kollektör voltajının kaynak seviyesi,  beyaz voltajınınkini geçtiğinde sürekli iletimde kalır ve bu yaşadığın problem oluşur. Bunu aşmak için kaynak seviyelerini eşitlemelisin. Bunu yapmak içinde pic ile mosfetler arasına bir sürücü yapman gerekir. NPN transistörlerle, ULN2803 ile yada başka birçok alternatif ile bu mosu sürebilirsin.

cihan ustam cevabın için teşekkür ederim.pic çıkışında 9530 ları sürmek için 1k direnç koymustum gatelere.şimdi gatelere koyduğum bu dirençleri ordan söküp araya bc547 koysam ve bc547 nin collektör bacağını gateye versem olurmu?.

teknikelektronikci

ben irf 9530 kullaniorum direk pic cikisini 10 ohm direnc ile gate girip ordan direk 12 V ile kayan yazinin ledlerini sürüyorum hic de bir problem ile karsilasmadim bence sizin probleminiz daha farkli veya ledler cok akim cekiyor benimki 1 metrelik sizinki kac sütün ve hangi ledler?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Ruzgarbey

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"ben irf 9530 kullaniorum direk pic cikisini 10 ohm direnc ile gate girip ordan direk 12 V ile kayan yazinin ledlerini sürüyorum hic de bir problem ile karsilasmadim bence sizin probleminiz daha farkli veya ledler cok akim cekiyor benimki 1 metrelik sizinki kac sütün ve hangi ledler?
benim devremdede aynı sekilde 9530 u pic cıkıslarından 1k direnç ile sürüyorum.devre 96 sutün yani 1 metrelik ve ledler mantar led.uln tarafında akım sınırlama direnci olarak 100 ohm kullanıyorum

kamoz

Merhaba Aynı sorunla kayan yazı imalatı yapan bir arkadaşım da karşılaşmıştı ve muhtemelen aynı devre idi :)
Picin çıkısını emiteri ortak saseli bc 237 ila sürüp Mosfetlerin geyt'e baglı seri dirençden sonra Geyt source arasına deneme yanılma  yaparak uygun bir degerde direnç koayarak bu proplem aşılır  
Deneme yaparken tekbir kolon üzerinde deneme yapmanı tavsiye ederim. Biz birkaç defa aynı kolondaki led leri bozmuştuk...
Kamil Özduyucu Özduyu Elektronik*

Ruzgarbey

Alıntı yapılan: "kamoz"Merhaba Aynı sorunla kayan yazı imalatı yapan bir arkadaşım da karşılaşmıştı ve muhtemelen aynı devre idi :)
Picin çıkısını emiteri ortak saseli bc 237 ila sürüp Mosfetlerin geyt'e baglı seri dirençden sonra Geyt source arasına deneme yanılma  yaparak uygun bir degerde direnç koayarak bu proplem aşılır  
Deneme yaparken tekbir kolon üzerinde deneme yapmanı tavsiye ederim. Biz birkaç defa aynı kolondaki led leri bozmuştuk...
Kamil Özduyucu Özduyu Elektronik*
biraz önce 3 satırın mosfetlerini bc547 ile sürdüm.bc547 nin emiterini direkt gateye bağladım sonuc değişmedi.şimdi sizin yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile bc547 den sonra gateye seri bir direnç bağlamak ve gate source arasına paralel direnç koymak ama gate source arasına hangi değerde direnç koymalıyım..ledleri  yakıp tekrar lehimlemek istemiyorum :D

teknikelektronikci

merhaba
yazilim ile tarama hizini düsürürmüsünüz? problemi yazilimda arayin bence yazilimi sizmi yazdiniz yoksa hazirmi?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

hiii birdde  mosfetlere 12 volt verirken 12 oltun sase sini picin (anaakrtin ) yani 5 voltun sasesi ile birlestirdinizmi? cokca yaptigim hatadir benimde cok kez basima geldi

Ruzgarbey

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"hiii birdde  mosfetlere 12 volt verirken 12 oltun sase sini picin (anaakrtin ) yani 5 voltun sasesi ile birlestirdinizmi? cokca yaptigim hatadir benimde cok kez basima geldi
beslemede pc powersuply kullanıyorum dolayısı ile 5v 12 v şaseleri ortak.yazılımda bir problem olduğunu sanmıyorum çünki 5v taramada herhangi bir problem olmuyor sadece 12v taramada sorunum var.

drmp

aynı sorunu bende yaşamıştım uln yerine bd 135 koyup yaptım daha güzel oldu sanırım senin sorunun da bu olabilir

ilker_32

Bazı durumlarda donanımı değiştirdiğinizde yazılımıda değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için ezbere işlem yapmayın derim.

Ruzgarbey

Alıntı yapılan: "ilker_32"Bazı durumlarda donanımı değiştirdiğinizde yazılımıda değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için ezbere işlem yapmayın derim.
cevabınız için teşekkür ederim.aslında donanımda değişen bişey yok sadece mosların gerilimi yükseltiliyor.moslara 8 v gerilim uygulayıp çalıştırdığımda herhangi bir sorun yok.mantığa göre yazılımında herhangi bir problem yok.5 veya 8 v gerilim için 5v gate voltajı mosu iletime veya kesime sokabiliyor ama 12v olduğunda sokamıyor dolayısı ile mos hızlı bir  şekilde iletime ve kesime giremediği için ürendi devamlı bir gerilim oluyor ve buda ledlerin yanık şekilde kalmasını sağlıyor.benim istediğim picin çıkışına ne koymalıyım ve nasıl bir bağlantı yapmalıyımki gate voltajı 12v olsun ve moslar gerektiği gibi davransın..örnek olarak verirseniz  .ok sevinirim saygılarımla..

Ruzgarbey

cevapları ile konuya ilgi gösteren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.sorunu çözdüm.sorun cihan arkadaşımızın dediği olaydan kaynaklanmakta imiş.pic çıkışlarına 74hc14 ve uln2803 ile sorun düzelmiştir.saygılarımla..

Elektron74

@Ruzgarbey
Rica etsem pic çıkışlarına 74hc14 ve uln2803 ile yaptığın bağlantıyı verebilirmisin.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.