PC den modem ıle herhangı bır telefona duduk sesı yollam

Başlatan bunalmis, 30 Aralık 2003, 19:46:55

z

Merhaba

PC deki bir program  calıştığında, program

modemi kullanarak karşıdaki bir telefonu arasın.

Telefon çalmaya başlasın, ahizeyi kaldıran kişi  düüüt diye ses duysun istiyorum.

(Ahizeyi  kaldıran adam haa beni bizim PC

aradı yorumunu yapsın)

Bu işi ekstra bir donanım kullanmadan nasıl yaparım?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

Delphide veya VB de yapabilirsin. bunun için hazır komponentler var. Manual olarak yapmak istersen bir terminal

programıyla modeme numara çevirt komutunu gönderebilir, tel. çalma sesini algılayabilir ve en sonra da bir wav dosyayı tel hattına gönderebilirsin. Yada daha kolayı wav yerine DTMF ton

gönderirisin.

Windows ta donatıların içinde telefon çeviricisi filan da var. sanırım bunu bir bat dosyadan otomatik çağırarak ilgili parametreleiri de girerek  bu iş olabilir.

z

Yok yok bu iş o kadar kolay değil mümkünse bu iş için sırayla modeme gönderilecek AT komutlarını bilmek

istiyorum.

Örnek

Tefonu ara:  ATDT    1232453
Ahize kaldırıldımı: xxxxxxxx
Kaldırılmadı ise bekle:xxxxxxx
f1 frekansını

yolla:xxxxxxx

gibi.

Bu arada bütün bu işleri işletim sistemine bağımli kalmadan temel AT kodlariyla yapmak istiyorum muhtemelen de MSdos ortamında kullanacagim.

Analyzer

Selam,

Bcb 4.0 ile benzer birşey yapmıştım ama kodlarını bulamıyorum şimdi :(( Ama hatırladığım kadarıyla tarif

edeyim.
ATZ ile modemi resetliyordum.ATD0 ile hat alıyordum.Eğer hat yok ise modem cevap olarak "NO CARRIER" veriyordu.Numarayı ATD0+numara ile çeviriyordum. Eğer meşgul

ise "BUSY" cevabını veriyordu.Ben bağlantı sağlanınca butona basıp konuşuyordum.Bundan sonrasını uyarlamak gerekiyor sizin programa göre.Delphi ile çalışıyorsanız pseudo kod

yollayabilirim.
Kolay gelsin.
Analyzer.
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

z

Analyzer merhaba,

Telefonu arama kismi busy durumu vs kolayda, karsi taraf ahizeyi kaldirinca
PC, duduk

sesini (herhangi bir DTMF) modemle nasil yollayacak.

Butona basma falan olmamali.

Isterseniz projemi anlatayim. Evde 24 saat calisan PC, evde balkon kapisi

acildiginda
benim cebi arayacak, telefonumun zili calinca arayan numaraya bakip evdeki Pc nin aradigini anlayacagim. Cagriyi kabul edince telefondan f1 frekansinda ton

duyacagim.

Balkon kapisi değilde pencere acilirsa bu kez f1 yerine f2 tonu yollanacak.

Boylelikle evde gelisen olaylari farkli ton seslerine gore anlayip degerlendirebilecegim.

Analyzer

Selam,

Aslında bir arakablo ile ses kartının çıkışını modemin mikrofon girişine girseniz, tel açıldıktan sonra bir

wav dosyasını çaldırsanız güzel olur valla :)
Tel açıldıktan sonra modem ne cevap veriyor hiç okumadım belki bir cevap veriyordur.Eğer vermiyorsa bir kablo ile modemin kulaklık çıkışını ses

kartının girişine takıp gelen sesi analiz etmek lazım  :oops:

Analyzer.

cozturk

Telefon açıldıktan sonra modemin hiç bir cevap verdiğini sanmıyorum. Olsa olsa karşı tarafın telefonu çalarken oluşan

440Hzi algılıyordur. yani bu ses kesildiğinde (zaten biraz kesiklidir) karşı tarafın telefonu açtığı hükmüne varabiliriz. Bunu picle+ 567+ ile filan yapmak kolaydır .

devre:
http://groups.yahoo.com/group/elektronik_sebil/files/Telefon/
Ama yazılımla nasıl yapılır bimem.  tonedetect.exe gibi bir program görmüştüm.  Ton algılandığnda başka bir programı

çalıştırabiliyor. Bu program gibi bir prog yazmak lazım.

z

Ilk mesajimda isletim sisteminin MSDos oldugunu soylemeyi unuttum kusura bakmayin bu nedenle windows tabanli

programlari ve kullanamayacagim.

Bu programi  C ile yazacagim ve MSdos da calisacak. (Bu sart)

Modem komut seti ile hasir nesir olmuş arkadaslar yokmu ?

aster

sayın bunalmış anladığım kadarıyla bir alarm devresi yapmak istiyorsunuz ama pc ile
amacınızı tam anlamadım

ama
bunu bir komple tel arayan bir alarm devresiyle yapabilirsiniz
veya bu alarm devresinde bir pager kullanıp uzun mesafede ufak bir alıcı el aletiyle
alarmın size ulaşmasını sağlaya

bilirsiniz, tabi sadece bir öneri idi

cozturk

Arama işlemini illa PC nin yapması şart mı? bu işi bir kara kutu yapsa olmaz mı? Sanırım senin cihaz enformasyonu ses

(cümle) olarak  iletecek değil mi . Bu durumda  pc ile daha kolay olur tabi.

z

Malesef bu is icin değil islemci bir tane direnc bile kullanmak istemiyorum.

Neden derseniz zaten ortamda bir tane

MSDOS yuklu PC var ve gorevleri geregi 24 saat calisiyor.

Bende kucuk bir program parcasi daha ilave edip sozunu ettigim ekstra guvenlik fonksiyonunu sisteme ilave

edecegim.

PC ve modem yeterince guclu donanimlar zaten. Neden ekstra bir devre kurayim. Yoksa bu isi pic ve bir dtmf cipi ile basitce yaparim.

Bugune kadar modemle

calismadigim icin modemleri programcilik acisindan tanimiyorum ve bu konuda deneyimli kisilerin bilgisine basvurmak istiyorum.

Analyzer

Selam,

MsDos ile de olur tabi nie olmasın.Ben olsam dediğim gibi 2 tane ara kablo ile modemle ses kartını

birleştirirdim.Ardından sinyal geldiğinde (kontaklar kapandığında örneğin) modemin olduğu com portu 9600-8Bit-NoParity-FlowCont/Hard şeklinde konf. edip, comport'a  :
"atz"+cr/lf

yazdığımda ok vermesi lazım. (atz - modem reset)
"atl3"+cr/lf ile speakerin sesini açardım.("atl0"+cr/lf ile kapatırdım.)
"atd"+numara+cr/lf yazdığımda hat meşgul ise BUSY

verir.
"atd"+numara+cr/lf yazdığımda hat yok ise NO CARRIER verir.
Eğer numara çalıyor ise karşı taraf açana kadar çalar zaten.Karşı taraf açmaz ise santral bir sinyal yollar

"dııııııııt" diye o sinyali modem NO CARRIER diye geri döndürür  ;)
Ben olsam numarayı çevirdikten sonra düdük sesini ses kartından modeme gönderirdim.Eğer meşgulse sesi keser,

hat serbest kalana kadar denerdim.

Analyzer

z

Guzelde PC uzerinde ses karti yok, modem arama yaptiktan sonra  sonra dtmf  yollayamazmi ?

Ses karti takilmis

olsa dos ortaminda birde ses karti icin program yazmak gerekecek.

Pc de sadece modem var.

Analyzer

Bunalmis en sonunda modem de yok demenden korkuyorum  :lol:
AT komutları ile sürekli dtmf tonu yollanabileceğini

sanmıyorum, uğraşmak lazım.Ek bir devre olmadan bu işi yapmak zor olur. 8-9 dolarlık ses kartı çok işe yarar.Önceki mesajlarında devre kullanmak istemediğini yazmışsın.O zaman pcnin pc

buzzerini modemin mic girişine girsen işin kolaylaşır.En azından beep(frq); ile istediğin tonda sesi üretirsin.Valla daha da aklıma bişey gelmiyor bu konu hakkında..

Analyzer.

z

Anlasilan sizlerde modemi benim gibi  detayli sekilde kullanmadiniz.
Gavurun verdigi programlara modemi tanitip al

kullan demeden oteye bir sey yapmiyoruz.

Modem de sonucta akilli bir cevre birimi ve bir islemci gibi komutlara sahip.
Ben bu gune dek ihtiyac duyupta modem ve islemciyi karsilikli

konusturup bire bir kullanmadim.

Fax modem tipi  modemlere has AT komut uzantilari ile tone'larin gonderildigini duymustum.

Ancak oturupta kod yazip denemeler

yapmadim cunku biraz zaman ayirmak gerekecek. Su siralar zamanim yok ve formda deneyimli kisiler varsa hazir cevaplarla
sorunu cozeyim istedim. Ama laf kalabaligindan baska bir sey

cikmadi.

Problemin dedigim sartlarda (msdos + pc + modem) cozumunu buldugum takdirde forumda sizlerle paylasacagimi bilmenizi isterim.

Bari su sorularin cevabini

biliyormusunuz.

Modeme su telefon numarasini ara dedigimizde modem telefon numarasini aradi.
karsidaki sahis (modem değil adam) ahizeyi kaldirdi.

Bu esnada

modemimiz  karsidan merhaba bende senin gibi bir modemim benim hizim su vs gibi bir muhabbetmi bekler.  Bu muhabbet olmadan PC tarafindan baska AT komutlari gonderebilirmiyim?

(Gozlemlerimde karsi taraf ahizeyi kaldirinca kisa bir sure icinde benim modem hatti kapatiyor sanirim karsidan modem tanitim bilgisi bekliyor gelmeyince de kapatiyor)

Butun bu sorulara

cevap bulmanin en guzel yolu her isi birakip bir sure dokuman okumak ve modem icin bir iki kod yazmayi denemek ama birileri bu konuda muhakkak calismitir ve ise yarar cevap verecektir diyorum.

Bu arada karsi tarafa illede pur sinus duut sesinin gitmesi sart değil. Kulak tarafindan biribirinden farki anlasilabilecek herhangi  ses, gurultu dahi olabilir.